Imbunatatiri BR290 Roco HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiul

Well-Known Member
Trenulist
21 August 2008
1.698
5
Bucuresti
www.cheetah.ro
WEBSITE
http://www.cheetah.ro
YAHOO
andreiul_babaul
LOCATION
Bucuresti
Buna ziua,

Dotarile "tehnice" sunt: decodor cu compensare de sarcina si cuple digitale.

Din punct de vedere estetic, aspectul era hobby, sau, cel putin, asa mi se parea mie.

Iata cum arata initial masina:


Nefiind multumit de aspectul ei exterior m-am apucat de mici imbunatatiri:

- am vopsit balustradele, stergatoarele de parbriz si ramele de la geamuri in argintiu (imi place mai mult asa, desi stiu ca masina 1:1 are balustradele albe);
- am confectionat din bolduri pilite balustradele din capete (care la mine nu existau)
- am vopsit cu negru antracit boldurile si balustradele din capetele locomotivei, precum si treptele.
- am vopsit stopurile/farurile galben/rosu
- am vopsit marginile rotilor in alb

Lucrari care vor urma:
- sa adopt varianta de la Trix, adica cu stopuri reale, dar inca nu am led-uri de 1.8mm.
- sa inlocuiesc becurile cu LED-uri alb-galbui.
- montare accesorii

Si acum, gata cu vorbaria! Iata pozele:

Masina din profil:



Masina din fata:



Am folosit vopsea Revell Email, pensula Vallejo P515 3/0 - Toray si scobitori pentru lucruri fine.

Stiu ca nu au iesit perfect, insa va rog sa tineti cont de faptul ca e premiera absoluta pentru mine.
 
Salut! Din cate am vazut , la Trix luminile sunt cu SMD (nu LED-uri rotunde).Mai multe detalii iti poate oferi HGDan si din cate stiu are si LED-uri pe care le poti folosi la transformare. Succes la tuning! :idea: :idea: :idea:
 
Salut obiwan; am vorbit mai demult cu hgdan in vederea achizitionarii accesoriilor acelea de la Trix (partea din fata cu balustrade, etc). Insa mi-a bagat mintile in cap rapid; costa 15 euro bucata, adica 30 de euro amandoua. O sa-mi iau (cred ca de ziua mea de nume) un BR 290 de la el (varianta de la Ttrix), cu tot cu sunet. Asta ca tot boceam dupa o loco cu zgomoteca.

Dupa ce o sa imi mai fac mana, o sa recurg la varianta Prognosis pentru BR290-ul de la Roco