Imbunatatire BR254 "Arco" Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.675
642
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Asa cum povesteam in acest subiect, in patrimoniul Cailor Ferate "La Ursu" se afla si o locomotiva electrica BR254 Piko, inscriptionata "Arco". Ea imi este simpatica fiindca are sasiul greu, din metal, ceea ce ii asigura aderenta adecvata chiar daca NU este dotata cu roti cu cauciuc :aplauze:. La capitolul "se putea si mai bine" :D mentionez motorul fara volant si luminile monocolore, realizate prin intermediul unor beculetze + prisme optice. Daca deocamdata nu am intreprins nimic pentru remedierea primului aspect, iata ca deja sunt in masura sa va prezint rezolvarea celui de-al doilea...
 
Cum am procedat? Simplu :)
Am masurat prismele ca sa pot cunoaste pozitiile exacte ale farurilor. Cu aceste date, am proiectat rapid o placutza de cablaj imprimat care sa contina ghirlanda serie de 3rei LED-uri subminiatura galbene plus o rezistenta de 680 ohmi si ghirlanda serie de 2oua LED-uri subminiatura rosii plus o rezistenta de 1kohm. Fiindca n-am mai avut rabdare pana sa gasesc vreo modalitate de realizare efectiva a placutzelor, le-am "improvizat" din... carton :D

Dupa asamblare, lipire si verificare, am "imbracat" spatele placutzelor cu scotch pentru evitarea contactelor nedorite cu sasiul metalic. Dupa asezarea placutzelor in locul triunghiurilor de plastic care adaposteau prismele, am montat carcasa la loc. Voila, asta a fost tot! 8)