Lumini alb/rosii la BR 185 HO,Trix

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am facut un zoom pe circuit.
Eu nu cred ca exista lumini rosii, exista un singur contact. (poza este de pe o placuta arsa, dar se poate vedea ca a existat un singur contact)

Adrian
 
Asa este, pe placutza nu se afla lipite decat LED-urile albe (sau galbene - inca nu ne-ai lamurit :D).
Am selectat din imaginea de mai sus o portiune unde se vede clar unul dintre chip-uri:

Placutza de semiconductor (chip-ul) care contine jonctiunea semiconductoare este "patratelul" aflat pe traseul vertical, iar firul microscopic vine de la traseul orizontal. De obicei, firicelul vine spre anodul jonctiunii, dar am vazut destule LED-uri la care acesta venea la catod, deci aceasta nu este o regula.
Dupa configuratia placutei, eu deduc ca plusul comun este adus de firul gri, deci "patratelele" sunt anozii si firicelele duc la catozi; astfel, cele trei LED-uri albe (galbene) sunt conectate in serie intre firul gri (plus comun) si firul orange (iesirea de lumini "inainte"). Deci poti lipi cu mare atentie doua LED-uri SMD cat mai mici langa LED-urile albe (galbene) aici:

In stanga imaginii LED-ul rosu trebuie sa fie cu anodul in sus, pe primul contact dreptunghiular (cel mai de sus), iar catodul pe al treilea (cel mai de jos); in dreapta, anodul vine pe contactul al treilea si catodul pe primul. Astfel, iesirea de lumini "inapoi" va veni conectata la contactul mare din mijlocul partii superioare a placutzei, iar in serie va trebui sa introduci o rezistenta de balast, a carei valoare o vei determina prin incercari; nu care cumva sa o omiti, fiindca astfel poti pune in pericol iesirile de lumini sau, cel putin, cele doua LED-uri rosii le vor shunta pe cele trei leduri albe (galbene) de la capatul celalalt al locomotivei.
 
@dadrian

Salut,
vad ca placa ta nu este echipata cu led-uri rosii :(
eu mai am placi facute pt. Trix 185, dar nu stiu daca este aceeasi distanta dintre LED-uri la ICE.Apropo, ICE nu are far central? nu vad decit 2 led-uri.

eu am folosit 2 ciocane de lipit pt. ca sa incalzesc simultan toate terminalele conectorului, asa a venit jos destul de usor.

daca nu doresti sa montezi LED-uri rosii eu mai am 2 panglici originale TRIX, de pe care am dat jos LED-urile.

Dan
 
Placuta are trei leduri si ICE are far central. Luminile sunt galbene.
Unul din motivele pentru care fac conversia sunt luminile.
La locomotiva voi folosi decodorul pentru lumini dependente de sensul de mers, iar la ultimul vagon un microintrerupator (este foarte simplu si ieftin in varianta Marklin).
Firul gri este intr-adevar +
Avind in vedere ca am doua garnituri imi vor trebui 4 blocuri de lumini. (2 le-am ars oricum)
Credeti ca este o solutie sa lipesc LED-uri pe placuta cu circuitul imprimat? Unde gasesc cele mai mici LED-uri posibile?
Credeti ca decodorul suporta un curent suficient pentru LED-uri?
Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei.
Adrian
 
Astazi am vizitat "farmacia lui Rally" si am luat niste LED-uri alb/rosu. Cred ca mecanic au loc, si cred ca ar trebui sa conectez firul gri la pin-ul 2 iar la 1 si 3 firul portocaliu, respectiv legatura din mijloc.
Pe decodor este o rezistenta. Mai trebuie sa mai montez una suplimentara?
Poate cineva sa-mi confirme?
Scuze pentru intrebarea de incepator, dar au trecut foarte multi ani de la lectiile de fizica din liceu.
Adrian
 
LED-urile bicolore cu catod comun (ca si cel de mai sus) nu ne sunt de folos in sistemul digital, fiindca punctul comun al sirurilor de LED-uri este conectat la plus; eventual ne-ar fi de folos LED-urile bicolore cu anod comun, dar conectate in paralel - deci iarasi complicatii :D. Tot mai bine este sa se utilizeze LED-uri simple galbene si rosii, zic eu.
Rally are LED-uri alb/rosu?!?!? :confused: :confused: :confused:
Asta neaparat trebuie sa vad si eu :D
 
Asa este cind esti incepator, dar nu este nici o problema.
Voi cauta leduri albe si rosii.
Ledurile de la Rally sunt galben si rosu, cel putin asta este descrierea.
Scuze pentru confuzie,
Adrian
 
Asa cun am promis, revin cu instructiuni detaliate pentru montare luminilor alb/rosu.

Primul pas este modificarea placii de baza:
cele 2 rezistente insemnate, cu valoarea de 5,1 K se demonteaza si se inlocuiesc cu 2 rezistente de 470 Ohm (daca se folosesc 3 led-uri albe sau de 680 Ohm pt. 3 led-uri galbene).

se inlatura cele 2 mufe pt. conectorul panglica.


in serie cu LED-urile rosii se monteaza cite o rezistenta de 1K

semnificatia firelor este urmatoarea:
post 1
violet: + comun LED
galben: minus LED alb
rosu/negru: minus LED rosu

post 2
albastru: +comun LED
alb: minus LED alb
rosu:minus LED rosu

Si acum pozele cu produsul finit:

 
Multam mult Dane pt.schema si indicatii,am efectuat modificarile si acum se bucura si a mea BR 185 Trix de lumini si stopuri,Intrebare:daca adaug in circuit cite un led galben(din cele pozate pe panglica originala)pt.lumini in posturile de conducere,mai trebuie sa modific circuitul s-au valoarea unei rezistente?
 
Ar trebui sa functioneze fara probleme.
Eu as aduga pe circuitul unde am LED-uri rosii inca un led galben, cu (+) spre placa cu LED, atunci poti reduce rezistenta care este in serie cu led-urile rosii de la 1 KOhm la cca. 330 Ohm.Atentie in acest caz, legatura le led_ul rosu din partea opusa cabinei ;-)
 
Felicitari, Aulin! :aplauze:
Este o idee excelenta, fiindca astfel vor fi 3rei LED-uri galbene si 2oua LED-uri rosii inseriate cu un LED galben, deci rezistentele de limitare pentru "ghirlandele" respective vor fi identice - totusi, inserierea LED-ului galben din "fatza" cu LED-urile rosii din "spate" se poate dovedi problematica :D
Poze vedem si noi? :)
 
Cred ca o sursa de LED - uri adevarate poate fi aici:
http://ellio-shop.webstores.ch
Se combina cineva sa o punem de o comanda care sa merite transportul?
Adrian
 
Salut fratilor,va amintiti problemele pe care le-am avut cu BR 185 Trix,datorita decodorului incorporat nu aveam decit lumini albe/albe,iata cum arata acum(multumiri inca o data lui H.Dan din Cluj)
 
Da,am observat si eu reflexia luminii rosii la farul central dar nu am stiut ce sa fac,multam pt.precizari