Iluminare BR 80 Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

geo2087

Active Member
22 Octombrie 2012
68
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Dupa ce mi-am facut putin curaj, am inceput sa modific micuta mea locomotiva. Original ea vine cu un singur bec montat direct pe PCB, in marchiza si este mascat de o mica piesa neagra. Printr-o prisma este transmisa lumina pana in fata unde imita un singur felinar pe cazan.
Deoarece mi s-a parut incorect fata de model, care este de altfel foarte frumos executat, am vrut sa ii adaug eu alte lumini. Astfel, am scos becul, prisma, am deconectat si generatorul de fum(deoarece se activa odata cu luminile), la care probabil voi renunta de tot. Pe urma, cu ajutorul lui Gyuri, am reusit sa conectez un mic led rosu pe iesirea maro a decodorului si i-am asignat un efect de lumini:

8345973676_ef91d2565c_b.jpg


Dupa ce am rezolvat problema asta, am trecut la lampile din spate, unde am folosit doua led-uri SMD. Am gaurit lampile false si am pus in dreptul lor cele doua led-uri:

8344878681_631c6fbc30_b.jpg

8345935210_1aa62a0f40_b.jpg

8344878085_9bc3df4d9f_b.jpg

Dupa cum se vede, mai am de finisat pe la lampi putin.

Pe viitor as vrea cumva sa pun si in lampile din fata cate un led, dar nu prea stiu cum as reusi, deoarece sunt foarte mici si nu cred ca am cum sa le gauresc si sa si maschez firele/led-urile. Poate aveti vreun sfat voi :)

Mai jos am si un filmulet cu locomotiva:
http://www.youtube.com/watch?v=_HDDY8ClJF4

Sper ca nu v-am plictisit cu vorbele mele :)

Cat mai mult spor in noul an!