Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Lumini BR 80 Roco

Lucrari asupra locomotivelor, metode, tips& tricks, etc.
GFN

Lumini BR 80 Roco

Mesaj de GFN » Mar Oct 18, 2016 3:15 pm

Am primit de la colegul Mpursu o simpatica BR 80 Roco pentru montat leduri in felinarele oarbe.Cererea era sa montez in felinare leduri bicolore(galben/rosu) dar cu toata bunavointa nu am reusit sa lipesc ferm sarma de cupru emailat de insulele metalizate ale ledurilor astfel incat sa reziste montajului. Ledurile sunt asa de mici , pe deasupra mai au si 4 terminale care abia se vad si cu lupa. .Pana la urma am folosit leduri galbene din dotare (sper ca Mircea sa nu se supere pe mine)
Au fost montate leduri in felinarele fata ,apoi vor fi montate leduri si in felinarele spate , se vor vopsi cu negru mat sarmulitele de CuEm sa nu se mai observe si se va reface albul din jurul felinarelor.
Ledurile sunt montate in serie cu rezistenta de 2kohmi pentru a nu lumina prea puternic , ma gandesc sa montez o rezistenta si mai mare pentru ca acum au fost testate cu baterie de 9V dar in digital la 17V o sa para ca sunt faruri in toata regula ceea ce nu este ok .Au fost montate leduri in felinarele din spate, prinse pe carcasa din plastic cu tot cu cablaj, dar pentru o separare usoara de sasiu am montat o cupla cu pini marcati pentru a nu inversa polaritatea.
Cei doi pini pentru lumini fata si spate erau legati impreuna ,i-am separat ,iar pentru luminile fata am refacut conexiunea cu o sarmulita, pentru cablajul luminilor spate am folosit gaurile unde se lega becul sa lipesc acel conector.

Cu lucrarea aceasta mi s-a facut pofta sa o luminez si pe a mea 80 .

[Link Removed for Guests]
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Re: Lumini BR 80 Roco

Mesaj de GFN » Mie Oct 19, 2016 12:30 pm

Azi dimineata m-am trezit chitit pe 80-ul meu din dotare sa il bag in operatie pentru acelasi lucru.
Nu am mai pozat toate operatiile ca procesul este la fel doar poze la final cu locomotiva gata de rulare.Decodorul locomotivei este un TOM la care am setat CV-urile valorilor luminilor de la 255 la 20.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
Big_boy

Mesaj de Big_boy » Joi Oct 20, 2016 6:06 am

Frumos si elegant ca de obicei !!!
Sincere felicitari !
:aplauze:
GFN

Mesaj de GFN » Joi Oct 20, 2016 12:32 pm

Multumesc,
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Oct 23, 2016 9:17 pm

Cu o "micuță" întârziere, vă pot prezenta (și eu :grin: ) simpatica locomotivă BR80 Roco ajunsă acasă. Evident, locomotiva a urcat pe rollertesterul train-O-matic pentru examinare și sesiune foto. Iată aici farurile laterale din față, la care... eu unul NU văd vreo modificare 8)
Imagine Imagine
Iată aici farurile stinse/aprinse. DAAA, știu că unii ar spune că sunt PREA puternice, dar îi asigur că mă voi gândi la reducerea intensității acestora la următoarea (re)instalare a Căilor Ferate "La Ursu" :-D
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Până atunci, îl felicit încă o dată pe colegul GFN și îi mulțumesc de mii de ori pentru această lucrare FOARTE reușită :aplauze: :aplauze: :aplauze:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
GFN

Mesaj de GFN » Joi Aug 30, 2018 11:23 pm

Alte doua locomotive BR 80 au primit leduri in felinare
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Vin Aug 31, 2018 8:21 pm

Din pacate la postul 1 nu se mai vad pozele pentru ca am schimbat host-ul pozelor iar postul nu pot sa il modific sa inlocuiesc linkurile , asa ca postez iar pozele cu montarea luminilor la micuta BR 80 Roco.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine