Montarea unei minicamere video pe BR 218 Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Montarea unei minicamere video pe BR 218 Piko



Am primit saptamana trecuta o minicamera video spion, disimulata sub forma unei telecomenzi auto. Ca atare am hotarat sa adaptez camera o Bascuta mea, o batrana BR 218 de la Piko. Pentru adaptare am inlocuit placta veche a masinii, cea cu mufa pentru digital, mai ales ca eu nu am si nici nu voi avea digital vreodata! Am facut alta placa de circuit, pe care am adaptat rezistentele pentru iluminare si in plus am montat o priza pentru conectarea minicamerei. Pentru ca nu voi folosi tot mereu aceasta camera, am decis ca nu este cazul sa o separ de cutia sa, pentru ca poate astfe fi folosita si la filmari spion, dar si pentru o filmare pe diorama. In consecinta am confectionat din forex un supert in care camera pur si simplu se aseaza si se da drumul sa functioneze. Dispozitivul de sustinere are fixarea pe suprtul boghiului, astfel incat la curbe camera sa se roteasca o data cu boghiul sustinator. Pe acelasi dispozitiv am amplasat doua led-uri albe pentru ca lumina sa serveasca in tuneluri unde este prea intuneric. La final am facut o mica filmare de proba. Dezamagirea este uriasa. Desi in actele camerei se specifica faptul ca este dotata cu stabilizator de imagine, din filmarea de proba nu se vede ca ar avea asa ceva. In orice caz, m-am lamurit cum e cu cumpararea de pe internet. Pentru edificare, va invit sa urmariti filmuletul anexat! Ramane insa valabila ideea de dispozitiv pentru fixarea unei camere spion pe o locomotiva pentru filmari in traseu, ca sa ma exprim ceva mai plastic!

http://www.youtube.com/watch?v=H-CT3vtmQds