Confectionare roti osii!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 August 2011
811
119
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut,

Cum se pot produce rotille H0 pline sau spitate? Singura tehnica este prin strunjire?
Se pot turna?

Multumesc!
 
http://www.sefinecast.co.uk/Wheels/Locomotive%20Wheels.htm

Uite asa se fac: intai se toarna, apoi se rectifica la strung! Iti sugerez sa nu incerci sa (re)inventezi apa calda, mai bine cumpara roti gata facute de la ei, sunt de foarte buna calitate...
 
victorian a spus:
http://www.sefinecast.co.uk/Wheels/Locomotive%20Wheels.htm

Uite asa se fac: intai se toarna, apoi se rectifica la strung! Iti sugerez sa nu incerci sa (re)inventezi apa calda, mai bine cumpara roti gata facute de la ei, sunt de foarte buna calitate...

Multumesc pentru link!
Se pot turna din plumb sau cositor?
 
Torni aliaje din care se fac rotile , strunjesti... ai strung ? ai unde s atorni aliaje speciale ? poate doar prin prieteni sau ceva de genu asta... Eu zic ca e mai ieftin sa cumperi.
 
sogard_2003 a spus:
Torni aliaje din care se fac rotile , strunjesti... ai strung ? ai unde s atorni aliaje speciale ? poate doar prin prieteni sau ceva de genu asta... Eu zic ca e mai ieftin sa cumperi.

O osie la Piko pentru aburoasa este 8 euro, pentru o locomotiva 3-4 osii un carucior si 4 osii tender totul duce la 40 de euro.
 
victorian a spus:
http://www.sefinecast.co.uk/Wheels/Locomotive%20Wheels.htm

Uite asa se fac: intai se toarna, apoi se rectifica la strung! Iti sugerez sa nu incerci sa (re)inventezi apa calda, mai bine cumpara roti gata facute de la ei, sunt de foarte buna calitate...

Le-am vazut standul la o expozitie recenta. Arata nemaipomenit de bine rotile alea (si nu numai). ICRA, daca le vezi pun pariu ca-ti trece sa te apuci sa-ti faci singur rotile.
 
Gasesc undeva o comparatie intre modelele americane si cele europene la diametrul rotiilor? Vreau sa vad corespondenta diametrelor intre modele!
 
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Ce-o fi aia! Diametru' roti, e ala care la scara corespunde diametrului rotii reale!

Dumb-dumb-dumb! :( :( :( :(

Aici...
http://www.witteyer.de/Rader_181110.pdf

...in primele imagini vezi cam ce-ti trebuie sa faci roti!
 
Coane ICRA, nu te supara, da' cred ca nu le prea ai! Istoria, americana, ieuropena, chineza sau martiana, pana in momentul unei oarecare standardizari, mentionaza toate diametrele imaginabile, de la 3m :confused:, da, nu e gluma, la cateva zeci de centimetri! Lista! :confused: :D :D :D :D :D :D Crazy!
 
Salut,
rotile pline se pot face simplu prin strunjire, cauti un strungar (nu trebuie sa fie mare artist pentru ca reperele sunt relativ simple). Majoritatea strungarilor au in stoc cateva bare din otel, asa ca negociezi cu el si iti face rotitele. Cu cele spitate e mai greu, mai ales la scara asta unde dimensiunile implica probleme tehnologice. Faci o matrita in pozitiv, dupa aia una in negativ, apoi torni, de preferat centrifugal. Insa daca nu ai spatiul, timpul, mijloacele sa faci tu acest lucru si esti nevoit sa platesti manopera la altii, vor iesi foarte scumpe. Probleme apar mai ales la obtinerea profilelor rotunde in sectiune. Daca doresti o detaliere mai mica, se poate merge si pe varianta prelucrarii laser, insa nu o recomand.

Este posibil sa iesi mai ieftin daca dai o cautare pe ebay. Aceasta deoarece dupa investitia initiala intr-o matrita, pretul de productie este foarte mic.
 
Referitor la dimensiunile rotilor, incearca sa pleci invers: cauta modelul de masinarie care te intereseaza, apoi cauta o schita sau un plan al acesteia. In general daca este vorba de modele americane sansele de a gasi cote sunt mari, in domeniu cei de peste ocean publica destul de mult pe net. Astfel vei obtine dimensiunile si vei putea face indifect orice comparatie doresti. O alta varianta este aceea a cautarii de cataloage tiparite, tot pe ebay sau alte siteuri de vanzari, numarul publicatiilor in domeniu feroviar fiind imens.

Prima metoda presupune un volum de munca ceva mai mare, a doua ceva mai multi bani.
 
Am gasit aici http://www.scalelink.co.uk/acatalog/Locomotive_Driving_Wheels_.html
Dar nu au roata de 11,4mm. Si un set complet de osii pentru o locomotiva plus osii tender ajunge la 40 de lire, mai scump ca la piko :D .
 
Eu unul am facut "roti instant", printr-un procedeu secret, il destainui, dar ma tem ca va trebui sa va ucid apoi.

Niscaiva saibe, niscaiva superglue, apoi osia.... dintr-un betisor de urechi, scobitoare etc. Rezultatul arata cam asa:

DSC00831.JPG


Totusi e pentru machete statice, pentru cele functionale probabil e contra(indicat).

PS - Saibele sunt de gasit prin pravalii pentru gospodari, eu am intrat din greseala. Au tot soiul de marimi, asadar trebuie bagare de seama la cumparare.
 
Arata foarte bine!

Cred ca pentru rotiile pline strugul este indicat, dar ele sunt peste tot si preturile nu sunt mari, problema apare la cele spitate!