automatizare pe Marklin - intrebari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pai aici intervine exact ce iti povesteam eu, locomotiva trebuie sa stie ca a intrat pe un bloc de cale ferata ce este restrictionat. Asta presupune ca decodorul montat pe locomotiva sa primeasca de undeva infiormatia asta. Dintr-un dispozitiv de comunicare sau ceva de acest fel. Asta presupune sa sti cine e pe blocul respectiv pentru a ii putea trimite automat o comanda de reducere a vitezei.
vezi pe la marklin daca exista vreun modul capabil sa fac asta.
 
da, ai dreptate, dar asta implica centrala digitala sau PC plus nenumarate decodoare samd.
ma rog, asta ar fi solutia optima, intradevar.

insa eu incerc sa gasesc o solutie analogica pe care sa o combin cu sistemul digital.

multumesc oricum ptr sfat.

Sarbatori Fericite!,
Seba
 
Pai nu ai cum sa faci asta in analog daca intre motor si alimentare ai un decodor. Pe dcc era o faza cu niste decodoare care recunoasteau dezechilibrul intre cele doua alternante ale tensiunii de alimentare, dar singurul lucru pe care in fac decodoarele acelea este sa franeze la detectarea acelui dezechilibru... nu doar sa reduca viteza de rulare. :(
 
reiau discutia despre modulul de franare deoarece trebuie sa-i definitivez forma.
in special ma intereseaza sa fie cat mai mic ptr a incape in terasamentul sinelor marklin dar sa aibe si consum mic.

ca sa fac asta am nevoie de relee cat mai mici si cautand pe net am dat peste relee MOS
mai exact, modelul EPR82A06T de la Zettler.

a lucrat cineva cu asa ceva pana acum?
m-ar interesa in special sa stiu daca "iesirile" pot fi conectate in paralel ptr a obtine un curent mai mare. modelul specificat de mine vad ca duce la 400mA. nu am masurat cat imi consuma locomotivele dar cred ca peste 0.4A si ma gandeam la o "dublare".

ar fi posibil sa se monteze in paralel "contactele" unui releu de acest tip?

tnx,
Seba