mobile station marklin defecta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluarad

New Member
12 Iulie 2008
4
0
arad
LOCATION
arad
cum spune si titlul am o statie defecta de marklin cu seria 60652 se mai poate repara?????? sau se gasesc pe piata si la ce pret??????
 
Salut,

dat fiind faptul ca statia defecta a ajuns la mine as vrea sa te intreb cate ceva, daca ai idee:

pe placa e un integrat cu pinii lipiti de cineva (pusi in scurt). Ai idee cine a mai umblat in statie?
as vrea sa stiu motivul ptr care i-a pus in scurt.
am refacut lipiturile initiale si am eliminat scurtul insa problema persista.

mi-ar fi de mare ajutor daca ai stii ceva detalii despre acea interventie, poate reusesc sa o repar.

tnx,
Seba
 
dat fiind ca la noi nu repara nimeni statii marklin, nu stiu de ce te-ai bagat la acel scurt. Mai ales ca problema persista. care e defectul sau de fapt ? Cum se manifesta ? Poate pui si o poza cu cablajul sa vedem piesa respectiva, poate pinii aia trebuie sa stea in scurtcircuit. Sunt multe chestii care se fac si in fabrica astfel, nimeni nu e perfect... dar asta nu exclude varianta interventiei vreunui electronist de-al nostru... :lol:
 
ca sa refac acel scurt e simplu. o sa fac si o poza.
nu prea parea sa fie scurt din fabrica, pur si simplu pinii erau innecati in fludor.
am mai gasit un scurt pe un condensator dar nu am mai apucat sa testez.

problema statiei e ca intra mereu in protectie, ca si cum ar fi scurt pe sine. in rest e functionala, adica o poti seta, poti adauga loko, edita, sterge...

am incercat sa testez prin comparatie cu alta statie functionala dar din pacate sunt variante diferite si difera cablajul/componentele

bafta
 
E posibil sa se fi ars partea de putere. Depinde ce ai la iesire, la unele statii se preteaza punte de mos-feti.
 
asta vreau sa verific si eu, probabil in seara asta o sa mai butonez putin prin ea, fac si poze.

multumesc mult