Aplicator iarba

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

RazvanTI

Active Member
24 Octombrie 2008
74
0
Slobozia
modelmania.110mb.com
WEBSITE
http://modelmania.110mb.com/home.html
LOCATION
Slobozia
Aplicator iarba Noch 160 mii pe care il folosesti la inierbat 2 metri patrati de diorama si apoi il pui in cui?!?!?!?
HA!!!!!
No way!!!
Stateam zilele trecute in boxa cu ochii pe diorama gandindu-ma cu groaza ca am ajuns la momentul aplicarii ierbii.
Si cum timpul meu pentru constructia dioramei este Foarte limitat, m-am gandit sa gasesc o solutie de compromis ...
Stand eu asa si gandindu-ma mi-am adus aminte de zilele de generala cand la ora de fizica profesoara freca o rigla de plastic de pulover si ridica cu ajutorul campului electrostatic bucatele mici de hartie.
Fix in acelasi timp mi-a cazut ochii pe o cutie de scobitori care parea cam din acelasi fel de plastic, ca o rigla si mi-am zis "de ce nu?"
Asa ca:
-se ia una bucata cutie de scobitori ca in imagine:

se scoate capacul dozator de deasupra si ramane pe centru una si pe margine doua gauri de 4 mm.
se ia o bormasina si se dau in continuare gauri de 4 mm pe toata circumferinta capacului.
rezulta asta:

se umple pe jumatate cu iarba, se monteaza capacul si apoi se agita bine tinand borcanelul asa:


rezultatul final dupa uscarea aracetului este asta:

singurul dezavantaj este ca se face "plinul" destul de des.
costuri?
cat dai pe scobitori nu se pune ca oricum sunt cumparate pentru in casa, deci singurul cost e vre-o 10-15 mii curentul consumat si 10 minute de munca ... :p

SPOR LA INIERBAT!!!