Diorama suspendata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu inteleg de ce va cramponati cu cazutul in cap, in primul rand nu cred ca ar ceda toate patru firele deodata, iar ca fapt divers de ce sa folosesti lanturi, cand poti folosi sarma de otel de 2, 3 mm, in patru colturi deci 8 - 12 mm tine si un om. Ca sa se evite alunecarea se face un sistem de actionare ca la lifturi roata melcata pe roata dintata. Doua roti melcate pe un ax lung cat diorama, si alte doua pe un alt ax. pentru miscarea sincrona cele doua axe trebuie legate intre ele, se face un cuplaj cu lant de bicicleta, iar pentru actionare se foloseste un motor.... ce putere nu stiu, in functie de greutatea machetei.... daca exista doritori fac si un desen de ansamblu dar diseara.

sau mai exista varianta mai simpla si mai ieftina si mai eficienta ax cu doi melci si doua axe pentru strangearea franghiei/sforii/lantului/sarmei... etc. ca la locomotive...
 
Guys... vad ca treaba devine complicata rau... roti dintate, angrenaje, motoare electrice... nu ca nu ar fi posibil, dar suna prea complicat. Apoi lanturi... toate asta intr-o simpla camera !? Pe aici, dioramele de genu' sunt situate la o inaltime fixa, convenabila si atat. Se folosesc suportii aia in L clasici pentru a fixa PAL-ul si gata.
Dar asta e parerea mea...
 
Cine stie, cu putin efort poti gasi pe cineva care sa te ajute sa iti faci toata nebunia, iti trebuie un frezor si un strungar sa iti faca piesele.
Adrian, nimic nu se face fara efort. :D
 
Orice solutie mecanica adoptata este ok, atata timp cat este bine calculata luandu-se in considerare toti factorii. Aici este vorba despre doua aspecte: cel de siguranta care nu se neglijeaza indiferent de ceea ce cred unii sau altii, pentru ca odata se greseste, nu trebuie mai multe situatii de acest fel. Al doilea aspect este cel estetic.

O modalitate simpla de mascare ar fi ca intreaga actionare sa se gaseasca montata in lateral pe un perete, mascata de un dulap sau o nisa oarecare, pentru ca un motor arata dizgratios oriunde ar fi el plasat intr-o locuinta.
Este o solutie mult mai complicata decat cea a unei machete rabatabile fata de un perete, dar se poate realiza.
 
Buna ziua tuturor.
Tot cautand pe net o solutie simpla si estetica de ridicare a dioramei la tavan, am gasit un dispozitiv comercializat de fabricantul de portbagaje Thule. Dispozitivul costa 500-600 de lei si poate ridica 100 kg.
Pentru vizualizare imagini tastati in casuta de cautare a internet-ului cuvintele "thule box lift" si dati apoi clic pe functia images. Cautati neaparat imaginea in care este prezentata doar caseta de angrenare si veti vedea specificatia sarcinii de ridicare (100 kg). Mult succes.
 
Buna ziua tuturor.
Tot cautand pe net o solutie simpla si estetica de ridicare a dioramei la tavan, am gasit un dispozitiv comercializat de fabricantul de portbagaje Thule. Dispozitivul costa 500-600 de lei si poate ridica 100 kg.
Pentru vizualizare imagini tastati in casuta de cautare a internet-ului cuvintele "thule box lift" si dati apoi clic pe functia images. Cautati neaparat imaginea in care este prezentata doar caseta de angrenare si veti vedea specificatia sarcinii de ridicare (100 kg). Mult succes.