Vagon pt. intretinere catenara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

alexvusdea

Well-Known Member
4 August 2016
329
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Intrucat n-am vazut pe nicaieri, m-am apucat sa-l fac dupa modelul urmator:



Am luat un Donnerbusche de la Piko modelul vechi si i-am ras carcasa pana la sasiu.



Apoi sasiul l-am taiat, i-am luat cam 30 mm, au ramas 40 intre osii, si am lipit capetele





Aici au inceput belelele, am folosit cuie pentru stalpi, dar prinderea lor pe tabla s-a putut face doar cu lipici...



Acum e in stadiul in care se vede, urmeaza bordurile prinse sus si jos pe cuie, vopsitul dar partea cea mai grea... balustradele de sus...



Astept reclamatii dar, neaparat si sugestii...
 
Arata destul de interesant :lol:

Ti-as da un sfat..cuiele par putin cam groase...incearca sa folosesti betisoare de ureche ca sunt mai subtiri sau niste scobitori...Parerea mea...si le tai si cat vrei tu.

Asteptam in continuare evolutia

Bafta!
 
Merci de sfat.
O sa masor cu sublerul, dar cu ochiul liber betele de urechi par cel putin la fel de groase daca nu cumva depasesc cuiele...vom vedea.
 
Uite ca ideea asta nu mi-a venit, foarte interesanta ! (chiar daca la caenara se lucreaa cu drezine dar mai sunt trenurile de lucru care se ocupa cu intinderea cablurilor)
Cred ca mai bine luai cea mai ieftina platforma pe doua osii (Ks) si faceai pe ea, acum parca ai un sasiu de locomotiva tip B :D .
 
Frumoasa casuta la stana, Nenea Doru! Felicitari!
In ceea ce priveste elementele de sustinere la vagonul de intretinere catenara sugerez sa se foloseasca teava de alama.Se gaseste la Praktiker si se poate lucra excelent cu ea, deoarece pe gaurile capetelor se pot fixa elemente de rigidizare(suruburi minuscule).Spor la lucru!
 
Dupa cum o sa vedeti in imagini, proiectul nu a fost abandonat, doar ca...stiti cum e la moda acum ...criza etc...

Am inceput prin a aduce podeaua la nivel pe toata suprafata vagonului



Am refacut stalpii din agrafa de birou, modelul mai mare, ca sa nu cositoresc dacat intr-un loc , apoi acest schelet l-am lipit de tabla si de bordurile din fashii de forex



Si parca arata deja mai bine...



Balustrada, tot din agrafa, indoita, cositorita, etc...



Am gaurit apoi tabla, am pus balustrada, am facut din plastic si forex scara(o combinatie dubioasa dar a iesit) si apoi am montat si balustradele scarii



Cam asta e stadiul actual, urmeaza balustradele de la capetele vagonului, tampoanele si...aici nu stiu inca...vopseaua. Parca nu-mi place gri total, astept poate aveti vreo imagine cu ceva real, sau pur si simpu idei bune.
 
Merge bine, e greutz si sta bine. N-am incercat la viteze mai mari, dar daca sunt probleme ii mai pun greutati pe burta.