Camera video pe locomotiva

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Februarie 2008
626
85
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
LOCATION
Bucuresti
Cati dintre noi nu au schimbat telefonul mobil din diverse motive si au ramas cu o mini camera foto - video de la vechiul telefon .
M-am gandit la usurinta cu care se poate instala aceasta intro locomotiva HO , TT sau chiar si N avand in vedere dimensiunile ei .
As vrea sa incerc sa instalez pe o locomotiva HO o astfel de camera si de aceea rog pe electronistii de pe acest forum sa-mi spuna daca este posibil daca merita si cam ce ar trebui facut , cunostintele mele in electronica fiind foarte reduse .
 
Mauritius a spus:
Cati dintre noi nu au schimbat telefonul mobil din diverse motive si au ramas cu o mini camera foto - video de la vechiul telefon .
M-am gandit la usurinta cu care se poate instala aceasta intro locomotiva HO , TT sau chiar si N avand in vedere dimensiunile ei .
As vrea sa incerc sa instalez pe o locomotiva HO o astfel de camera si de aceea rog pe electronistii de pe acest forum sa-mi spuna daca este posibil daca merita si cam ce ar trebui facut , cunostintele mele in electronica fiind foarte reduse .

Cel mai simplu este sa pui camera pe un vagon platforma care sa fie impims/tras de locomotiva.

Mai greu de fixat camera direct pe locomotiva
 
Intreb din punct de vedere electronic cu transmiterea semnalului video prin sine la PC in timp real pe un monitor ceva de genul ce vede mecanicul din cabina locomotivei .
Mai complicat este scoaterea din telefon si adapterea ei la un montaj electronic care sa permita cele de mai sus .
Partea cu montatul fizic in locomotiva nu este o problema iar pe vagon platforma ar arata jalnic poate intrun vagon de marfa inchis ascunsa in spatele unui orificiu .
 
Salut,
am oaresce rudimente de cunostinte electronice, si problema imi pare mult mai grea decat s-ar crede la prima vedere. O sa vorbesc cu un coleg pasionat sa vad cam ce s-ar putea face. Apar probleme multiple in primul rand de alimentare (cea mai simpla care se poate rezolva cu un integrat stabilizator specializat), cea de comanda, respectiv cea de prelevare a semnalului prin sine.
Daca vrei sa obtii o imagine asemanatoare cu cea a unui mecanic de loko, asa cum ai descris mai sus, o idee care mi se pare mai simpla la prima vedere, aplicabila in principiu pe H0 datorita dimensiunilor ar fi utilizarea integrala a telefonului. Evident fara carcasa si orice element mecanic ce nu este necesar, cu camera propriu zisa disimulata in partea frontala a locomotivei, iar restul circuitelor mascate intr-un vagon de marfa inchis sau eventual unul de calatori de dimensiune ceva mai mare. Iddea ar fi de separare pe componente, dar repet mi se pare o treaba desul de complicata realizata la nivel de electronist amator.
 
O completare: camera video ca atare, cea de pe telefon, nu "stie nimic", ceea ce se obtine ca imagine este neinterpretabil fara softul adecvat care se regaseste pe telefonul mobil. Este pur si simplu o structura detectoare de radiatii. Mult mai simplu de folosit ar fi o camera de sine statatoare, de calitate, care livreaza direct semnal video.

Problema: transmiterea semnalului se poate face prin sine in mod teoretic, din ce mi-a spus si colegul meu chiar pentru utilizatorii de digital nu ar trebuie sa existe probleme de intrepatrunderi de banda, dar va aparea cu certitudine zgomot de imagine, si inca mare.
 
Stiam eu ca nu-i usor , cred ca va reprezenta urmatoarea evolutie dupa ridicarea coborarea pantografului si inchiderea deschiderea usilor .
De fapt ar fi intresant sa conduci pe o diorama trenul vazand ce vede mecanicul , sa opresti in gara , la semnale , limitari de viteza si chiar manevre .
Acum cativa ani buni roco vindea ceva de genul asta cu o camera montata intrun vagon cu post de comducere , am sa caut catalogul respectiv .
 
Daca vrei asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=IWiICXXj1ZQ solutia cea mai simpla este urmatoarea:

Montarea pe un vagon platforma a unei microcamere TV cu emisie radio. Vagonul culege tensiune si alimenteaza microcamera. Exista astfel de camere cu emisie radio al caror semnal este captat la cativa zeci de metri de un receptor propriu si transmis prin cablu AV catre un TV sau recorder (VHS sau DVD sau HD).
 
De ex. asa ceva merge: http://www.camerewireless.ro/product_info.php?products_id=68&osCsid=137dabee9f62212396d6166ad71031e5

Ideea ma tenteaza si pe mine; cand o sa am un pic de timp am sa incerc sa o pun in aplicare...
 
In filmulet se observa la un moment dat un vagon cu post de conducere (bot rosu partea de sus verde si jos alb) acesta era facut de roco si avea montata in interior camera. Calitatea imagini nu era destul de buna dupa cum se observa dar acceptabila . De aceea m-am gandit la minicamerele de pe telefoane mobile , poate una de 1,3MP sau 2MP sa dea o imagine mai clara ?

Nu este rea ideea cu acea camera de la AEE dimensiunile de 24mmx41mmx24mm obliga la montarea pe un vagon platforma , nu cred ca ar incapea intrunul inchis .

Am gasit in catalogul roco noutati din 2000 Videosteurwagen cod articol 63000 , se observa dimensinile foarte mici ale cameri si asta la nivelul de tehnologie al anilor 1999-2000 .

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Perc_Kepe&pid=876
 
Daca vrei poze statice atunci o camera cu multi MP este de dorit.

Daca te referi la imagini in miscare (eu asa cred) atunci ar fi bine sa stii ca DVD-ul are de ex. rezolutia de 702x576=404.352 pixeli adica 0,4MP (in SD - standard definition).

Pe Youtube imaginea are de obicei rezolutia micsorata fata de original, dar vezi ca sub imagine ai "watch in high quality".

Camera din linkul dat de mine specifica "380 linii TV" mult peste cele 240 ale VHS si aproape de cele 400 ale Hi8, SVHS, deci imaginea vizionata pe un TV nu e rea deloc ...

In fisa tehnica se specifica 300K pixeli adica 0,3MP rezonabil relativ la DVD pt o camera ultraminiatura.
 
2 aspecte cu care am avut eu de-a face:
1. Chiar daca acea camera are 380 linii, nu se compara deloc calitatea cu cea a unei camere video miniDV. Ca o comparatie, e ca si cand ai compara o camera de 2MP de telefon cu un aparat foto vechi de 2MP. Calitatea imaginii aparatului e mult mai buna datorita opticii (suprafata lentilei, prezenta irisului si distanta focala mai mare). Oricum, nu poti baga o camera adevarata intr-un vagon asa ca trebuie sa ne multumim cu o imagine slabuta oferita de o microcamera.
2. Transmisia wireless: din experienta mea, e destul de dificil sa faci o transmisie video wireless atunci cand fie receptorul, fie emitatorul sunt in miscare. De ce? Pentru ca undele emise de camera in miscare se reflecta de toti peretii si se creaza unde stationare care fac receptia cursiva imposibila (imaginea se va "rupe",desincroniza periodic) si va va distruge placerea. V-ar trebui o camera cu receptor "diversity" (scump) sau cu antene RX si TX directionale (ieftine dar din pacate sunt ceva mai mari ca dimensiuni)
Sau o camera cu inregistrare locala (cum au telefoanele mobile).
Uite ce se intampla cu undele si ce inseamna "diversity", asta ca o paranteza:
http://en.wikipedia.org/wiki/Antenna_diversity
 
Citez din catalog roco noutati 2000


Roco art. code 63000 Interregio-Videosteuerwagen

Fur Digital-Gleichstrombetreib Videokamera im fuhrerstand ohne sichtbare kameraelemente uber einen eingbauten funksenderund einen mitgelieferten funkempfanger kann das videobild direkt auf einen fernseher/videorecorder mit AV-Ansschlub ubertragen werden . Eine spezielle elektronik vermindert bildstroungen wahrend der fahrt . Ermoglicht in einem vorbildgerecht geschobenen zug . Reichweite ca. 25 m in innenraumen PAL-Format.

Roco art. 63002
Akkuwagen fur Analogbetreib des Videosteuerwagens fur gleich-und wechselstromsysteme , je nach verwendeten radsatzen.
Ermoglicht auf anlagen mit analogbetreib den einsatz des videosteuerwagens . Mit halterungen fur batterien/akkus . Laufzeit ca. 2-4 stunden. Voraussichtlich werden zwei akkuwagen zur versorgung eines videosteuerwagens benotigt . Lieferung ohne batterien/akkus . Ohne abbildung . Wechselstrombetrib mit kostenlosen tauschradsatzen (beim fachhandler)

Acestea sunt cele doua componente pe care le foferea Roco in anul 2000 pentru captarea imaginilor . Fotografia o aveti in postul meu de mai sus .
Rog pe cunoscatori de limba germana sa ne ajute cu traducerea
 
Mauritius, exista camere mici, de calitate (Sony; 550 linii PAL, 0,2 lux pe color !!!) la dimensiuni in jur de 30 x 30 mm http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&products_id=12&zenid=d5150ccc4c8f20abe0f250f7e239eb11 facute special pentru modelism. Se gasesc si restul accesoriilor (emitator, receptor) dar retine ca acele emitatoare de pe site ( http://hobbywireless.com/cart/index.php ) sunt de puteri mari, chiar foarte mari pentru trenulete. Sunt menite sa asigure legatura video pe cativa kilometri in aer. Deci tie ti-ar trebui un emitator foarte mic, de maxim 10mW, care sigur ar incapea fara probleme intr-un vagon atasat in care pui si camera, ba ar incapea si in carcasa camerei care, apropo, se poate scoate uneori ptr. a micsora si mai mult gabaritul (o fac unii aeromodelisti cu avioane sau elicoptere mici). Era pe acolo si o camera mai mica, KX171 parca-i spunea, tot de 550 linii.
 
Nu se poate folosi o camera luata de pe telefonul mobil, fara acesta, deoarece este un device gol, care nu poate prelucra semnalul (face doar conversia semnal luminos in semnal electric), deci este practic un senzor CCD fara comanda.
Deci ori folosesti telefonul in ansamblu, bineanteles nu in forma sa initiala, ci pe componente mascate in garnitura, fie utilizezi camere (minicamere) disponibile pe piata, care se preteaza la astfel de aplicatii.
 
@cristi_m

Interesant....insa nu sunt decat anunturi capcana, de atras clientii....in realitate preturile la asemenea citez: "device"-uri sunt mult mai mari.
Aici vei gasi cu siguranta tot kit-ul complet si pe stoc. Ramane doar sa-ti alegi ce crezi ca ti s-ar potrivi mai bine.
Succes!
 
"Carul de transmisiuni" dacrail


inregistreaza primul scurt-metraj :
http://www.youtube.com/watch?v=WKOiKJvYRe0