Ajutor motor Dapol

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Decembrie 2014
233
94
Iasi
LOCATION
Iasi
Am alimentat din greseala un motor de 9V la 12V .
Motorul este de la vagonul de curatat linii Dapol .

Motorasul are pe el o placuta cu componente SMD .
Una din rezistente s-a ars - se vede in imagine .
Am masurat-o pe celalalta si arata 0,6 ohm , mi se pare cam putin .
Nu cunosc acest circuit de alimentare a motorului .

Motor_Dapol.jpg


Pareri , o mânã de ajutor ? :(
 
Acelea nu sunt rezistențe, ci bobine SMD, care formează celebrul filtru LC de înlăturare a paraziților electrici produși de motorul electric în funcțiune. Nu știu ce valori au inductanțele acestora, dar s-ar putea să fie OK bobinele SMD de 100 microHenry.
Bobinele sunt înseriate pe firele de alimentare, iar la bornele motorului este conectat un mic condensator. Firul negru motor pare să fie o conexiune la masa motorului.
 
De exemplu https://www.tme.eu/ro/katalog/?s_field=accuracy&s_order=DESC&search=bobina+smd&parameter_boxes=17&id_category=100406#id_category=100406&search=bobina+smd&s_field=accuracy&s_order=DESC&visible_params=2%2C568%2C444%2C10%2C370%2C39%2C566%2C575%2C573%2C38%2C574%2C2932%2C2931%2C580%2C594%2C142%2C328&used_params=566%3A25258%3B
Bobinele trebuie să suporte curentul maxim absorbit de motor, deci aș zice 400mA minim.
 
Buna seara,
Vagonul este eficent, curata/aspira/lustruieste bine sina? Merita investitia?
Multumesc
 
Daca s-a mutat bobina aia in asa un hal, sunt sanse sa se mai fi mutat cte ceva si prin motor. L-ai alimentat direct, sa vezi daca mai merge?
 
@spaniel
Ai un mic rewiev aici :https://www.tapatalk.com/groups/caiferatefr/viewtopic.php?f=31&t=4915&p=3001&hilit=dapol#p3001
Nu merita banii .Eu l-am tot modificat , pina la urma am luat doar turbina si motorul de la vagon .
Am facut alt sistem de aspirare care trage foarte bine dar ... am probleme cu motorul .

@LiviuM
Cred ca problema a fost motorul de proasta calitate . L-am alimentat fara filtru LC si am observat ca din cand in cand face flama mare la carbunii de la rotor .
Nu poti regla nimic , motorul e o ieftineala .
Voiam sa comand altul cu tot cu filtru LC dar nu cred ca merita .
Am sa incerc sa gasesc un motor asemanator ca dimensiuni si ca ax .

Apropo , ceva link-uri cu motoare DC pentru inlocuirea "mortului" ?
 
Motorul pare sa fie un Mabuchi SH-030SA
https://www.ebay.co.uk/itm/HORNBY-TYPE-7-MABUCHI-MOTOR-00-GAUGE-NEW-SH-030-SA-08240-NEW/222816906945?epid=12010711223&hash=item33e0ec2ec1:g:X2wAAOSwhqhaIcH2
 
cheluIS post_id=165518 time=1520199970 user_id=6240 a spus:
@LiviuM
L-am alimentat fara filtru LC si am observat ca din cand in cand face flama mare la carbunii de la rotor .
Asta inseamna ca merge? Ca eu de asta sugeram sa testezi - sa vezi daca mai merge sau e ars si motorul de tot.
Daca merge pe direct, atunci are rost sa incerci sa faci rost de niste bobine/inductante si sa-l repari. Daca nu mergea pe direct scapai de-o grija. :mrgreen:
 
Poate sa mai functioneze dar sa aiba spire in scurt la rotor , de aici curent mare, flama la colector, se incinge repede.
 
@GFN
Multumesc foarte mult pentru informatii .
Ai ochi de vultur ... :D
Se pare ca eu aveam varianta de 9V - 09170 .
Pretul pe e-bay e rezonabil , am comandat 5 bucati .
Daca ai nevoie de un motor , cu cea mai mare placere ti-l trimit free of charge .

Daca intereseaza pe cineva , atasez niste date ale motorului .
Mabuchi_SH-030_SA_-_08240.jpg


Acum trebuie sa "sap" un pic pentru un filtru LC , valori bobine si condensator ... cunostintele din tinerete s-au cam pierdut ...

Multumesc inca o data .
 
cheluIS post_id=165530 time=1520262650 user_id=6240 a spus:
@GFN
Multumesc foarte mult pentru informatii .
Ai ochi de vultur ... :D
Se pare ca eu aveam varianta de 9V - 09170 .
Pretul pe e-bay e rezonabil , am comandat 5 bucati .
Daca ai nevoie de un motor , cu cea mai mare placere ti-l trimit free of charge .

Daca intereseaza pe cineva , atasez niste date ale motorului .
Mabuchi_SH-030_SA_-_08240.jpg
8h


Acum trebuie sa "sap" un pic pentru un filtru LC , valori bobine si condensator ... cunostintele din tinerete s-au cam pierdut ...

Multumesc inca o data .
Nu ai pentru ce. Imi pare bine ca am putut sa te ajut.
Motor asa am si eu doar ca este varianta 08240 la 12v il tin pentru o eventuala remotorizare la ceva.
Bobine smd se gasesc pe Aliexpress sau pe TME.