Mecanisme diverse

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
M-am gandit ca ar fi bine sa prezentam diversele mecanisme miniaturale (gasite prin diverse chestiuni) ce ar avea utilitate practica pe o diorama. Incep eu cu un aparat odorizant cu senzor de miscare (prezentat muuuult la TV). L-am cumparat astazi (12 lei, oferta), l-am demontat din curiozitate si ce sa vezi ? Mecanismul este excelent pentru actionari lente pentru macazuri:


Se observa constructia destul de compacta, monobloc. Se scoate din carcasa, se monteaza doua microswitch-uri pentru limitarea cursei, diodele aferente si gata actionarea.
 
glade sau airwick ? stiu ca e plina casa de tot felul de astea (ca era prin vremurile bune la 8 sau 9 lei la oferta, mai ieftin decat sa iau refill cumparam direct inca un aparat)
stiu ca am desfacut un airwick, dar era cam ciudat mecanismul, sareau rotile intr-o veselie (ca deh, cu siguranta macazul a fost primul lucru la care m-am gandit cand am vazut mecanismul); cumva asta e glade ? ca pare mult mai bine asezat si mult mai usor de folosit; ai cumva si vreo poza cu exteriorul lui sa vad daca e fix ce am pe acasa ? (desi vorba aia, sunt 2 modele mari si late, plus inca unu-doua varianta maxi - dar care nu intra acum in discutie)
 
Asta e Glade cu senzor de miscare. Parca Glade Sense&Spray se numeste (am aruncat cutia). Sper sa nu se considere reclama.
 
O sa se dubleze vanzarile la puf-uri glade, mai ales daca or fi la oferta :D.
Daca vine unu cu o diorama mare le cumpara tot stocul :p.
Revenind la treburi serioase, e clar timpul sa desfac si un glade, sa vedem cum se prezinta problema ... din poze pare foarte promitator, si dupa cum ziceam, mult mai usor de transformat si folosit decat la airwick :p. Daca stiam cumparam mult mai multe (nu ca nu as fi cumparat oricum destule :D).
 
Si senzorul de miscare nu poate fi folosit la ceva ?

Eventual la schimbarea semnalului cand se misca macazul ?


:D
 
Sincer nu cred ca senzorul are vreo utilitate practica in domeniul modelismului feroviar, cel putin.
 
Pă’i, s-ar putea să’-l pui la o barieră’. Trece trenu, coboar㒠bariera. Mai pui unul dup㒠barieră’, si la fel, ridic㒠bariera, respectiv o coboara cand vine ghez㒺ul din partea ailaltă’.

Și cred c㒠se mai gă’sesc utilită’ţi - s㒠ias㒠un cantonier din gheretă’, să’...
 
E cam zgomotos mecanismul. Iar senzorul ala "simte" de la cativa metri, deci trebuie pozitionat bine, astfel incat sa nu fie actionat de un tren aflat la "un km")....sau de cineva prin apropiere.
 
Daca tot s-a golit un aparat, am vrut sa verific daca se poate utiliza. Am taiat carcasa, am fixat capacul cu 3 suruburi si gata. Din nefericire nu am doua microintrerupatoare pentru a decupla motorul la capetele de cursa.


Chestiunea este foarte silentioasa, cursa este de aproximativ 6 mm. Se poate mari la vreo 10 - 12 mm prin simpla taiere a ultimului element actionat:


Un transformator care sa furnizeze intre 3 - 5V nu este o problema.
 
Pe mine ma batea gandul la mecanismul unui airwick de cand le-am luat, ca am vreo 6, dar am abandonat din lipsa de inspiratie pe moment,acum ca ai postat tu rastel, chestia cu modificarea cred ca ma apuc de ele, in principiu sunt la fel doar ca nu au senzor de miscare ,uneleca mi se pare ca au si astia cu senzor.
 
Fiecare mouse (optic sau cu bilă’) are 3 microîntrerupă’toare.
Cele cu bil㒠au şi 2 (uneori 3) bariere optice, foarte utile în automatiză’ri!
Cu stimă’, Florin.
 
poti sa pui si tu o poza cu aparatul intreg in sine ? ca umbland prin supermarketuri am vazut ca mai nou s-a schimbat forma la glade, sa stiu daca sa-mi mai fac sperante cu mecanismele unor aparate luate mai demult (si care par sa aiba alta forma), sau ar fi cazul sa-mi fac stoc de asa ceva
sigur nu are limitator ceva ? ca totusi cursa are o limita in aparat (ce-i drept, cursa e in jur de 1 cm pentru aparatele mari (airwick de alea babane), nu stiu exact sigur pentru astea mici, dar oricum vreo 5 mm cred ca sa tot fie, ceea ce clar e prea mult pentru un macaz (doar daca nu cumva gasesti vreo modalitate de a compensa restul prin niste lamele flexibile ceva)
 
Sau s-ar putea ca dispozitivul electronic s㒠sesizeze capă’tul de cursă’, datorit㒠creşterii bruşte a curentului prin motorul care se pomeneşte blocat de mecanismul care nu-şi mai poate continua mişcarea
3.gif
 
@macleod - asa arata aparatul:

Exista limitare mecanica a cursei. Cum am spus mai sus, aceasta (cursa) are cam 6 mm. In functie de distanta pana la macaz (grosime blat + grosime prisma terasament etc.) si de grosimea tijei din otel este posibil ca aceasta cursa de 6mm sa fie prea mica. De asta am spus ca daca este cazul, cursa poate fi marita.

@mpursu - asa cred si eu, dar este posibil si ca motorul sa fie alimentat cu impuls de 0,5 - 1 sec.
 
mda, clar e alt model pe exterior, dar din ce-am vazut din poze mecanismul a ramas aproape (daca nu chiar) identic
in principiu 6mm pe h0 ar trebui sa fie ok, cursa unui macaz e daca nu ma insel undeva la 2 mm, maxim 3; daca mai tai din opritor deja poti sa ajungi la o cursa de 8-10 mm care ar trebui sa fie indestulator
daca nu, au fost pe vremuri uriasi de la airwick la oferta (parca sub 10 lei bucata), unde cursa era pe putin 10 mm
cred ca in weekendul asta am de lucru, sper sa fie la glade niste suruburi mai acatarii, ca la airwick negasind surubelnita triunghiulara a trebuit sa apelez la ciocan :p
 
Unde as putea gasi o coroana cu dantura interioara si exterioara la marimea necesara,pentru a pune sub turela unei macarale feroviare Mehano, la rotire?Prognosis spunea undeva pe forum ca ar fi la tamburul pentru formarea nr de telefon , telefoanele vechi,am luat unul din targ l-am dezmembrat dar nu avea asa ceva,asa ca am ramas in aer.P.S.Macaraua este la HO.
 
O solutie ar putea fi surubelnitele cu baterii care se gasesc uneori la oferta in supermarket-uri (ma refer la modelele chinezesti ieftine, 3 la leu). Reductorul cu pinioane planetare din surubelnita contine tot ce te intereseaza.
 
Ceva de genul asta, dar nu de firma. Intr-o vreme vazusem parca la 15 lei, la oferta (nu mai stiu la ce supermarket). Eu am luat doua pentru reductoare, dar s-au dovedit a nu fi bune scopului meu si au ajuns la gunoi. Mai am motoarele, copii ieftine si proaste dupa Mabuchi.