Model 3D CFR 150.1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lgz88

Active Member
4 Mai 2012
90
0
Cluj
LOCATION
Cluj
Probabil am nimerit categoria potrivita. Google Sketchup e un program genial, atata timp cat nu construiesti modele foarte complexe (sau organice). Am cateva screenshot-uri cu un CFR 150.1 la care am lucrat cu o luna/doua in urma. Inca n-am terminat-o. Si o locomotiva PX48, cunoscut la noi ca si cfr 764

Link pentru download
-----------------------
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=7345b535b54fa2a9fd8b28fbb9afebc3&prevstart=0





















PKP PX48




 
Felicită’ri! Locomotiva 150.1061 deja arat㒠superb
41.gif

Ca s㒠fie totul perfect, în imaginea urmă’toare te rog s㒠compari cu mult㒠atenţie osia motoare principal㒠din schiţa real㒠cu cea din proiectul tă’u, compar㒠poziţiile mecanismelor aflate pe aceasta...

... şi corecteaz㒠micuţa greşeal㒠pe care eu o tot semnalez cu privire la bielele locomotivelor cu abur miniatură’, care s-a strecurat chiar şi aici
3.gif
 
Cred ca am inteles. Te referi la biela culisei, cea atasata contramanivelei? in pozitia actuala ar trebui sa se indrepte in partea stanga, nu invers (adica nu inspre cabina)? acum am observat si eu :)
 
La locomotivele de acest tip, contramanivelele sunt înclinate înainte pe ambele pă’rţi, atunci când bielele de cuplare respective se afl㒠joooos de tot. Greşeala pe care am semnalat-o se regă’seşte la aproape toate locomotivele cu abur miniatură’, deoarece fabricanţii nu prea se ostenesc s㒠construiasc㒠dou㒠matriţe simetrice pentru roţile motoare principale, una pentru partea stâng㒠şi cealalt㒠pentru partea dreaptă’, ci doar o singur㒠matriţ㒠pentru ambele roţi. Datorit㒠acestei comodită’ţi, roţile motoare principale sunt identice în loc s㒠fie simetrice, pe care contramanivelele vin montate una înclinat㒠înainte şi cealalt㒠înclinat㒠înapoi, ceea ce este flagrant greşit. Din pă’cate, chiar şi modelul H0 Roco al locomotivei BR52 este afectat de aceeaşi problemă’
10.gif
, dar cu puţin㒠atenţie şi îndemânare acest aspect poate fi rezolvat
16.gif
 
Link pentru download ( 9mb )

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=7345b535b54fa2a9fd8b28fbb9afebc3&prevstart=0
 
Felicită’ri pentru întregul model şi pentru... corectura buclucaşei contramanivele
41.gif

Pe partea dreapt㒠mai ai de fă’cut urmă’toarele corecturi:
1) dac㒠pe stânga biela de cuplare se afl㒠joooos de tot ("cuadratură’"), atunci pe partea dreapt㒠biela de cuplare acoper㒠centrul roţii dinspre cabin㒠("punct mort depă’rtat"), respectiv exist㒠un defazaj de 90grade între mecanismele de pe stânga şi de pe dreapta;

2) nu ai plasat culisa, deşi biela culisei se afl㒠în poziţia corectă’;
3) mai ai de plasat mecanismul de comandă’, respectiv bara care pleac㒠din cabin㒠şi ajunge sub arborele de comandă’, pe care îl poate roti prin intermediul unui braţ vertical montat pe acesta (poza aceasta, preluat㒠de pe un site dedicat locomotivei BR52).
în ceea ce priveşte alte detalii (cazan, faruri, table, conducte, robinete etc), îi rog s㒠se pronunţe pe specialiştii din domeniile respective. în fond şi la urma urmei, s㒠nu uită’m c㒠detaliu cu detaliu se face modelul perfect
16.gif
 
Mersi ! :D e drept, n-am lucrat la partea stanga a locomotivei. am copiat doar partea dreapta. lipsesc inca multe detalii (franele de ex)