Atelierul lui BogdanRa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdanra

Well-Known Member
Trenulist
19 Martie 2012
1.283
106
Bucuresti
tt.bogdanra.ro
WEBSITE
http://tt.bogdanra.ro
LOCATION
Bucuresti
FACEBOOK
bogdanradu4tt
GOOGLEPLUS
bogdanra
Trebuia sa fac si asa ceva pe acest forum. Pai ce? Avand in vedere ca in general anumite "echipamente" sunt comune eu vreau doar sa va prezint ciudateniile mele.



Voi incepe cu mixerul cu care amestec ipsosul si Crema lui Robert, asa cum numesc eu amestecul de hartie si aracet pe care l-am invatat de la ...nomal...Robert:

.
Este un ajutor de nadjde, original din perioada anilor pre-89 care are toate telurile... Eu folosesc spiralatele...

Apoi va prezint un metal in care am facut si forma de zid:

si asta este forma finala:


O incercare ratata, dar piesa este de mare anvergura: dintr-un compas vechi un mic cioc de metal tocmai bun pt scrijelituri:



Se va urma:)))
 
Pe primul "bric" de ipsos am inceput deja teste la semi umezeala, teste pe care le opresc pana luni (inca nu este uscat de tot).
Avand in vedere "succesul de casa" al neconventionalului de la mine din atelier (hihihi) voi veni cu noi prezentari, poate chiar in cursul zilei)
Ca si un "teaser" va anunt ca urmeaza cutitul fara coada, casetele video de tip remiza si multe altele...

@rastel: mersi, am vazut.
@Ferrocaril: nu ma fa ca o fac si pe asta ;-). Poate macar un iepuras de paste iese acolo...
@Ghiata: si eu. deja am noi idei pe care voi incerca sa le pun in practica
@cosmin78... raspunsul este da:)
 
Hmm arata delicios ! Nu uita sa folosesti intotdeauna cartea de bucate numita "Forum" ! Sa o ai pe masa tot timpul , poate mai dregi retetele ! :D
 
Dar vai ! Eu cred ca tu nu ai asteptat suficient uscarea, s-au cam smuls bucati cand ai trasat liniile, eu asteptam cateva ore. in functie de grosimea piesei.
 
Normal. Asta este pies㒠de test .
In rest sunt cu mâinile pana la cot in podeţ si ipsos pt o nou㒠forma.

Editare Ulkterioara: Am pierdut ceva poze, asa ca pe acest subiect voi reveni maine. Deocamdata ma intorc la: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10624&start=90
 
Si pentru ca nu stiu de ce acel cutit NU VREA SA SE LASE POZAT, si pentru ca nu am terminat [eroare:vagonetele] copertile de casete video transformate in depou de vagoane va prezint ultima mea achzitie:



Pistol de lipit cu plastic, diametrul batoanelor este de 12 mm. 39 lei din magazinul Verde
 
bogdanra a spus:
... si pentru ca nu am terminat vagonetele va prezint ultima mea achzitie:
...

Vagoanele sau vagonetele?
Am vazut ca ai folosit "vagonetul austriac" si la vagoane istorice. Orice mesaj pe care il mai scrii si care va contine cuvantul vagonet/vagonetul va fi editat.
Nu va fi nicio problema atunci cand folosesti acest termen cand descrii un vagonet de mina, un vagonet in curtea unei fabrici, la o exploatare forestiera, etc.
 
Imi cer scuze... Cred ca este cafeaua (sau lipsa ei). Crede-ma ca ma uit tampit si nu stiu de ce am scris asta!

Am vrut sa scriu (si editez acuma si sus): "copertile de casete video transformate in depou de vagoane".

Nu stiu daca ma crede careva... dar pt mine este foarte grav ca de cateva luni observ ca uneori scriu/fac tampenii...si nu numai aici.

Multumesc de atentionare. Ai dreptate cu folosirea corecta a unor termeni, mai ales de specialitate. Dar aici... nici macar nu stiu de ce am scris asta!
 
Coane Bogdane, nu-ti mai pirede vremea cu "experentze"!
Fa rost de niscai placi cu imitatie de zid, bolovani, pavaj, etc. si niscai cauciuc siliconic de la magazinele "fondului plastic" (cum se chema pe vremea mea), fa copiutze si toarna pe urma caaaaat ipsos vrei!
 
Pai el vrea sa verifice fiecare sfat pe care il primeste, pana nu se convinge de ce si cum e dat sfatul respectiv, nu se lasa :p
Si uite asa arunca timp, materiale si bani pe fereastra :D