Masina automata de sters sina...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ma gandeam daca nu cumva acel burete imbibat cu alcool ar putea decolora sina fie ea vopsita sau prafuita cu un strat de lac peste???
 
guma de la Roco nu zgarie.cea de la Fleischmann da.Pasla e cea mai proasta alegere, se ia pe axe, pe roti, ajunge peste tot (verificat).

P.S...chestiile alea pentru picioare mobila se numesc feltru, daca nu ma insel.insa sunt un pic mai bune decat pasla (care este din fibre presate), insa iarasi nu le recomand.
 
Da asta am patit si eu,dar nu am incredere in gume :roll:
 
pana acum, a curatat liniile mele cel mai bine.insa nimic mai sigur decat un deget infasurat intr-o carpa imbibata cu alcool izopropilic :p
 
Pentru cură’ţat şine cel mai bine merge...radier㒠veche, comunistă’(dinaia dură’, maro-galben, ce miroase ciudat)....cel puţin la FLM la linii cu asta cură’ţau şinele pe linia de producţie şi mi-au recomandat şi mie s㒠o folosesc...de atunci nu mai folosesc altceva...
 
eu ma refer la o curatire de intretinere...da unde e jegul mai mare pun carpa pe deget...dar ca sa scap de aceasta etpaa pot rula acest vagon o data la cateva zile ceva ture...o sa incerc cu acel FELTRU si daca imi lasa prea multa fibra...trec la guma
 
cosmin78 a spus:
pana acum, a curatat liniile mele cel mai bine.insa nimic mai sigur decat un deget infasurat intr-o carpa imbibata cu alcool izopropilic :p
Prietene cum fac in tuneluri si in multe locuri mai greu accesibile,ei am o bucata de pluta din aia care se foloseste la slefuit pereti ,in loc de smirghel pun carpa inmuiata in alcool, am avut o pasla de densitate mai mare din care nu ieseau fibrele ,dar era doar o bucatica si sa dus,si nu mai gasesc :(
Ce am sesizat ca daca nu dai cu alcool din pasla nu ies fibrele dar nu prea se curata.
 
Pentru sters praful/murdaria "usoara" eu folosesc chestiile astea de la noch prinse sub vagoane. Din cand in cand le ud cu alcool si le plimb ceva mai mult pe sine. Rezultatele sunt multumitoare (dar din cand in cand tot am nevoie de ceva mai eficient - guma de sters sau burete).
 
Acum daca tot te-am facut sa le ei, iti dezvalui si un pont primit de la händler - pentru ca sunt usoare, nu apasa prea bine pe sine, dar pot fi lestate (eu am lipit o piulita pe ele).
Cel putin asa am facut la H0, la N trebuie sa caut o piulita mai mica.
 
sau plumb de pescuit, la marimea necesara.eu ma gandeam sa le montez un arc, sa le impinga mai bine, insa lenea e mare :p