Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Trenuri din Rusia

Discutii despre trenurile care circula pe alte cai ferate decat cele din Romania
Scrie răspuns
Big_boy

Mesaj de Big_boy » Vin Aug 17, 2012 12:03 pm

1. S㒠înţeleg c㒠locomotiva e o diesel electrică’, în sensul c㒠se alimenteaz㒠şi prin catenară’, dar are şi motor independent diesel?
Eronat...principiul locomotivei Diesel - Electrice este cu totul altfel...si anume..asa pe scurt...
Un motor Diesel antreneaza un generator electric care produce curent - curent care la randul sau este folosit pentru antrenarea unor motoare electrice prin care se realizeaza de fapt miscarea locomotivei si implicit a materialului rulant .
Locomotivele diesel hidraulice au principiul de functionare pe baza unui motor diesel ce antreneaza un generator hidraulic care antreneaza apoi osiile boghiului .
Deci NU exista locomotiva Diesel si electrica care sa functioneze pe baza ambelor principii...
interesantul

Mesaj de interesantul » Vin Aug 17, 2012 12:13 pm

Big_boy scrie:
1. S㒠înţeleg c㒠locomotiva e o diesel electrică’, în sensul c㒠se alimenteaz㒠şi prin catenară’, dar are şi motor independent diesel?
Eronat...
Cunosc principioul de funcţionare.

S㒠m㒠exprim altfel:

Observ c㒠în acea carier㒠este catenară’.
Observ c㒠vagoanele se încarc㒠prin caderea materialului dintr-o cup㒠de excavator.
Observ c㒠catenara este in zona de încarcare tras㒠de lâng㒠linie, ca s㒠se poat㒠efectua încarcarea.
Observ c㒠locomotiva pare a merge cu pantograful coborât, dar într-o poza apara ca fiind ridicat.

Deci în partea în care nu are acces la catenar㒠cum funcţionează’? Cu acumulatori sau diesel?

Deci este o locomotiv㒠eletrico cu acumulatori sau cu motor diesel si electric?

Sper c㒠m-am fă’cut înţeles.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
mishu88

Mesaj de mishu88 » Vin Aug 17, 2012 3:03 pm

interesantul scrie:1. S㒠înţeleg c㒠locomotiva e o diesel electrică’, în sensul c㒠se alimenteaz㒠şi prin catenară’, dar are şi motor independent diesel?

2. Se pare c㒠tehnica de care ruşii erau atât de mândrii nu e chiar cea mai bună’!
Pe vremuri, în cariere de acest gen vedeai BELAZ, acum vad Caterpilar. E drept ca sunt ucraineni, dar BELAZ avea fabrica in Ucraina.
Salut! Mulţumesc pentru întrebă’ri! în ziua de astă’zi, toat㒠lumea vorbeşte, puţini mai sunt cei care ”îşi mai pun întrebă’ri”. Pă’cat...

în fine, locomotiva este de tip ПЭ2Ðœ, este electric㒠100% şi se alimenteaz㒠de la o reţea de 1,5 sau 3 kV c.c. Au fost construite la uzina de locomotive electrice din Dnepropetrovsk (Днепропетровский электровозостроительный СавОд (ДЭВЗ)). Nu cunosc cât este tensiunea la acea carier㒠din Коркино (Corchino). Oricum, performanţele locomotivei sunt impresionante: 680 kN forţ㒠de tracţiune, putere maxim㒠de 5460kW/3000V (motoare de tracţiune DT-9H).

Mai multe informaţii, aici: [Link Removed for Guests] .

Nu, nu este o locomotiv㒠duală’. în acea carier㒠nu exist㒠decât locomotive de tipul prezentat mai sus, în ce poz㒠aţi vă’zut c㒠nu exist㒠catenar㒠şi locomotiva este cu pantograful coborât?

///

Cât despre punctul 2... Sunt uimit de ce basculante fac cei de la BELAZ ( [Link Removed for Guests] ) şi nu înţeleg de ce acea min㒠a optat pentru Caterpillar. Comisioane? Service mai bun? Cine ştie...
Ultima oară modificat Vin Aug 17, 2012 3:23 pm de către mishu88, modificat 1 dată în total.
[Link Removed for Guests]
mishu88

Mesaj de mishu88 » Vin Aug 17, 2012 3:20 pm

Big_boy scrie:
Deci NU exista locomotiva Diesel si electrica care sa functioneze pe baza ambelor principii...
Domnule Big_boy, priviţi aici:

Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Vin Aug 17, 2012 3:22 pm

Poate locomotiva mai are şi un pantograf pe lateral, am mai vă’zut situaţii, gen:
Imagine
Imagine
Troianovo, Bulgaria, foto: [Link Removed for Guests]
mishu88

Mesaj de mishu88 » Vin Aug 17, 2012 3:38 pm

Dr2005 scrie:Poate locomotiva mai are şi un pantograf pe lateral, am mai vă’zut situaţii, gen:
Dragoş, aşa cum bine ai observat în imaginile propuse de tine, locomotivele ПЭ2Ðœ au 2 pantografe, unul central, celă’lalt lateral (deci ele transversal pe cabina de conducere reuşesc s㒠urmă’reasc㒠firul de contact care, aşa cum s-a intuit, are o traiectorie necentrat㒠în zona de încă’rcare cu material).

Imagine
Sursă’: [Link Removed for Guests] .
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Sâm Aug 18, 2012 10:36 pm

Noul vagon de dormit RZD fabricat de Siemens

Trafic de noapte:

Trafic de zi:

mishu88

Mesaj de mishu88 » Vin Oct 05, 2012 2:21 pm

Lots of Trains

Inskaya is one of the largest railway yards in Russia. It is located in Novosibirsk. The transport node unites cargoes from Kuzbass, the Urals and Central Asia letting traffic flow in five directions and to 37 destinations. Daily turnover amounts more than twenty seven thousand cars.

Imagine

NGABY

LOCOMOTIVE 2011 produse de RUSIA,interesant

Mesaj de NGABY » Lun Feb 11, 2013 3:17 pm

Am dat pe youtube de videoclipul acesta mai vechi,cu mai multe locomotive produse in 2011,unele pe 3 boghiuri cu 2 osii,altele pe 2 boghiuri cu cite 4 osii,locomotive din 3 unitati...e.t.c.
Eu zic ca merita vizionat.

Multumesc admin care a redirectionat acest post.
bogdanra

Mesaj de bogdanra » Mar Feb 12, 2013 11:32 am

Min 8:15-8:35 - parca sunt pitici pe lâng㒠super mega puternicele...
Au trecut vremurile cu super armate... locomotivele povestesc despre puterea unei natii ;-)
Cand trenul face ciu-ciu-ciu
Inima imi canta TT - TT - TT
dantm

Mesaj de dantm » Mar Feb 12, 2013 12:05 pm

la 00.10 farurile alea ma duc cu gindul la o locomotiva romaneasca
la 00.40 cutia aceea de la farul central ma duce cu gindul la aceeasi locomotiva romaneasca
la 01.00 forma cutiei aduce putin cu GM de la noi

anumite sceme de culoare seamana cu unele de pe aici.

Cine de unde s-a inspirat? :roll:
interesantul

Mesaj de interesantul » Mar Feb 12, 2013 12:48 pm

Da, oricum au ceva noută’ţi, şi au mai modernizat. Chit la la o locomotiva cu doua module, crec ca nu au schimbat motorul, deoarece fumengă’....
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
NGABY

Mesaj de NGABY » Mar Feb 12, 2013 1:44 pm

Ma gandesc ca totusi au trecut si ei de motoarele in 2 timpi pe care le aveau....locomotive care scoteau un fum negru si gros de ''mureau'' cei de la Garda de Mediu Ruseasca :-D

interesantul

Mesaj de interesantul » Mar Feb 12, 2013 5:57 pm

Am avut fericirea sa intru in maruntaielel unui complex de trei locomotive, la depou din Chişină’u.
Mecanicii îmi spuneau c㒠sunt motoare de submarin...
flor

Mesaj de flor » Mie Feb 13, 2013 9:12 pm

interesantul scrie:Am avut fericirea sa intru in maruntaielel unui complex de trei locomotive, la depou din Chişină’u.
Mecanicii îmi spuneau c㒠sunt motoare de submarin...
Nu cred ca te minteau
Scrie răspuns

Înapoi la “Cai ferate din Europa sau din lume”