Germania 2013: muzee, gari si monorail Wuppertal

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bavareze

Active Member
13 Septembrie 2008
87
0
los angeles
LOCATION
los angeles
Luna trecuta am ajuns prin Germania. Am avut 12 zile sa parcurg (cu masina) traseul Berlin - Dresda - Stuttgart - Koeln - Wuppertal - Hanovra - Berlin. Am sa postez aici niste poze/filme cu specific feroviar.

Stric suspansul si incep cu ce mi s-a parut mai interesant, si anume monorailul din Wuppertal, din cate am inteles cel mai vechi din lume. Spre dosebire de multe alte orase din Germania, foarte multe cladiri industriale vechi au rezistat razboiului. Imi plac mult fabricile si santierele, asa ca am fost foarte incantat sa ma plimb cu monorailul printre hale, pe deasupra conductelor si chiar pe deasupra fabricii Bayer. Multe cladiri din caramida, cu ferestre cu arcade, asa cum aratau cele din kiturile Vero/Mamos. Din pacate nu am avut mai mult de cateva ore alocate acestui orasel.

IMG_5878.JPG

IMG_5884.JPG

IMG_5902.JPG

IMG_5903.JPG

IMG_5904.JPG

IMG_5916.JPG

IMG_5919.JPG

IMG_5922.JPG

IMG_5928.JPG

IMG_5931.JPG

IMG_5932.JPG

IMG_5938.JPG

IMG_5941.JPG

IMG_5947.JPG

IMG_5951.JPG

IMG_5958.JPG

IMG_5964.JPG



pace!
 
Tren suspendat-Wuppertal

Wuppertaler Schwebebahn
Trenul suspendat din Wuppertal (Wuppertaler Schwebebahn) este un monorail suspendat amplasat in orasul Wuppertal din Germania. Numele sau complet este: Einschienige Hangebahn System Eugen Langen. Creat de inginerul Eugen Langen (inventatorul motorului Otto- Langen), sistemul fusese programat initial sa fie montat la Berlin, a fost construit la Wuppertal in 1900.Inaugurat in 1901 el a functionat de atunci fara intrerupere ca sistem de transport local. Este cel mai vechi sistem monorail din lume.
Acest monorail este format dintr-o linie aeriana compusa din 20 de statii de-a lungul unui traseu de 13.3 km, transportand zilnic 82 000 de pasageri. Sistemul este suspendat la inaltimea de 12 m deasupra raului Wupper, intre Oberbarmen si Sonnborner Strase si de aproximativ 8 m deasupra orasului, intre Sonnborner Strase si Vohwinkel (3.3 km). Traseul traverseaza autostrada A46 si este parcurs de jur imprejur in jumatate de ora.
Sursa: https://fr.wikipedia.org/wiki/Wuppertaler_Schwebebahn