Aparitia si dezvoltarea cailor ferate pe plan mondial

Discutii despre trenurile care circula pe alte cai ferate decat cele din Romania
dantm

Re: Aparitia si dezvoltarea cailor ferate pe plan mondial

Mesaj de dantm » Dum Iun 26, 2016 12:42 pm

Fiind deschis acest topic si negasind cel cu Bulgaria postez aici.

Am remarcat ca locomotiva din poza seamana cu locomotiva Calugareni de la noi care a fost chiar folosita nu demult la un eveniment CENAFER la care m-am deplasat cu 1696.

Cautind putin am constatat ca si linia de la Giurgiu la Filaret a fost construita tot de fratii Barclay deci e firesc ca locomotivele sa fie aproape gemene ba parca si vagoanele. Si mai interesant linia de la noi s-a construit dupa a bulgarilor.

postez acest link, poate intereseaza pe cineva

[Link Removed for Guests]
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Dum Iun 26, 2016 7:54 pm

Salut DanTM,

locomotiva in cauza seamana cu locomotiva noastra doar prin faptul ca amandoua sunt de constructie britanica. Locomotiva de la Varna este o locomotiva cu formula osiilor 0-3-0 in timp ce locomotiva Calugareni are formula 1-2-0. In schimb, locomotiva bulgareasca este foarte asemanatoare cu locomotivele de pe calea ferata Cernavoda-Constanta, dintre care din pacate nu se mai pastreaza azi nici un exemplar, ultimul fiind distrus in timpul bombardamentelor asupra Garii de Nord, in timpul razboiului.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
dantm

Mesaj de dantm » Lun Iun 27, 2016 9:04 am

Aaa, mi-a scapat complet acest aspect.

Dar (ca sa ma scot) pina la urma aspectul british mi-a sarit in ochi deci am remarcat ceva. Sau poate tenderul.
Cind am citit si de Barclay nici macar nu am mai fost atent la detalii.

atunci scuze.
catalin

Mesaj de catalin » Lun Iun 27, 2016 11:54 am

victorian scrie:Salut DanTM,

locomotiva in cauza seamana cu locomotiva noastra doar prin faptul ca amandoua sunt de constructie britanica. Locomotiva de la Varna este o locomotiva cu formula osiilor 0-3-0 in timp ce locomotiva Calugareni are formula 1-2-0. In schimb, locomotiva bulgareasca este foarte asemanatoare cu locomotivele de pe calea ferata Cernavoda-Constanta, dintre care din pacate nu se mai pastreaza azi nici un exemplar, ultimul fiind distrus in timpul bombardamentelor asupra Garii de Nord, in timpul razboiului.
Uite Dan, la asa ceva face referire Dorin...

Imagine

Englezul cu pricina era un "abonat" al constructiilor feroviare din defunctul Impriu Otoman si e oarecum logic ca toate elementele utilizate de concesiunea britanica sa fie asemenatoare pe toate liniile pe care le-au construit/exploatat. Locomotive, vagoane, cladiri.....
In 1869 linia Giurgiului s-a facut cu aceiasi concesiune britanica ce a folosit locomotive tip Cn2 pe langa cunoscutele locomotive 1B serie din care face parte si Calugareniul. Chiar la un moment dat, la sfarsitul vietii active, Calugareniul era cuplat cu un tender pe 3 osii, foarte asemanator cu cel din Bulgaria. La reparatia din 1939 si-a recapatat tenderul original cu care este cuplat si azi.
All aboard !
dantm

Mesaj de dantm » Lun Iun 27, 2016 4:04 pm

Am facut o varza. Doar asa pentru ca mi s-a parut ca seamana, asadar declar ....brexit.
Semafor

Mesaj de Semafor » Lun Ian 23, 2017 9:31 am

Ultima oară modificat Lun Ian 23, 2017 8:07 pm de către Semafor, modificat 1 dată în total.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Ian 23, 2017 12:09 pm

Na ja... Subiectiva si pentru mine cam de neinteles selectia, nici una din "garile" (de fapt cladirile de calatori) din lista nu are ceva exceptional pe plan tehnic ci sunt doar acceptate universal ca frumoase d.p.d.v. arhitectural.
toate cele bune,
HR
catalin

Mesaj de catalin » Lun Ian 23, 2017 12:28 pm

E un articolas, ca multe altele, menit mai mult sa-ti deschida pofta de cunoastere...si pentru publicul larg. E totusi gazduit pe un site de calatorii, probabil daca era pe un site de specialitate ar fi fost mult mai....tehnic.

Acum, tinand cont ca pe la noi notiunea de "a merge cu trenul" " a merge la gara" devin deja evenimente rare in viata, e bine sa ne mai aduca cineva aminte ca a existat candva si o epoca de aur. Sau ca exista tari in care transportul feroviar inca e o parte importanta vin viata societatii :)
All aboard !
Semafor

Mesaj de Semafor » Lun Ian 23, 2017 8:16 pm

Multumesc Catalin!
Greseala cred ca pleaca de la titlul articolului. In loc de statii trebuia scris gari si sper ca toata lumea era multumita. :-)
Dupa interventia lui Horia la o noua citire am inteles unde era problema. Multumesc Horia!
Semafor

Mesaj de Semafor » Mar Ian 24, 2017 8:49 pm

Semafor

Mesaj de Semafor » Mie Ian 03, 2018 12:18 pm

Si un vagon etajat:

pe larg aiaci:

Scrie răspuns