Junkers 87 "Stuka''

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
modelul este scara 1:72 si apartine lui Bachmann Septy-aviatoru' :D

produs de Hobby Master Limited , Hong Kong, reprezinta avionul cu Nr 183 al Romanian Air Force in anul 1943, atunci cand armata avea mintea la cap, inainte sa tradeze.

Este un ''Die Cast'', hadicatelea de metal si se-nvart toate cele pe la el.






Iata si o schema adevarata de vopsea: http://www.flugzeuginfo.net/acdata_php/acdata_ju87_en.php
 
Salut si LA MULTI ANI!
Am si eu o intrebare,cum pot lipi cupolele ,turelele din plexiglas transparent la modelele aero fara sa se pateze ori matuiasca.Am primit de Cracioun doua kit-uri a Hercules AC-130 Spectre si a B24 Liberator versiunea J,ambele la scara 1/72,va rog sa ma ajutati cu aceasta problema.
O seara placuta,Sorin!
 
La Multi Ani !
Cateva sugestii:
- da un "search"pentru adeziv "non fogging" si vezi ce este disponibil pe piata de bunuri de larg consum
- intreaba la magazine hobby R/C despre "canopy glue"
- lucreaza cu piesele uscate bine, intr-o atmosfera fara umezeala si bine ventilata (adezivii CA/"cyanoacrylate" reactioneaza/se intaresc cu umiditatea din atmosfera)
- indiferent de adeziv, fa un test in pealabil.
Spor !
 
Va multumesc frumos pentru raspunsuri,voi cauta ceea ce mi-ati recomandat.Eu folosesc de fel adeziv transparent de la Bison,se intareste in circa 2 ore dar pe piesele transparente daca nu sunt atent le matuieste,am patit-o cu turele de bot a unui Dornier DO-217E ,acolo unde se fixeaza mitraliera de bot.O zi minunata va doresc!
 
Salut din nou,daca cumpar vopsele revell,trebuie sa cumpar neaparat si diluantul lor,sau pot folosi un diluant din comert ce am prin casa?
Daca tot fac comanda pentru vopseluri de la revell pentru avione,ce adeziv pot folosi de la ei pentru lipirea cupolelor din plexiglass fara sa se pateze ori matuiasca?
Va multumesc anticipat!
 
Ca si "lipici" bun am gasit si Micro Kristal Clear, din pacate greu de cumparat de afara
La scari mici se pot face si geamuri din el : http://www.microscale.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=MI-9

Poate va ajuta...
 
Buna seara tuturor,va multumesc pentru sfaturi si sugestii,mai va deranjez cu o intrebare si gata sa nu va plictisesc prea mult.
.Am vazut ca cei de la Revell au si vopsele pe baza de apa,la recipiente de 18 ml,pret 11RON,la acest tip de vopsea,trebuie sa iau si diluantul lor?
Vad ca timpul de uscare la acest tip de vopsea este de circa 3 ore,cred ca este mai avantajos,numai ca diluantul este f piperat.22 respectiv 45 lei,de taxa de expediere nu mai spun 19 lei,cand comandam acum circa 6-7 ani modele de la ei era mult mai mica,dar suntem in Romania,avem salarii si pensii la nivel european.
Scuzati mi remarca va rog.