HMS Bounty

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut ,
Am inceput lucrul la o corabie de lemn (binecunoscuta Bounty....).Modelul este facut dupa plan ,dar totul din traforaj...... :D .Va fi la scara 1:84 ....
Acesta este stadiul momentan ,trebuie acum chituit si slefuit pentru stratul nr.2 de scanduri (care vor fi exact la scara.....).Primul rand de scanduri este doar pentru a da stabilitate si forma navei....




 
Foarte frumos, bravo Rudi!
Am vazut acolo si cartea lui McKay din seria "Anatomy of the Ship" deci ai la indemana cea mai buna monografie posibila ca sa faci lucrurile asa cum trebuie!

Ce ma amuza pe mine este scara... daca tot era 1:84, de ce n-ai micsorat un pic planurile sa fie exact la scara H0? Pe urma o puteai cara cu vagoanele americane prin preerie! :p

Spor la treaba, astept cu interes sa vad continuarea!
 
Servus Dorin,
Pai ,o corabie din lemn am vrut de mult sa-mi plasez in sufragerie.....de aceea am abonat aceasta serie:
http://www.hmsvictory-modell.de/index.php
Aceasta HMS Victory este la scara 1:84 si de aceea vreau ca si HMS Bounty sa fie la aceeasi scara.....
dar aceasta nava HMS Victory va dura ceva mai mult pana este gata......de aceea am inceput sa-mi construiesc si faimoasa Bounty.Dar si aceasta micutza Bounty nu se poate termina in cateva saptamani......vreau sa mai continui si la diorama de trenuletze..... :D
 
Salut ,
am mai chituit ceva si mai trebuie slefuit ....dar asa incet sunt multumit cu rezultatul.Cand este complet slefuit pot incepe cu al doilea rand de scanduri .....


 
O intrebare:

De ce a trebuit sa fie chituita daca are un al doilea strat de scinduri ?
oricum ai ajuns mai departe decit mine care la remorcherul pe care incerc sa il fac (printre alte multe proiecte) am ajuns numai la chila si coaste... :D

Spor la Traba,

LICA
 
Salut ,
Asa ceva nu am facut pana acum ,de aceea m-am documentat inainte :D
Trebuie chituit (foarte putin) si slefuit (foarte bine ) pentru a avea o suprafatza perfecta pentru stratul al doilea care este vizibil.Stratul vizibil este din material foarte subtire 4 x 0,6mm care se muleaza pe corpul corabiei .Dupa aceaa se vede orice greseala daca nu este bine slefuit (mai ales cand se priveste spre lumina de la diferite unghiuri....)......
Si la mine va dura foarte mult ,deoarece lucrez doar cateodata la ea.....
 
trebuia chituita si slefuita pentru k al doilea strat de baghete.care va fi si cel final sa fie cat mai uniform.noi la modelele pe care le executam,chituim si de cate 10-20 ori pana obtinem suprafata dorita.asa k un model lurat atent si fara graba va arata altfel in varianta finala.felicitari pentru lucrare pana acum.spor.
 
Atentie la extremitatile filelor de bordaj! Sunt anumite file care se reduc mai mult decat altele, indiferent ca sunt spre etrava sau etambou. Ar fi bine sa faci sablon la fiecare, strici ceva hartie, dar esti sigur ca nu-ti ies asimetrii. Trebuie sa privesti dinspre prova , sa obtii latimi si curburi simetrice. Sablonul de pe o parte se intoarce invers si e valabil pentru celalalt bord ( imaginea in oglinda). Spor la lemne!

PS: daca vrei sa ma intrebi despre esentele care ar trebui sa le folosesti, stau cu ochii pe PM. Nu ignora problema , e capitala.
 
Sal , SantaFeFan
coabia Bounty inteleg ca faci tu debitarea pieselor dupa planuri , nu ai cumparat kitul ?
Kitul din linkul de mai jos cu HMS Victory intentionezi sa-l cumperi de la DeAgostini , cu stau cu revistele sunt seriosi ?
http://www.hmsvictory-modell.de/index.php
Au aparut revistele cu Sf. Ioan Botezatorul si aici in Romania si vreau sa stiu daca in Germania au continuat seria cu HMS Victory?
Aici DeAgostini sunt la a 3 a incercare cu aceasta corabie si sau oprit dupa primele 4 numere in primele doua apariti , acum a aparut din nou nr. 1 din Sf. Ioan Botezatorul.
 
Salut ,
Asa este,corabia Bounty o construiesc dupa planuri.....de fapt este un kit din carton subtire .Eu l-am scanat si am depitat piesele din placaj ,practic am sa o fac complet din lemn .Am mai lucrat putin la ea ,poze o sa urmeze la timpul potrivit .....
HMS Victory o construiesc direct din kitul DeAgostini.Acest kit poate fi abonat (atunci vine acasa la 2 saptamani un pachet cu doua numere ) sau poti cumpara la kiosk un numar saptamanal .....
Eu am ajuns deja la numarul 23 ,si merge normal mai departe .Kitul este de fapt de la firma Artesania Latina ,firma cunoscuta foarte bine.DeAgostini este serioasa firma ,au mai scos multe asa serii si toate au fost terminate sau duse pana la sfarsit (Bismarck ,Bounty cu cativa ani in urma ,diferite masini ,camioane etc....)
Probabil in Romania nu a functionat din cauza cererii mici (parerea mea....)
 
Apropos de kiturile de la deAgostini, 2 intrebari:
1. cat de buna e calitatea, si ce material este ? (plastic?)
2. cate reviste sau cum se numesc trebuie sa cumperi ca sa obtii toate piesele necesare ? ca din cate am vazut intr-un calup par sa fie 2-3 maxim 5 piese principale, deci ar trebui cumparate cateva zeci ca sa faci toata corabia (mai bine cumperi, daca gasesti, direct cutia cu toate dintr-un magazin ceva)
 
Salut ,
Corabia HMS Victory este complet din lemn ,alama ,metal si panze......
Un kit de marimea asta (1:84 1,2m lungime) costa cel putin 500 euro .....de multe ori trebuie cumparat si setul de panze extra.....
Acest abonament contine 120 numere......deci va fi ceva peste 800 euro .
Este ceva mai ieftin daca se cumpara un kit intreg ,dar aici trebuie sa pui cel putin 500 euro jos ......
Acest abonament este "in rate" :D ,deci nu te doare asa tare cu banii ,primesti un echipaj extra (in jur de 40 figurine din metal ,inclusiv Nelson !),am primit ceva scule cadou etc.....iar in fiecare numar vine o revista cu informatii foarte interesante (istoria corabiilor cu panze etc.....).Fiecare revista(numar) explica exact pas cu pas cum se construieste aceasta corabie ......
In orice caz ,acest abonament merge bine aici in Germania .Deoarece cererea este mare nu am gasit intotdeauna toate revistele la kiosk ,de aceea am abonat ca sa fiu sigur ca primesc toate numerele si pot completa corabia .
Si inca ceva : am tras toate piesele prin scanner....deci as putea decupa inca odata piesele pentru o corabie :D
 
e lemn...placaj daca nu ma insel.si aici aparea la 2 sapt. un numar format dintr-un kit de 3-4 piese,o brosura cu instructii de ansamblare pentru piesele respective sau pentru tot ansamblul,o brosura cu ceva istorie...Titanicul (tot de la DeAgostini) a avut in jur de 100 de numere,deci trebuie sa ai rabdare vreo 2 ani :D
iar in magazin nu prea gasesti kit-ul complet,poate alte nave...si la preturi de 150-200 euro....
 
Salut ,
sunt kituri la HMS Victory care costa si peste 1000 euro (CalderCraft)si se spune ca acestea sunt cele mai bune .Dar si acesta de la DeAgostini (care este de fapt de la Artesania Latina costa in jur de 500......)Acum depinde si de scara navei etc.....
Si acum sa fim cinstiti : chiar daca am pe masa un kit complet de aceasta marime .....mai repede de 2,3 ani nu am cum sa-l termin .....daca vreau sa fie perfect !!!! Doar mai exista si un sevici ,familie,trenulete etc......
 
Sa speram ca vor continua si aici seria cu Sf. I.Botezatorul .
Calitatea pieselor care sunt in primul numar este la nivelul Artesania Latina .
Si revista de aici vine cu brosura explicita de montare si inca doua reviste cu detalii despre lumea marilor corabii.
Numarul 2 va apare la 2 saptamani dupa primul si apoi saptamanal .
In total vor fi 100 de numere cu piesele si revistele respective .
Revistele de la HMS Victory banuiesc ca sunt numai in germana , limba pe care nu o cunosc , alfel cred ca imi faceam abonament nava HMS Victory e splendida .
Kitul cumparat din magazin cam tot atat costa daca nu si mai mult .
Timpul de asteptare pana la terminarea corabiei este destul de lung dar nu si pentru incepatori si mai ales ca hobby-ul principal sunt trenurile 8)

Cu ce chituiesti Bounty ? :D
 
Sincer va las pe voi, poate s-ar merita asteptarea de vreo 2 ani (la 100 de numere) dar sincer mi se pare ca trebuie sa fii prea pasionat
bine, eu vorbesc, care am de aproape de un an (daca nu si mai bine) niste modele de la kibri de facut, dar timp ioc pentru asa ceva :p
dar totusi ideea de a cauta in fiecare saptamana revista respectiva (nu stiu daca se pot face abonamente la noi) mi se pare cam aiurea, mai ales daca apuc cumva sa pierd vreun numar
 
Salut,
Bounty chituiesc cu chit special pentru lemn (cumparat din Praktiker .....).
Nici eu nu am vrut sa caut saptamanal pe la diferite kioskuri ....de aceea am abonat .Asa stiu sigur .....la 2 saptamani vin doua numere si asa nu scap nici unul.Oricum am ramas in urma......am acum nr.23 (primul numar cumparat la kiosk....si dupa aceea tot cate doua in abonament.....) dar stadiul la corabia mea este pe la numarul 17-18....dar nu-i problema.Nu am termin fix cand trebuie sa fie gata......mai lucru la Bounty.....cateodata la trenulete ......dupa aceea continui cu Victory .....si asa mai departe :D
 
Salut,
omul cand nu are ce face ....cauta bazaconii pe ebay.... :D :D :D
In caz ca nu-mi reuseste Bounty facuta in lemn ,am gasit una de plastic care este aproape la scara.... :D

dar bineinteles ca lucrarile continua mai departe la cea de lemn....poze in curand !