Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
357) DACIA 1300 Cabrio
- an 1969
- producator



descriere:

Ma bucur ca am in colectie, o macheta tunata de SCHUMY. Nu este o macheta perfecta si nici Schumy nu pretinde acest lucru, dar pentru mine este senzationala. Stiu ce greu e sa modifici ceva, din proprie experienta si poate de aceea ii apreciez munca.

Imi place foarte mult culoarea exterioara, care in contrast cu cremul interiorului, da o nota de eleganta acestei machete.

Felicitari SCHUMY!!!

prezentare:

































 
358) DACIA Duster "Trophee Andros"
- an 2010
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

Un singur cuvant: PERFECTA!





































detalii:



















 
359) DACIA Lodgy "Trophee Andros"
- an 2011
- producator



modelul real:




sursa NET

descriere si prezentare:

O alta macheta frumoasa, mai slab detaliata decat precedenta, dar la nivelul lui ELIGOR, chiar este o macheta peste medie.





































detalii









 
360) JELCZ 315
- an 1968
- producator



modelul real:


sursa NET

descriere:

Mi-am dorit mult aceasta macheta, deoarece este replica unui tip de camion destul de cunoscut in Romania.

Macheta vine pe un postament care reda destul de bine pietrele de pavaj, dar din pacate, nu sunt evidentiate pe culori. "Jucaria" arata foarte bine, detaliata destul de fidel si vopsita in culori deschise (cabina bleu, bena gri, prelata maron deschis).

Interior cabina - vopsit in gri, bord cu ceasuri si alte comenzi lizibile. Din pacate cam astea sunt dotarile.

Exterior - cabina este vopsita intr-o nuanta placuta de albastru, sau mai bine zis, bleu. Geamurile au chedere, stergatoarele de parbriz sunt aplicate fiind din plastic negru, farurile sunt din plastic clar cu rame negre, iar semnalizatoarele laterale sunt vopsite cu portocaliu,
Masca motorului inclin sa cred ca este piesa separata si atasata, dar este foarte bine detaliata. Bara de protectie este din plastic negru si vopsita exact ca la modelele reale, cu partile laterale albe. Manerele usilor sunt argintii, iar oglinzile nu dispun de "sticla" dar sunt vopsite la randul lor tot cu argintiu. Sunt redate pana si treptele de acces in cabina.

Trecand la sasiu, trebuie mentionat ca este vopsit in negru, dar destul de bine redat, existand si roata de rezerva, atasata separat.
Bena este de culoare gri si redata destul de bine, iar prelata vopsita intr-o nuanta deschisa de maron, pare la prima vedere a fi din panza, desi este totusi din plastic. Redarea curelelor de prindere a prelatei de bena, este perfecta, deoarece pentru evidentierea acestora, au fost vopsite cu galben inchis.
Pe aparatorile de noroi ale rotilor din spate, sunt redatii si "ochii de pisica", vopsiti cu portocaliu. Blocurile optice spate, sunt vopsiti in totalitate cu rosu, fara semnalizatoare evidentiate cu portocaliu.

concluzie: Este una dintre cele mai frumoase machete de camioane din colectia mea, detaliata suficient de bine.
Decat sa cumpar machete ieftine si slab detaliate, prefer sa cumpar camioane, desi sunt mai scumpe. Poate o sa apara si la noi o colectie de camioane, macar cu cele cunoscute in Romania, chiar daca ar costa si 100 lei.

prezentare:





































detalii:















 
361) SKODA Felicia Pick-up LX
- an 1995
- producator



modelul real:




sursa NET

Nu puteam sa ratez aceasta macheta, mai ales ca este "surioara" lui GLX.

prezentare: