Categoria Diverse - Modele Militare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
In asteptarea sinelor Tillig necesare dioramei, am mai surubarit cate ceva.
Va prezint la ce am lucrat in ultima saptamana.
Mentionez ca modelele nu sunt gata, mai am de lucru la ele......







Toate sunt la scara 1/35. Mai am in lucru un BTR70, un LVTP7.......
Sper sa va placa.
Bafta si sa trenuliti cu spor !
 
Sfaturile de la cei cu experienta sunt binevenite. La fel si criticile sau observatiile :roll:
 
pai...legat de modele...modele academy sau tamyia, daca nu ma insel!!!
mai ales la hummer...
ai mult de lucru inca...sasiul de sub masina este de culoare inchisa...ceva de gun metal si negru...apoi ...fii atent la lipire...
deasupra tot asa ceva o culoare gun metal.
daca modelele sint de productia firmelor demai sus, acolo ai forate bine detaliata si constructia dar si culorile adecvate ce trebuiesc folosite...
acel maro ti-a iesit cam rosu, dar ma rog...merge!!!
incearca si la roti sa dai putina culoare de camouflaj, nu pe cauciucuri fireste!!!
hummer-urile mele sint colorate desert ca le sta bine in acea culoare!!
 
la tanc...
este nevoie de weathering...
ceva rugina pe ici , pe colo, pe la roti, pe partea externa a senilei, se prea poate de asemenea...ceva negreala pe la cutiile cu scule...
prin spate pe la rezervoare...tot asa ceva murdarie...mai se scurge combustibilul din cind in cind
asa in general bune realizarile...cite modele ai facut pina acum?
o seara placuta in continuare
 
Intr-adevar, modelele sunt Academy si Tamiya. Sunt primele modele facute dupa o pauza de vreo 15 ani. In total am avut vreo 20 modele definitivate (la vremea aceea de la Italeri) care au ajuns pe la nepoti, fini iar cateva la fostul magazin de la Muzeul Militar National. Referitor la culoarea maro...... e foarte maro (vopsea de la Agama, pe cutie o nuanta, in realitate alta, am observat dupa vopsire ca nu e ceea ce trebuie). Oricum, modelele sunt facute mai mult din plictiseala, m-am lecuit de hobby-ul acesta (T55-ul de la Tamiya l-am inceput de vreo 2 ani, inca un an si il termin :D ).
Multumesc pentru sugestii, dar cand este vorba de weathering am doua maini stangi :(
Totusi, voi incerca sa fac niste modele "ca la carte", mai ales T55-ul si BTR-ul 70, desi acesta din urma este un model execrabil de la Revell (bavuri pe toate piesele, flash-uri, piese deformate, zone in care trebuie sa chituiesc din greu etc.)
 
Salutari,
vreau sa va prezint transformarile prin care au trecut modelele de la Roco Minitanks , niste modele executate jalnic, chinezarii de 2 lei.
Dupa mult chin, data fiind dimensiunea mica a modelelor dar si calitatea proasta a pieselor injectate si a plasticului (cred ca e PVC moale), am reusit sa le scot la fata zic eu, si sper ca la fel spuneti si voi :?:

Primul, camionul MAN de 5t, a fost facut curatel, pentru ca e utilizat de caposii din localitate (nu spun care).

Se observa ca placuta de inmatriculare si farurile sunt curate, ca sa nu iau amenda.


Lipirea am facut-o cu cianoacrilat, adezivul meu Testors fiind total ineficient. Vopsirea a fost facuta dupa ce am dat cu smirghel fin toate suprafetele si le-am spalat cu detergent de vase, ca nici macar grund-ul nu adera la suprafete.

Urmatorul este un ciudat Magirus Deutz, gata in proportie de 80% deoarece am ceva probleme cu bratul macaralei, brat pe care sper sa-l termin maine.




Ultimul a mai fost prezentat, dar acum este in alta lumina, mai naturala.
Piticosenia asta de tanc M41 este pregatita pentru casare, fiind jegoasa, zgariata si ruginita.


Parerile si opiniile sunt binevenite (cele de bine :D )
 
Iacata imagini calde facute sub clar de luna + blitz cu autospeciala Magirus terminata.


Din nefericire, frumusetea de utilitara Famo cu plug a fost confiscata de patrupedul din colectia personala (intr-o clipa de neatentie :mad: ), si transformata in os. Din fericire pentru blanos, fiind simpatic a scapat doar cu o dojaneala.

Am reusit sa aduc la faza de grund si o lucrare mai veche, la scara 1:35, si anume un BTR 70.


Urmeaza baia de rigoare, grund, finisari unde mai este cazul, iar grund si apoi vopsea.
 
Si am ajuns si aici...... Mai sunt zone de retusat, cauciucele :D , jeg si lac mat. Si bineinteles abtibildurile. Before za lac. Poze cu blitz, da' daca vopseaua e mata nu apar reflexii.
 
corecta vopseaua...nu este nevoie de reflectii...masini, blindate si din toate acestea,,,nu sint vopsite cu luciu...ca altfel da inamicu' cu raze de lumina si ni le vede...
de obicei vopseaua este mata...si din cauza uzurii prin colturi apar reflectii negre sau usor metalice... dar asta cind ajungi la wheathering...dac nu gresesc!!!
la turela dau un "gun metal" si poate ca mai intii poti sa ii dai o mina de negru mat si apoi ceallalta...si prin frecare sa iti dea o idee de uzura...
vezi ca sub mitraliera ti-a ramas putin alb!!!
in rest frumos!!!
 
leon-gr a spus:
vezi ca sub mitraliera ti-a ramas putin alb!!!
in rest frumos!!!
Multumesc pentru aprecieri. Flinta inca nu este vopsita, albul este de la chitul cu care am mascat o mare gaura ramasa dupa injectarea piesei. Asta este, nu e Tamiya, e Revell.........
 
...e preluat de Revell de la Zvezda...care l-a preluat de la Dragon creat pe la sfarsitul anilor '80.

PS eu am facut versiunea de Zvezda...