Slot Car

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut ,
De asemenea am inceput sa-mi fac si un slotcar dintr-un kit Revel Snaptite (Mitsubishi Pajero Evo).Aceste kituri sunt deja vopsite gata ,scara 1:32 dar sunt gandite ca modele statice.Costa in jur de 10-11 euro (al meu l-am gasit cu la 7euro...).De asemenea nu au piloti in interior.Am folosit un sasiu universal MRRC (15-20euro),acest sasiu se poate adapta la multe masini ,deoarece se poate varia lungimea .Desigur a fost necesar sa cioplesc ceva din kit ,ca sa pot monta sasiul....Pilotii sunt doi tractoristi Siku ,la care le-am taiat capul si picioarele .Am modelat doua casti integrale din FIMO ,si am vopsit totul alb (tractoristii aveau salopete verzi :D )acum parca seamana cu ceva pilot si copilot.....
 
si iata-l deja pe parcurs..... :D
mai am ceva de lucru la roti (trebuie sa lipesc ceva pe interior ca sa arate a janta de aluminiu.....) dar in rest este OK .Sunt multumit :roll:
 
Interesant bricolajul la ultima masina.
Pacat ca nu e 4x4, insa la pretul asta (21 e varianta "la blana") eu zic ca e o realizare. Cred ca merg facute multe (si ieftine) daca ai sasiu si motorizare.

Ramine de vazut cum se comporta cind iese de pe traseu pe pardoseala.
 
Salut ,
Orice lucru are un inceput......chiar daca merge in pasi mici inainte......dar sa mearga in directia buna !!! :aplauze:
 
:D E boala grea cu slot cars ! Vreau si eu asa ceva la mine in Beci , e patrat cu latura de 2,5 metri. O fi de ajuns ? Oare e ieftin sa faci asa ceva ? Unde se gaseste acea foita de cupru pentru colectarea curentului ? Masinute de formula 1 unde gasesc :D ?
 
Salut ,
Banda de cupru se gaseste de ex. si pe ebay ieftin...daca cauti sub denumirea " EDCO Kupferband".....vinzatorul este "tiffanyfreak".... sau pe net dupa denumirea :tiffany
se foloseste la lucrari in sticla.....cred
 
Banda de cupru auto-adeziva sefoloseste in vitralii. La noi euam gasit doar in Bacau la un magazin virtual si costa circa 90 de lei (3m) si transportul inca 20 lei.

In Romania sunt preturi aproape duble daca nu triple la anumite repere, asta daca le gasesti. Singura varianta ramine netul sau inca 5-10 anide asteptare cum a fost si la trenulete.
 
Salut ,
masinile nu au nimic in comun (chiar daca sint americane)...le-am pus impreuna ca-mi plac......
Fordul GT40 a luat locul 1 in LeMans in anul 1969 (piloti Jacky Ickx si Jackie Oliver)
iar Corvette a cistigat diferite curse in SUA (Riverside /Sebring) pilot John Greenwood (dar si altii.....).