Barci facute din bete de chibrit

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@sir_vaska:multumesc,deci numele ste al revistei dar am gasit si numele barcii,am sa til scriu cum pot eu mai bine si sper ca ai putea sami traduci si mie te rog:

MOCKOBCKAЯ OЛИМПИАДА
 
uite........cred ca e detul de clara :D daca nu,spunei:

bscap0001-2.jpg


bscap0000-1.jpg
 
Cam ce vrei sa gasesti de fapt cu google? Ca totate numele astea rusesti nu se refera la nava din poza ci probabil la revista in care au fost publicate si prilejul cu care au fost expuse lucrarile (Olimpiada de la Moscova). Degeaba le traduci si apoi le cauti cu google, trebuie sa le cauti sub forma netradusa si evident ca o sa te trimita la niste link-uri rusesti. Cred ca ar trebui sa mai cauti prin revista sau ce material ai , poate gasesti si ceva care sa ajute la identificarea navei, asta numai daca intradevar este o replica a unui model real.
 
cindva, prin anii '80, la moscova au fost gazduite jocurile olimpice. avind in vedere vechimea revistei, in mod cert la asta se refera. asa cum in 1936 au circulat locomotive cu cercurile olimpice pe ele, nu vad de ce intr-un regim politic asemanator nu s-ar fi numit o barca 'olimpica din moscova'.
 
da intradevar LDH este un balenier dupa cate am aflat de la cel care mia dat planurile.........parca asa a zis :D
 
in a 3-ia poza descrie culorile (acolo unde scrie : Vopsiti modelul dupa urmatoarele culori: corpul...) , parca asta te interesa. Dar e rezolutia prea mica si nu am reusit sa vad decat ca , corpul ...,..si ceva de vopsit pe lateral (chila ?! :? ) cu verde inchis, ...s.a.m.d. Desi stiu rusa , nu prea cunosc termenii in domeniul navomodelistic.
 
da intradevar culorile ma intereseaza....................am sa pun mai tarziu niste poze mai amanuntite

Toate cele bune!
 
revin cu pozele pentru idetificarea culorilor:

bscap0002-3.jpg


bscap0001-4.jpg


bscap0000-3.jpg


Daca nu este ceva clar spunetimi si fac poza mai in detaliu.
 
nu e vorba mai in detaliu. fa poza la rezolutie mare si sa incadrezi tot dextul, fara blitz si perpendicular pe imagine.
 
..ar trebui cred scanata toata revista pentru ca sunt termeni tehnici din domeniu "navo" care nu prea sunt cunoscute unui "feroviar" , deci trebuie mai multe informatii pentru a deduce exact despre ce e vorba. Si oricum dupa cum se vede , descrierea culorilor continua si in alta rubrica , nu e numai in rubrica/pagina din imagine. In rubrica prezentata ai de folosit deocamdata culorile verde inchis , gri inchis si gri deschis, in text sunt scrise mai ingrosat.
 
Este bine sa se puna poze cu rezolutie mai mare pentru citirea textului.
Stiu ca a mai scris si lok asta :D

Legat de piturarea navelor de pescuit acestea, in general, era cam aceiasi indiferent de tara de origine. Cred ca indicatiile de la Portita sunt utile.

Evident ca daca se desluseste modul de vopsire al pescadorului in cauza este si mai bine.
 
Din cauza scolii nu prea am timp sa mai lucrez dar uitati ce am mai realizat pana acuma:

Am facut "balustarda" puntii:
03-11-07_1308.jpg


03-11-07_1305.jpg


03-11-07_1306.jpg


Si am dat jos absolut tot ce nu era necesar de pe coca barcii:

03-11-07_1307.jpg