Barci facute din bete de chibrit

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut Tudor!

Realizarea e "tare" :aplauze: :aplauze: :aplauze: , si-i pacat sa-i spui barca la ditamai nava de pescuit balene!
(pescuit si procesat ; balenele, mai dihai ca alte vietuitoare, nu asteapta mult sa urmeze cursul natural "prestabilit" dupa vanare. Toate subprodusele - in forma neperisabila -trebuiau obtinute pe loc.)
Inteleg ca modelul va fi chituit si vopsit la final? Pacat, va pierde nota de originalitate a aspectului(ma rog, asa ii e felul - nava din otel) .
Eu zic ca ar merita sa incerci si un model din lemn natur (din chibrite). S-ar pune reciproc in valoare modelul cu tehnologia. La o scara potrivit aleasa, ar face furori.

Parerea mea..... :D

Independent de "Moscovscaia Olimpiada", care merita nota 10! :fluierat:

P.S. Iti dai seama ca astept s-o vad si in forma finala!!!
 
Salutare Napier.Multumesc pt nota :D .Intradevar se va pierde din orginalitate atunci cand o voi lacui si vopsi,dar asa cum ai spus si tu-nava din otel.
Ideea ta de o barca din lemn care sa puna in valoare chibriturile nu e rea deloc,si chiar am sa incep sa caut o nava potrivita pentru acest proiect.Multumesc de idee :p
Daca am sa gasesc o balena ca figurina,am sa o pun pe punte ca un "trofeu" adus acestei nave :D
In privinta formei finale nici nu mai incape vorba :D Forma finala va fi chiar motorizata devenind un adevarat navomodel :D Dar acest lucru va veni pe parcurs.

Toate cele bune!
 
Ai facut un ditamai Cargo-ul din bete asa mici? si rezistenta in ce rezida? ai o chila falsa ? cel mai bine se lucreaza din baghete (file) de grosime sub 1 mm, dar o forma moderna o puteai face din fibra. Un navomodelist.
 
Buna Tudor,

N-as putea sa jur, dar balenele -cel putin cele mature- erau transate (partial) inca in apa. de asta "jgheabul" -nu stiu cum se numeste tehnic - e mai ingust ca la traulere. Dar un pui putea fi tras direct :D .

Toate cele bune!!!
 
Salutare obiwan.Am lucrat si in baghete la alte barci de ale mele(uitate cateva pagini in urma) :D Barca este destul de rigida.Rigiditatea se "castiga" cu cat avansezi mai mult cu lucrarea.
Chila nu este deloc falsa,ci este facuta tot din bete de chibrit.Cand am sa ma apuc de un nou model din bete de chibrit am sa explic etapele si atunci ai sa vezi.

@NapierDeltic: Daca as pune o poza cu balena direct trasnsata pe punte,nu sar mai uita nimeni la topicul asta :D
 
cred k nu exista satisfactie mai mare decat sa faci ceva de la 0 cu mainile proprii ...tocmai ptr asta te felicit Tudore.....iar ptr Obiwan , nu toate navele au chila falsa(ai o boala cu cea chila falsa)...iar atata timp cat este o macheta statik nu are nevoie de rezistenta,dak era un model functional atunci normal k ar fi intervenit osatura facuta cu chila si coaste,acoperita cu baghete de tei de 0,5 , date mai multe straturi de chit,intarita in interior cu rasina,ar fi aparut tubul etambou,locasuri ptr servomecanisme,motor etc....asa k nu cred k pe Tudor il intereseaza rezistenta atata timp cat e un model de vitrina...semneaza-un novice in navomodelism.P.S.bravo Tudore.spor la treaba..
 
Piciu multumesc,si ai foarte mare dreptate in legatura cu placerea de a lucra si de a avea satisfactia cand vezi ca incetul cu incetul un "mare nimic" prinde forma cu ajutorul tau.Si mai ales fiindca iese ceva original si frumos in acelasi timp(sper :D ).
Ca noutate ar fi faptul ca am terminat si al doilea cos :D .Are sa fie putina pauza pt o saptamana dar cand voi reveni cu noutati sper sa fie "consistente".

Multumesc si toate cele bune!!
 
Multa munca a prestat Herr Fritz! Acelasi model la scara HO (BR 52.8) de la Liliput:
.

Desi e un topic pt constructii din bete de chibrit.

Pt Piciu: Nu am boala cu chila falsa, este un element f. uzitat de navomodelisti si confera rezistenta structurii. Chiar daca trece Dunarea pe la Galati si p'aci numa' un amarastean de Somes, am impresia ca te crezi mai navomodelist decat astia de pe dealuri... :D Spor la bete de chibrit, ca aveti ce migali!
 
Si pentru elitisti o fregata de medalie executata de Costy Balca, baiat finutz din Navodari:



:D :aplauze: :aplauze: :aplauze: Sper ca acest navomodelist sa ne incante pe parcurs cu multe modele. Voi prezenta pe parcurs aceiasi nava in executie la Cluj.
 
ca o mica complectare la nava construita de Costy si expusa de OBI WAN,as veni si eu cu o fotografie mai detaliata.
.o asemenea nava este foarte dificil de construit,din cauza scarii la care a fost facuta.1:200.nu oricine se baga la asa ceva.si ca sa vedeti ce inseamna o scara 1:200,urmariti si fotografia de jos.
 
Desi nu avem drept de autor, la vederea ultimei poze multi isi vor da foc la copai, apoi hara-kiri , kuku ruku si seppuku!!!! :confused: :confused: :confused: :D :D :D
 
Multumesc LDH de link,mi-a dat de gandit(dar sa nu incepem multe proiecte si sa nu facem niciunul) :D
In privinta acelor mici corabii am ramas :x ,intradevar rabdare si migala.


Toate cele bune!
 
tudor_corbul a spus:
Multumesc LDH de link,mi-a dat de gandit(dar sa nu incepem multe proiecte si sa nu facem niciunul) :D
In privinta acelor mici corabii am ramas :x ,intradevar rabdare si migala.


Toate cele bune!


Eu sper sa nu te "imprastii" in prea multe proiecte si sa le termini pe cele incepute :wink: