Barci facute din bete de chibrit

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
2
Iasi
LOCATION
Iasi
pentru ca inca nu am nimica din domeniul feroviar vreau sami prezint si eu la ce lucrez in domeniul modelismului.va voi prezenta pentru moment o barca facuta in intregime din bete de chibrit....mai am una dar nu iam facut poze.....pentru moment :D :

































inca este nefinisata :mrgreen:

Astept opinii,critici,tot ce vreti :D

Toate cele bune!!
 
Volumul de munca depus e ...urias.De ce ai optat pentru chibrite?Foarte complicat.
PS.Totusi puntea vasului nu e din bete de chibrit :D
 
normal toata puntea este din bete de chibrit numai ca la puntea din spate am optat sa o inalt cu cativa milimetri si avand la indemana niste bete de inghetata sau medicinale nu styu exact,mia venit mai usor pt ca erau mai late si am economisit timp si chibrituri :D

de ce am ales sa o fac din bete de chibrit?pai normal eu fiind la palatul copiilor din iasi la cercul de modelism acolo le facem din baghete lungi si foarte elastice si era mai usor.................dar am auzit de la cineva ca se lucreaza foarte usor in bete de chibrit,dand ce forme doresti foarte usor...........asa ca mam gandit sa fac si eu o barca......................sincer am facuto mai mult din curiozitate si se pare ca a meritat :D
 
am sa va prezint inca 2 barci "secundare"(barci pe care le voi continua dupa ce o voi termina pe prima ce am postato)si o barca micuta facuta din carton:

Un inceput de corabie:









Un velier........obeservati diferenta dintre chibrituri si baghete:





Interiorul velierului:










Barca facuta din carton:




Velierul este facur din baghete la palatul copiilor.
 
@grandpagscout:pai cred ca am folosit 20 pachete de chibrituri.........fiecare pachet avand 10 cutii de chibrituri :D

@LDH:sincer cam duc lipsa de planuri.......miar fi de folos niste planuri.......si poate am sa incep o barca din planurile tale aratand pas cu pas metoda de lucrare in bete de chibrit

Toate cele bune!
 
tudor_corbul a spus:
miai dat de gandit.......dar aleg din ww2 o
distrugator..............si un model cu zbaturi :D

Eu iti dau un distrugator din clasa R, Regele Ferdinand sau Regina Maria dar as propune ceva de complexitate similara dar care se preteaza mai bine la materialele pe care le folosesti.
Este vorba despre un pescador romanesc de mare succes "Portita" care este construit complet din lemn, mai putin uneltele si sculele care sunt din metal si daca-l faci la scara 1:50 uitand putin de betele de chibrit si folosind metoda de la cercul de navo adica coaste din placaj si imbracat cu baghete sau fasii de placaj de 1 mm iese superb.

Hotararea este la tine.

Cand ai pus degetul pe ce model vrei sa-mi spui cum facem sa copiezi planurile.
Merge sa le fac si poze si sa ti le dau pe mail daca vrei.
 
am sa incerc sa fac pescadorul pentru ca in general imi plac vasele ce forma pescadoarelor..............un pescador inceput de mine dar care din pacate nu mai este in ziua de astazi :( a fost "Castor"

Sa vedem cum facem cu planurile.....sunt ingrijorat de coaste.........caci daca e sa le faci poze sa nu ajunga de alta marime :(
 
Ai dimensiunile pe planuri.
Nu trebuie decat sa iti faci caroiajul, 10x10 mm sa zicem, si sa le recompui.
Trebuie si putina proiectare :D

Sunt sigur ca te descurci.
Maine fac pozle si le pun pe mail.
Daca nu apare adresa ta la email pune-o la pm.
Am sa trimit de la www.transfer.ro ca "inghite" mult si pot pune pozele la rezolutie mare.
Ai tot ce iti trebuie. Planul general, al puntii, detalii cu cabina, detalii de punte, baleniera, descriere, piturare, putin istoric si ce este mai important planul de forme cu chila si coastele plus, bonus, o recomandare de materiale.
Unde te impotmolesti, desi nu cred, intrebi.
Am facut si eu "jucaria asta" la 1:50 si iese cam de jumatate de metru. Tine foarte bine la valuri si vant iar daca-i pui un motor de 6-12 V si o telecomanda o sa iti placa foarte mult. Are loc in cala "balena" cat vrei si iarta cat de cat inexactitatile de constructie.
La o scara mai mica este foarte frumos ca macheta de vitrina.
 
am sa ma descurc eu.............e foarte usor de facut caroiajul pe foaie de matematica............adresa de e-mail o ai la profil..............astept pe miane planurile atunci :D (cu nerbadare)
 
B6.gif
 
leam primit fara probleme :D ....multumesc mult........sunt niste planuri de nota 10............multumesc si pentru documentare........dar te rog mult ceva........masoara latura unui patrat din planul cu coastele
 
Salut!

daca tot suntem la un subiect de navo, LDH nu ai cumvap alnurile pescadorului "Palamida"?