Comenzi digitale Antonov AN 124 1:144 ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

c_ionut2000

New Member
27 Mai 2009
7
0
Craiova
LOCATION
Craiova
O fii coleg de-al nostru trenulist?Comenzile noastre digitale au migrat si la colegii de la aero?

http://www.youtube.com/watch?v=xWL246vXxcs
 
Da stati putin...ca si comenzile "noastre" digitale...nu sunt chiar a nosatre...sunt chiar comenzile digitale clasice pentru orice conexiune dintre 2 aparate digitale.
Se vede clar in fil ca avionul e legat prin 2 cabluri. Prin acele 2 cabluri se trimite semnalul pentru activarea diverselor decodoare.
Persoana care a creat acest avion pur si simplu a apelat la tehnica cea mai ieftina si usoara de implementat pentru el, decodoarele ocupand un spatiu relativ mic.
Dezavantajul se vede clar...acele oribile cabluri ce leaga avionul...daca era comandat prin RC spatiul necesar electronicii era mul mai mare...
In concluzie, persoana respectiva pur si simplu a folosit o tehnica clasica de transmitere a datelor, folosid cea mai economica varianta disponibila lui...
Toate cele bune!
 
Foarte frumos! Din cate vad este vorba de un kit transformat de la Revell, An 124, am si eu aceasta macheta, desigur in varianta statica. Ceea ce a facut cu ea e impresionant, cu toate ca implica o serie de operatii chirurgicale la nivelul modelului. Pregatit cum este seamana tare mult cu cele de la diorama Miniatur wunderland Hamburg, desigur scara e 1/144. Remarcabil in orice caz. :D
 
Ma bucur ca a remarcat cineva scara de lucru :)
Nu tehnologia folosita ci scara la care s-a folosit e de laudat si finetea lucrarii.
1/144 este aproape de N feroviar, de fapt cei care activam la scara 1/160 folosim pe diorame (cand vine vorba de elemente aero) kiturile de 1/144 pentru ca acolo oferta e mult mai bogata. "Lipitorii" de plastice la 1/144 stiu ce inseamna sa lucrezi la scara asta....
 
Absolut ca cei care asambleaza machete statice, si mai ales la aceasta scara, stiu ce inseamna.