Autobaza CFR161

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna Radu,

Ca semiremorca, ai mai multe versiuni.

Pana la inceputul anilor 1980 ITIA folosea semiremorcile fabricate de Automecanica dupa o licenta Fruehauf in anii 1970 - adica semiremorca frigorifica din fotografia de catalog postata de Florin mai sus. Aici se poate pleca de la o semiremorca Wiking insa care nu este la scara, asa ca e mai bine s-o faci de la 0 daca vrei ceva autentic.

Prin 1982 au aparut semiremorcile mai moderne, fabricate tot de Automecanica, care au rezistat pana la disparitia ITIA in anii 1990. Acestea aveau peretii laterali fara nervuri aparente, erau mai lungi si erau vopsite alb cu logoul ITIA galben-negru si o banda verde inchis la partea inferioara. Poti pleca de la o baza Herpa.
 
Jawohl, mein Junge: genau la asta ma refer :D

Daca ai fi vrut sa fii 100% corect ar fi trebuit sa scurtezi un piculet cutia frigorifica Herpa, insa ca sa spun sincer si eu am lasat-o asa pe a mea :|
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Lasa-ma sa ajung la documentatie (adica acasa) si ma uit.

Din memorie, cred ca era 12800 sau 12900mm. Cea veche era mai scurta, parca 11900mm.
 
Da arată foarte bine, ce printare ai folosit rășina sau fdm? Te rog să creezi un tutorial de turnare rășină în matriță RTV.