Fotografii Bogdan

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

BOGDAN I

Well-Known Member
Trenulist
9 Ianuarie 2016
955
2
Brasov
LOCATION
Brasov
Viseul de sus 16-27 Iulie 2011

















Viseul de sus si valea vaserului - cu mocanita sub clar de luna 2011



















 
Foarte frumoase poze :aplauze:
Pentru optimizarea prezentarii lor, respectiv accesul direct la poze, fara trecerea prin site-ul Imageshack, reclame, butoane etc. ...
mpursu a spus:
Si acum... linkuri-miniatura pentru ImageShack!!!
Pentru acest test am folosit o imagine din colectia simpaticului nostru coleg Bogdan I :D

Problema linkurilor-miniatura care implica ImageShack consta in faptul ca nu prea se stie care este numele miniaturilor; chiar si eu am dat de miniatura acestei imagini facand nu-mai-stiu-ce manevre :fluierat:
In ceea ce priveste aceasta imagine, numele ei este

http://img9.imageshack.us/img9/9431/peronfaller2wj0.jpg

iar numele miniaturii este

http://img9.imageshack.us/img9/9431/peronfaller2wj0.th.jpg

Va rog sa remarcati ".th" inaintea lui ".jpg" :idea:. Aceasta aveti de facut pentru a obtine numele miniaturii din numele imaginii, deci nu mai e cazul de nustiuce manevre pentru a gasi efectiv miniatura.

Pur si simplu am procedat asa cum am tot spus mai sus: am scris formula magica



dupa care am inlocuit numele_imaginii si numele_miniaturii cu cele de mai sus. Voila, asta e tot!
Mult succes la postarea de imagini frumoase & instructive sub forma de linkuri-miniatura! 8)
Exemplu:
 
wow, nu stiam ca exista un asemenea viaduct pe magistrala brasov-sibiu
mai e inca in folosinta ? ca stiu ca la un moment dat s-a schimbat traseul caii ferate chiar in zona respectiva (persani, sinca etc)
ai niste coordonate ? oricum o sa incerc acuma sa-l caut la noroc pe google maps, cred ca e in zona unde exista o distanta destul de mare (sau macar niste dealuri) intre calea ferata si soseaua adiacenta
se ajunge usor cu masina la viaduct sau macar intr-un loc de unde sa poate fi pozat in toata splendoarea ?
 
din ciclul DIY, l-am gasit
http://wikimapia.org/lat=45.7161282&lon=25.2500582&z=16&l=0&m=b

dar am o nelamurire:
din cate vad apar pe harta 2 cai ferate, dar din cate imi aduc aminte traseul actual este cel din nord, care trece prin persani; mai este folosit traseul din sud (care cuprinde si viaductul pe care poate apuc sa-l vad si eu acuma ca stiu de el) sau au fost scoase sinele si 'a trecut in conservare' ?
 
Deci nu-mi vine sa cred ... mi se pareau mie foarte cunoscute denumirile, dar abia acuma am realizat 'the big picture'. Am trecut de destule ori prin zona respectiva (zarnesti-poiana marului-sinca noua-dn1) dar spre rusinea mea n-am stiut niciodata ca e ceva feroviar de pozat pe acolo (cu atat mai mult ditamai viaductul). O sa fiu injurat, dar data viitoare cand mai trec ziua pe acolo cu siguranta ma opresc si la poze :D. Prietenii stiu de ce :p

Apropos, felicitari pentru poze. Ai reusit sa ma lasi masca :p
 
Si mai e un tunel pe acolo.
Pentru cazul ca te duci la pozat.
 
Ruta Sighetu Marmatiei - Brasov

1501062


Poze facute din tren si in stationarile de pe traseu



 
@BOGDAN I - le asteptam si in album tiparit, pentru a fi savurate in liniste :)

Felicitari!

Mihai
 
Imi plac pozele sepia, merg binisor pe pozele cu locomotivele cu aburi . Incearca si ceva versiuni de alb negru sa iasa mai puternica impresia de metalic . Ai vazut pozele de pe la nemti in lumina serii , alb negru ? Sunt misto rau ! Pacat ca la noi nu ai nici o sansa sa mai vezi aburoase noaptea.... de fapt nici ziua. :(
 
FOARTE frumoase poze! :aplauze::aplauze::aplauze:
Biata locomotiva 150.1062 :(... Bielele ii sunt grav descompletate, iar pe partea dreapta biela sertarului este acum "articulata" la capul de cruce :(
Poate incerci sa editezi linkurile-miniatura astfel incat sa duca direct la imagini, nu la site-urile care le gazduiesc :fluierat: (ti-am aratat cum se procedeaza :D)