Pozele mele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Edysao

Member
14 Ianuarie 2010
17
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am fost in Berlin unde am descoperit in Muzeul Tehnicii o adevarata galerie de exponate vechi, de locomotive si vagoane! Vizionare placuta!









































 
Wowww... super pozele, multumim frumos ca le-ai pozat si ai facut efortul sa le pui pe forum, sa le vedem si noi!

Nici nu credeam ca o sa ajung asa de repede s-o vad pe cea de-a treia supravietuitoare Sudbahn austriaca, GKB 680 de la Berlin, "sora" locomotivelor de la Ljublijana si de la Graz!

Vad ca sunt niste exponate superbe la muzeul din Berlin, inclusiv acea macheta la scara 1/10 a ciudateniei de automotor TRIFAZAT care, daca-mi aduc eu aminte bine, a detinut recordul de viteza pe sine inainte de "marele" razboi.

Multumesc mult de poze!
:aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Alte poze cu Mocanita facute in aceeasi perioada de un fotograf profesionist: Bogdan Adrian Stă’nescu ( http://www.fixpix.ro ):

00_3926.large.jpg


01_3927.large.jpg


02__3921.large.jpg


03_3929.large.jpg


08_4011.large.jpg


11_3988.large.jpg


16_0015.large.jpg


14_4043.large.jpg




Victorian eu nu prea am avut timp sa fotografiez, doar o ora la dispozitie, la muzeul din Berlin deoarece se inchidea. Si erau si mai multe exponate si mai multe standuri ca de exemplu corabii sau avioane. Cine are drum pe acolo trebuie neaparat sa viziteze sau mai bine faceti-va un concediu la Berlin, merita, parol!
 
Nu pot decat sa te felicit pentru pozele postate...in special pentru fotografiile luate celebrului vagonet de mina...de la Brad, mai exact de la mina Ruda-Brad, o localiate la 15 km. de Brad, o replica a celebrului vagonet putea fi vazuta si la muzeul aurului din Brad...dar cum acest muzeu s-a inchis, habar nu am pe unde ar putea fi vagonetul.

Demult cautam niste poze cu acest vagonet, stiam ca se afla in acel muzeu...e un lucru mic, dar care ne poate face mandri.

Salutari si numai bine
 
Poze facute azi 20.01.2010 in Gara de Nord intre orele 17.00-18.00:

IC 553 Bucuresti - Iasi - Suceava cu EC 91-53-0-461-078-4:




Semnale luminoase cu TMV:




Una din cele 4 Sageti care erau la acel moment in gara (la un moment dat erau doar ele si era chiar foarte trist):




Singurul peron foarte plin, oamenii asteptau sa traga la linie personalul 3007, care a plecat cu o intarziere de 45 de minute:




In acest timp soseste de la Brasov masina 91-53-0-477-703-9 (avea steguletele Romaniei si UE pe ploapele de la faruri):




Acceleratul 1643 masina 41-0240-6 (depou Brasov netitulara) cu f multe vagoane, avea pentru 3 destinatii: Brasov, Sighetul Marmatiei si Vatra Dornei:




Masina 45-0328-0 cu garnitura Acceleratului 1823 Bucuresti Nord-Craiova-Petrosani-Arad




Accelerat 1741 Bucuresti-Brasov-Cluj Napoca-Oradea-Satu Mare cu masina 91-53-0-477-785-6:




Sageata de aeroport, nu era nimeni la ora aia si cred ca a plecat goala:




Diverse de pe peron:

 
Vinerea asta sau sambata am zi libera si as dori, daca exista vreun mecanic binevoitor si care opereaza spre Bucuresti si care poate, sa ma ajute sa fac niste poze, material foto cu locomotiva insotindu-l o bucata de drum, asta daca se poate? Stiu ca e greu mai ales in conditiile de azi, dar intreb si eu...
 
Cererea e publica ca raspunsul sa fie privat, normal asa! N-am cunostinte care sa le cer acest lucru de aceea si aceasta metoda... Nimeni nu o sa-mi dea un raspuns pozitiv pe un forum, stiu asta!

Later Edit: Pentru cei ce vor sa stie despre mine puteti sa vizitati siteul www.train-sim.ro/forum, sunt de incredere, parol! 8)
 
Cateva poze de prin gara Ploiesti Sud. Am incercat sa intru si in Depoul Ploiesti Calatori dar nu am primit aprobare.