Adunate de prin Polonia...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lucas_littleboy

Active Member
14 Februarie 2008
237
0
craiova
LOCATION
craiova
cu ocazia unei delegatii facute in polonia,vreau sa va arat cate un pic din ceea ce am vazut si eu si de care am ramas impresionat.
la granita intre slovacia si polonia am trecut pe langa un camp unde s-au purtat batalii crancene intre rusi si nemti in ww 2.nu m-am putut abtine,am oprit masina pe autostrada si am facut cateva fotografii chiar cu riscul de a primi o amenda pt oprire neregulamentara(asa ceva nu se poate rata).imi pare rau ca nu am putut opri la fiecare tanc,tun,avion,etc,dar riscam cam mult...
 
tot urmare a dominatiei germane sta marturie si aceasta remiza cu podul rotativ incadrat intre doua cuiburi de mitraliera(cele vopsite in alb).cei din depou au incercat sa le sparga dar au renuntat vazand ca nu pot.depoul se afla in lublin-polonia.toata constructia este autentic germana ww2.am fotografiat si cateva loco autohtone.

 
buna,

cele doua "cuiburi de mitraliera" par mai degraba vanele de beton (Betonwanne) de la actionarea hidraulica a placii turnante... insa cand vrem sa vedem razboi peste tot poate chiar vedem :D

cat despre oprirea pe autostrada... se vede ca la unii codul rutier este o joaca, banda de urgenta la fel... bine ati venit in Europa, domnilor. Pacat ca aveti masina. :(
 
daca la partea cu autostrada aveti dreptate,la partea cu vanele a-ti cam dat pe langa...eu personal am intrat intr-una din ele si nu am observat nimic inafara de peretii foarte grosi de beton.pe o parte se poate observa un vizor din cele 3 la numar pe care le are fiecare in parte.iar actionarea de rezerva a placii este mecanica(manivela ,lant,pinioane...).referitor la oprirea masinii pe autostrada...cred ca am fost cam imprecis in ceea ce am scris.masina am oprit-o intr-un refugiu pe un segment in lucru al autostrazii,loc unde nu incomodam pe nimeni dar probabil amenda era iminenta.asadar critici cam nefondate(si cam dure)...si totodata un pic descurajat de a mai posta in viitor.toate cele bune.
 
lucas_littleboy a spus:
......asadar critici cam nefondate(si cam dure)...si totodata un pic descurajat de a mai posta in viitor.toate cele bune.

lasa-i neica sa spuna ce vor,dehh,colegi trenulisti,tu posteaza mai departe,poate pe unii din noi ne intereseaza ce mai e pe alte meleaguri
 
Sugestie : -Introdu 3-5 "space"-uri intre postarile pozelor, ptr. ca vor arata estetic mai bine, nu vor mai fi "lipite" una de alta!
Spor la postat cat mai mult!

Puiu
 
in drumul catre sosnoviec am trecut si prin auschwitz pe care nu l-am putut rata.este a doua oara cand il vizite in ultimile trei luni si parca tot mai este ceva de vazut.de fiecare data cand intru pe acele porti ma trece un fior, gandindu-ma la ceea ce a fost odata acolo.fotografii am multe si le voi posta pe cele mai semnifiocative daca sunt cereri.
ochelari
parul din care se facea o tesatura.
 
Linia aceea de la Birkenau arata superb, insa nu-i absolut deloc subiectul de diorama pe care l-as recomanda cuiva! Dumnezeu sa-i odihneasca, e cutremurator locul!

Multumesc frumos pentru poze, Lucas... foarte interesante. Mi-a placut in mod deosebit memorialul acela pentru luptele de blindate, cu doua tancuri autentice!
 
Urat trecut are omenirea, mizerabil, odios...m-am uitat la pozele astea si mi-a pierit pe moment cheful de vietuit pe planeta asta. Pacat ca nu exista optiunea in liberul arbitru de a plecat pe alta planeta, propice vietii, un paradis idilic, fara razboaie, moarte, rasism, ura si tot tacamul.
Si cand ma gandesc ca unora le place asta...hmm. Moarte pe diorame...
E bine ca din cand in cand sa ne amintim trecutul pentru ca daca-l uitam suntem condamnati sa-l mai traim o data.
Si uite asa, multumesc eu zilnic bunului Dumnezeu ca nu m-am nascut in timpurile alea :(
 
totul trebuie vazut,stiut, ca acel ceva ce s-a intamplat acolo ca si in alte locuri sa nu se mai intample...
dupa fiecare vizita in acel lagar am plecat cu convingerea ca trebuie sa fiu mai bun ,mai intelegator,si sa ma bucur de fiecare moment al vietii.
 
fotografii din lagar sunt cam 500.daca sunt doritori , daca nu incarc prea mult si nu sunt altii impotriva, pot sa le postez pe cele mai semnificative.de fiecare data cand ma uit la ele raman socat de ceea ce a putut face omul altui om.