De prin lume adunate

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dadrian

Active Member
23 Martie 2008
249
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Nu neaparat in ordine cronologica, am sa postez in acest topic o serie de fotografii din timpul calatoriilor.

Calatoresc mult, si am decis ca macar in una din 5 calatorii sa aloc jumatate de ora pentru fotografii cu trenuri.

Ieri am fost in Moldova si am hotarit sa-mi pun in aplicare planul.
Am gasit un loc bun la iesire din Adjud (spre Bucuresti), m-am asezat frumos linga o trecere cu bariera (ca sa aud cind vine trenul) si m-am pus pe asteptat.

Am studiat pozitia:

Important este din ce directie va veni trenul (de preferat era sa vina dinspre Bucuresti, adica sa prind locomotiva venind pe pod)

Pina sa vina trenul, zic sa-mi fac mina cu:

un tufis:


o balarie:


o sina:


Mai o tigara, mai asteapta, si asteapta si aproape dupa jumatate de ora: incepe sa sune sirena de la trecerea la nivel.

Ceasu' rau pisica 13, trenul vine din directia Adjud......


Era un rapid, Bobic vopsi nou, vagoane noi si frumoase, lumina buna, ce mai conteaza directia din care venea.


Abia ma intorc sa prind si alte cadre:


si gata, a trecut, semnalul s-a pus pe rosu


Excitat dupa o asemenea intilnire, mai o tigara si-mi zic ca daca am stat juma' de ora probabil ar mai trebui sa mai astept inca pe atit pentru un tren venind pe pod. Asa ca-mi iau jucariile, ma sui in masina si ma car.
NU trec 3 minute, si cum soseaua este paralela cu linia, ce-mi vad ochii:
un personal tras de un CoCo venind din directia Bucuresti. Era insa prea tirziu....

Adrian
 
Imi plac pozele cu sina si bobica in lumina naturala.
Ador lumina de rasarit si de apus si umbrele aruncate de ea.
La cat mai multe fieratanii trase in chip. 8)
 
Super, imi place la nebunie noua schema de vopsire la cfr, dar cred ca noi nebunii suntem singurii carora le pasa ... ca in rest pe calatori ii cam doare undeva, mai ales cand vad minunatele conditii de prin vagoane. Si sincer nu-i condamn deloc.
Dar sa lasam problemele, da-i inainte, ca te pricepi :D
 
Interesant ce ai realizat ca si material foto pentru retina colegilor forumisti :aplauze:

Locomotiva impricinata este un BoBic C.F.R. vopsit in schema "Delfinul" :D

Iata cum arata in toata splendoarea ei 8) (cea din poza este un CoCo)



Aceasta schema de vopsire va fi urmatoarea locomotiva ce va intra in curind in depourile noastre(la baza va fi acelasi BoBic Rh 1043 OBB) :D
 
Nici eu nu am observat melcul de sub sina atunci cind am facut poza. Asa cum am spus, faceam si eu incercari, de plictiseala. L-am vazut insa atunci cind am prelucrat poza.
Stiu locul, asa ca data viitoare cind voi trece pe acolo, incerc o incadrare mai buna, poate iese ceva.
Adrian
 
Citeva poze in gara centrala din Helsinki:


Un mecanic:


Si citeva imagini cu portul din Helsinki:


Adrian