Carti postale si poze de aiurea cu CF - BogdanRa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdanra

Well-Known Member
Trenulist
19 Martie 2012
1.283
106
Bucuresti
tt.bogdanra.ro
WEBSITE
http://tt.bogdanra.ro
LOCATION
Bucuresti
FACEBOOK
bogdanradu4tt
GOOGLEPLUS
bogdanra
[mi s-a atras atentia ca l-am pus aiurea]
Pentru inceput o carte postala din Brasov (Gara) cu LDH si un DA. Cartea postala este un intreg postal prin timbru si stampila si face parte di colectia personala:

 
Si sa iti mai vand un pont: pentru accesarea mai rapida a fotografiilor de pe foto galeata, adica asa:
, scoate din url-ul pozei sectiunea
Cod:
?action=view&current=
.
Astfel, poza se incarca mai repede; de asemenea, fara a deschide poza intr-o fila noua a browserului web, se poate instala pe Google Chrome extensia Hover Zoom, din magazinul de aplicatii Google ;-) O sa arate cam asa:

Poza ii apartine lui felippe
 
@teo_magdici: am inceput sa aplic tehnica de postare a pozelor. Multumesc. referitor la Chrome: dupa mine este cel mai mare failure al lui Google, consuma extrem d emulte resurse si nu este compatibil cu toate aplicatiile de pe servere MS, ceea ce dpdv profesional incumba serios asupra activitatii...
 
bogdanra a spus:
[mi s-a atras atentia ca l-am pus aiurea]
Pentru inceput o carte postala din Brasov (Gara) cu LDH si un DA. Cartea postala este un intreg postal prin timbru si stampila si face parte di colectia personala:


Aceea nu pare o carte postala... obisnuita. Adica din comert. Mai erau unii filatelisti care scoteau fotografii sub forma unor carti postale si si le trimiteau ca intreg postal sub un nume fictiv. E interesant ca nu apare niciun timbru pe spate, desi stampila e intreaga.

In orice caz, eu as zice ca e un unicat.
 
Ce stiu este ca tată’l meu in perioada aceea era mare filatelist si ca genul ac

esta de că’rţi poştale erau cu ştampila pe faţa special, pentru colecţii de întreguri poştale.
Scrisul este al lui, in anii respectivi că’lă’torea mult. Stiu ca Tampa este opera lui (proiectant staţie tv ), dar prin braşov poate a mers si cu alte scopuri .

Oricum mai am lucruri interesante, greu de organizat. As cauta sa ajung㒠la o persoan㒠că’reia sa-i pese de aşa ceva si din alt punct de vedere decat financiar.

Am scanat si spatele ca sa se vad㒠ca era tipă’rit. Nu stiu daca se putea aşa ceva atunci - m㒠refer nu la tehnologie, cat la statul poliţienesc de la acea data
 
Mai scapau. Stiu ca cineva si-a trimis o fotografie copie dupa alta interbelica, infatisand statuia regelui Carol I calare din Bucuresti. A ajuns cu bine, nimeni nu l-a intrebat nimic. Vederile de epoca aveau tiparit pe fata sau pe spate locul de unde erau facute, de exemplu Brasov - Gara. In anii 70 mai apareau trecute editura si uneori si fotograful. Liniile de pe vederea dumenavoastra se puteau imprima usor.

Deci tatal dumneavoastra a realizat proiectul releului de televiziune de pe Tampa? Interesant! Poate vorbim mai multe si pe privat.