Gara din Leipzig

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gicu

Well-Known Member
22 Aprilie 2008
297
1
Tg-Jiu
hobby-trenulete.blogspot.com
WEBSITE
http://hobby-trenulete.blogspot.com/
YAHOO
cornea.gigi
LOCATION
Tg-Jiu
Am primit astazi de la un bun prieten din Germania citeva imagini cu Gara din Leipzig.
L-am rugat sa-mi faca aceste fotografii pt. a le posta pe acest forum al iubitorilor de trenuri si trenulete. Binenteles avind o strinsa colaborare cu el nu m-a refuzat si mi-a trimis aceste imagini cu explicatiile de rigoare .
Asa ca postez aici aceste imagini care cred ca sint destul de reusite si va rog sa le urmariti si voi.Am fost de foarte multe ori la el dar nici eu nu am reusit sa vad aceasta gara asa ca iata citeva imagini.
La intrarea in gara orice vizitator sau calator primeste un pliant in care sint postate citeva imagini din aceasta gara cu punctele cheie pe care le poate vizita si binenteles poate fotografia fara niciun fel de restrictie , nu ca la noi unde dai de diversi lucratori care nici macar nu stiu sa deschida gura.

Acum citeva imagini cu interiorul acestei gari


Imagini cu citeva trenuri aflate la aceea ora in gara


In interior este amenajat un mic muzeu al citorva celebre locomotive germane
BR 52 dampflokkriegs

celebrele E-uri

Automotorul SVT 137

Exteriorul garii

Peronul 23

Si o parcare care te lasa direct in gara

Deocamdata atit , urmeaza data viitoare citeva imagini ale unor celebre locomotive cu abur.

Multumesc pt. aceste imagini bunului meu prieten Volker Gottschild.
Danke schon fur diese bild , meine sehr gute freund Volker Gottschild.
 
poze foarte interesante. multumim, Gicu.

am vizitat aceasta gara in 1997, cand lucrarile de modernizare (galeria comerciala, S-Bahn) abia incepeau... pe atunci nu se vedea ca e cea mai mare gara din Europa.