Metroul IVA intr-o noua era

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LE1500KW

Active Member
26 Iunie 2007
203
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut! Informandu-ma de la tata ca pe 25 (marti) noiembrie va fii o ceremonie de prezentare a unei garnituri Iva modernizata ,m-am inarmat cu telefonul si legitimatia de metrou si dus am fost :mrgreen: . Poze: (scuzati calitatea pozelor)



Multimea ce a participat la ceremonie:


O poza cu bordul garniturii :


O poza cu interiorul garniturii:


Si micul ldh sub porecla "Mitica Muncitoru" ce a tractat garnitura in hala de ceremonie:


Voi revenii mai tarziu cu un filmulet.

ps. Acest proiect de modernizare va continua numai daca METROREX va mai aloca bani.
 
Intr-adevar, are Rama IVA are farmecul ei.
Au trecut iata 30 de ani de cand cu bunica-miu de mana coboram la Timpuri Noi sa ne dam cu minunea galbena. Si exact ca batrana din Titanic, cand scriu rindurile astea, imi vine in minte mirosul de vopsea proaspata, mozaic si marmura abia puse, si cel iute de traversa. Nu stiu ce parere aveti voi, dar in 1978, dandu-te jos dintr-un TV2 sau V56, pentru a lua metroul, treceai parca intr-o alta lume, decupata parca dintr-un SF. O lume plina de lumina, ceasuri si indicatoare stralucitoare sub pamant, contrastand cu intunericul de deasupra. Da, IVA in 1978 arata superb, iar azi, ascunse sub straturile de grafiti ale unor "artisti" nerefulati, parca tot arata si ruleaza bine. Pentru "artistii" astia, probabil, singurul miros care la va veni in minte va fi apropiat aurolacului. Da, pe vremuri desenam frumos. Azi, se pare ca e mai usor cu Copy/Paste.
 
Parerea mea este ca una e istoria si alta noutatea tehnica. O fi avand ramele vechi farmecul lor, dar inovatia este de dorit a se manifesta in orice domeniu. Au fost masini frumoase la vremea lor, dar intotdeauna este loc de mai bine. Este o parere, dar cred ca nu ne putem crampona in trecut. Tot ce a circulat pe liniile noastre ar trebui sa se gaseasca la un momenta dat in unul sau mai multe muzee, ca echipamente reconditionate, lasand loc noului. Ar fi bine insa ca acest nou sa fie de conceptie proprie sau mixta, pentru a nu lua totul de-a gata.
 
Nu zice rau stageexp, insa pacat ca nu s-a creeat inca un muzeu al Metroului (ce-i drept, Londra sau alte orase au o istorie bogata a metroului lor).
Ce-ar fi sa gasim un loc unde sa salvam rame IVA, sa le reconditionam asa cum aratau ele la inceput si sa le expunem (si eventual sa si circule cu ocazia unor aniversari)?
Cine sustine aceasta idee?
 
TGV-DAT a spus:
Cine sustine aceasta idee?

De susĂžinut.... probabil toată lumea, dar trebuie Ăžinut cont Âşi de aspectul financiar. Chiar dacă fiecare membru ar forumului îÂşi pune la bătaie salariul pe o lună pentru un asemenea proiect, tot nu cred că vor fi suficienĂži bani :(

Apoi... cum luăm o ramă? E Âştiut faptul că cei de la societăĂžile de stat preferă să caseze decât să vândă.
 
De sustinut nu stiu cum am putea.
Singura metoda logica ce imi vine acum in minte este aceea de a reusi ca cetateni din Romania sa punem in "structurili" cu pricina indivizi capabili, care sa se uite mai putin la buzunarul propriu, si atunci lucrurile or sa meagra de la sine.

Nu cred ca solutia normala pentru orice societate ar fi sa donam bani, pentru ca platim impozite din munca noastra de zi cu zi. Daca aceste impozite ar fi folosite cu cap, la fel ca si banii (care credeti-ma sunt foarte multi) ce se invart pe la societatile de stat, totul ar fi ok. Am avea un muzeu decent al mijloacelor feroviare, la fel ca si multe alte lucruri.

Am fost mult mai entuziasmat pentru un proiect de renovare al unei loko descrisa de dantm cred anul trecut, dar entuziasmul mi-a scazut dramatic, cand am constatat ca golaniile nu inceteaza si nici nu sutn sperante pentru viitorul apropiat.
Singura care a ramas este dragostea pentru meleagurile de pe aici si pentru materialul feroviar (printre altele).
 
Din pacate situatia e asa cum este.Chestia cu grafitti si imbecilii de "Picasso " de cartier cu asa "opere "pe care le vedeam ieri, ...pictasera lateralul la ultimul vagon la o garnitura ce o vad pe geam plecata din Tm Nord.
Vandalizarea ramelor Iva e mai naspa, nu pot sa inghit lucrurile astea...Au scrijelit si autobuzele Mercedes noi-noute ale Ratt Timisoara, :evil: scriau pe forumul pasionatilor de mijloace de transport Ratt al lor acum o luna...
 
Singura metoda logica ce imi vine acum in minte este aceea de a reusi ca cetateni din Romania sa punem in "structurili" cu pricina indivizi capabili, care sa se uite mai putin la buzunarul propriu, si atunci lucrurile or sa meagra de la sine.

Singura solutie ar fi sa punem nemti si austrieci ,poate si o monarhie straina, ca romani nici vorba, spirit balcanic :D :D :D
Parlamentarii nostri nu stiu decat interesele lor si sa se certe unii cu altii ca apoi sa se impace ca fratii cand vine vorba de ciolanul puterii :D :D
 
Parerea mea care este: daca vom astempa ca altii sa faca pentru noi ceva, o sa asteptam mult si bine.
Daca se vrea se poate. In Timisoara este exemplul clasic al unei constructii care dateaza de ani de zile, cu un ritm pentru care si o familie de melci ar fi invidioasa, vis a vis de doua cuburi imense din sticla care se ridica intr-un ritm de unul pe an. Cei din zona stiu despre ce este vorba. Ambele constructii au fost facute de romani.

Depinde cumva de toti, aia care conduc aiurea ajung acolo chiar daca intr-o mica masura si din vina noastra (nu ma refer la vot ci la un mare mecanism de nepasare).
E greu de umblat la acest mecanism, incompetenti sigur nu suntem ca natie. Daca ne uitam la ce oameni de valoare (fara exagerare) scriu pe aici si pe alte forumuri, ne dam seama ca potential exista. Si eu mi-am pus de multe ori intrebarea: ma uit in jur, constat ca sunt si prosti si tipi competenti, decenti, de treaba si ma intreb cum de astia nu au acces (nici macar intentie) catre "structurili" de care vorbeam.

Nu stiu ce mecanisme s-ar putea inventa. Am putea face ca madama laura andresan care strange semnaturi pe o pagina de net. O idee, nu neaparat buna.
 
offtopic
Zi-mi cate suruburi a strans carol al II-lea la un automotor din ala?
Prin declaratii de genul asta va autodenigrati. Nu ajunge cat ne denigreaza strainii?? Sau poate nu va considerati romani? No problem. Granitele sunt deschise.
Nu vreau sa mai continui discutia aici.
Daca vreti, facem topic se parat pentru bataie. :evil:
 
Monta, pentru aia cu talente in mijloacele de transport se gaseste o solutie ieftina si accesibila de care am vorbit: masura coercitiva. Daca dumnealor sau dragutii lor parinti (daca sunt minori) ar plati de la cateva sute la cateva mii de euro pentru pagube, in functie de valoare, te asigur ca pe viitor si-ar incerca talentele in baile proprii.
 
stageexp a spus:
....se gaseste o solutie ieftina si accesibila de care am vorbit: masura coercitiva. Daca dumnealor sau dragutii lor parinti (daca sunt minori) ar plati de la cateva sute la cateva mii de euro pentru pagube, in functie de valoare, te asigur ca pe viitor si-ar incerca talentele in baile proprii.

cat se poate de adevarat! si daca ar fi acompaniata de executare silita,atunci chiar ca s-ar respecta legea/regulamentul mai mult.
 
sper ca discutia sa se mute in alta parte ,oricum nu se va ajunge nicaieri.
ca o mica paranteza referitoare la micii vandali ,pot spune ca am asistat la o mica scena la mine in facultate ,unde un student galagios a fost dat afara din examen la un mod jignitor (deci si profesorii gresesc)..stiti ce s-a intamplat?! evident studentul (minte scurta) s-a gandit asa: Stiti cine sunt eu?! si l-a batut pe profesor! bataie sangeroasa.a fugit din facultate dupa care dupa doua ore s-a intors si lua peste picior pana si politia.
Va rog sa imi explicati si mie cum credeti ca o astfel de persoana poate fi invatata minte sa se comporte corec in societate? Cu o amenda? Sanctiune silita?! ce poti face in cazul in care toti gandesc la fel cand fac ceva gresit si isi bat joc de tot ceea ce intalnesc in cale? Studentul a fost exmatriculat evident....dar cineva a gresit in toata situatia asta.pana la urma cine e vinovaat ca ne lasam denigrati? Noi,pentru ca permitem ca astfel de lucruri sa se intample...si tot asa putem continua pana in veci
intrebarea ramane: Ce e de facut?
 
Am vazut Grafitti si in zone selecte din Geneva,Suisse, chestia e vorba lui :
@:sogard 2003, cum ii educi ?Asta este...
Practic sub impulsul creator te face partas cu gretoasa sa latura artistica...Lucrul sinistru e ca sunt emisiuni in media ,pe Discovery ,unde in episoade cu tatuatori, Miami Ink,un client arata un album cu poze facute prin oras cu imagini grafitti pe cladiri, monstruoase Kitch-uri , care erau ovationate ca arta.
Poanta e ca ne trezim :evil: cu kk-uri peste tot de prost gust ,pictate cu emfaza ca lucruri de valoare... :-?Locomotive, vagoane, cladiri ,monumente de arhitectura, socluri de statui, saracele n-au gura sa se apere...