230.039 la Sinaia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LDH

Well-Known Member
Trenulist
3 Septembrie 2016
6.938
5
Bucuresti
modelism-feroviar.blogspot.com
WEBSITE
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
LOCATION
Bucuresti
Nu stiu daca am mai pus reportajul ca nu l-am gasit asa ca-l pun unde cred ca ii este locul

Prin intermediul colegului si prietenului meu Michael am intrat in posesia unor fotografii, zic eu de exceptie, care infatiseaza momentul in care Batrana Doamna 230.039 a fost mutata pe linia de langa gara Sinaia.

Cu permisiunea lui Michael, caruia ii multumesc pentru fotogarfii, vi le prezint si voua










Fotografii cu locomotiva inainte de mutare puteti vedea intr-un colaj foto facut de lok combinat cu trimiteri spre alte forumuri cu acelasi subiect AICI
 
amatori care se joaca... unde au vazut ca se ridica o locomotiva asa? :twisted:

macar daca ar fi avut curiozitatea sa vada ca exista pe sasiu puncte de acrosare... insa nici nu le-a dat prin cap, iar daca le-ar fi dat ar fi spus ca n-au cadrele de acrosare potrivite...
 
nu, aceasta este o Pr.S10, mai tarziu BR17.10 la DRG...

si din cate vad eu in poza nu este prinsa sub cazan ci tocmai pe cadre metalice acrosate pe sasiu, sub Umlaufblech... mai jos de cazan! :)
 
Undeva pe acasa am eu imagini atat din Romania cat si din Germania cu ridicarea P8-urilor. Asa cum am mai scris, ridicarea se facea pe vinciuri, in puncte stabilite clar de producator. Cam ca la masini unde nu poti pune cricul oriunde ci in anumite puncte ramforsate.
Cartile de exploatare prevad clar unde si cum se ridica aceste masini...

Se accepta si ridicarea lor asa, doar in cazuri de forta majora, deraieri, locomotive cu defecte, si numai in stare rece. Dupa o astfel de ridicare locomotiva era automat trimisa in revizie.
 
Horia_Radulescu a spus:
amatori care se joaca... unde au vazut ca se ridica o locomotiva asa? :twisted:

macar daca ar fi avut curiozitatea sa vada ca exista pe sasiu puncte de acrosare... insa nici nu le-a dat prin cap, iar daca le-ar fi dat ar fi spus ca n-au cadrele de acrosare potrivite...

urmarile ridicarii la 130.503 de la Sibiu