Documentar TVR despre locomotive cu abur (?)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lgz88

Active Member
4 Mai 2012
90
0
Cluj
LOCATION
Cluj
Buna. am vazut un documentar pe TVR acum cateva luni despre locomotive cu abur. Am prins pe la jumatate, cand se arata cum erau casate. Era alb/negru, facut inainte de 89, probabil prin anii 50-60 (nu pot sa spun). stie cineva despre care film e vorba?
 
mi-aduc aminte de el....
Era vorba de anii `60 când a început s㒠se înlocuiasc㒠aburul cu DA, si pe porţiunea Predeal-BV apariaţia primelor EA/EC
Construcţia luminoas㒠a viitorului ţă’rii, perspective, moderniză’ri etc... (sus partidul), documentar difuzat prin să’lilel de cinema sau de proiecţie de pe la diverse întreprinderi, CAP-uri pentru motivarea tovară’ţilor.
Documentar motivaţional!
 
Nici o problema, documentare motivationale avem si acum, trenuri care merg mai incet decat acum 60 ani, desi teoretic am evoluat din punct de vedere tehnologic si tren de mare viteza cand ne-o face chinezii, ca sa-l fure talibanii :D