Jibou

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Având un drum prin Jibou, primul pe zi în ultimii 5 ani, am fă’cut câteva poze cu vagoanele garate acolo, aparţinând regionale Cluj.

Plă’cuţ㒠cu fabricantul:



Zeci de vagoane:





O ramp㒠dezafectat㒠pentru urcarea animalelor în vagoane:





Un ”Dimitrov”



Din pă’cate, n-am putut ajunge lâng㒠el, din motive de ”Vier Pfoten” care protejeaz㒠fauna locală’.

Cred c㒠staţia Jibou, este ultima oprire pentru aceste vagoane înainte de Hunedoara, Galaţi, sau India.
 
Vineri după’amiaza am plecat din Baia Mare cu IR1742 spre Dej-Cluj-Ră’zboieni-Mediaş- Braşov......la ieşirea din Jibou am dat şi eu peste vagonul "Dimitrov", dar din cauza surprizei, a geamului murdar şi-a soarelui contrar obiectivului, mi-a fost imposibil s㒠scot o imagine de calitate "cât de cât".......am remarcat - din mers - c㒠"Dimitrovul" este unul modernizat, cu burduf cilindric la intercomunicaţie, tampoanele şi cuplele lipsesc, albastru la culoare şi este unul care are inc㒠COMPARTIMENTE.......geamurile sunt ţă’ndă’ri şi interiorul (la privirea cu "ochii cât cepele") este devastat........O MARE RUGĂMINTE.......daca este cineva din Jibou, pe acest forum sau eventual chiar din Dej ( Florin ????)....... şi poate face nişte poze din apropiere......"veşnic㒠pomenire şi nemă’surat㒠mulţumire"........ :lol: :lol: :lol:
 
Mai demult am facut eu poze in Dimitrovul. Atunci era acolo un mos cu citeva oi si a chemat ciinii. Chiar ma intrebam ce o mai fi cu el (cu Dimitrovul) de cind cu febra asta a taierilor.

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5065&highlight=sarmasag

poate cineva din zona ajunge si in el.
 
WIT-urile mai exista? in 2009 cand a fost dantm aratau destul de bine.
 
Cum sintem noi pasionatii de pe forum ,,asezati" geografic nu acoperim toata tara?

Adica cineva din zona sa dea o raita pe acolo. Ba chiar si prin alte zone unde se semnaleaza cite ceva special.