ajutor pentru automatizare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ionel32

Active Member
24 Martie 2010
141
0
tr severin
LOCATION
tr severin
Salut .
Aceasta schema a mai fost prezentata dar eu am o nelamurire cum pot sa bag doua garnituri pe acest circuit care sa mearga in analog .

poate trebuie sa mai adaug o bucla ca sa pot baga doua garnituri care sa se opreasca si in gara ,ceva de genul.


 
Va rog ajutatima si datim o idee ca nu ma descurc .
Oricum asi face cele doua trenuri se ciocnesc intre ele
 
Atata timp cat macazul din dreapta-jos este pus pe directa si celalalt pe abatuta, cele doua trenuri care circula pe cele doua bucle nu au cum sa se intalneasca. Daca, in plus, segmentul de linie care uneste cele doua bucle are si ambele sine intrerupte (sau asamblate cu papuci izolanti), atunci cele doua bucle sunt total izolate dpdv electric una de alta, deci cele doua trenuri pot circula total independent unul de altul, sub comanda a doua alimentatoare separate.
 
Am inteles,dar daca vreau ca, garnitura care circula pe bucla din inerior vrea sa treaca pe sina exterioara si invers
 
Hmm, in analogic o sa ai mari probleme, mai ales ca traseul este cam simplu pentru a avea loc de treceri de astea (bine, daca te joci cu o singura garnitura atunci da, poti sa faci treceri fara nicio problema, insa daca vrei sa le pui pe ambele in acelasi timp o sa-ti fie cam greu sa faci pe impegatul de miscare.
Solutia lui mpursu este cea buna, in sensul ca va trebui sa ai 3 zone distincte de alimentare, una pe bucla exterioara, una pe bucla interioara, si una pe segmentul de legatura. Asta inseamna ca iti trebuie minim 2 alimentatoare, ca pe linia de legatura se poate alimenta ori din una ori din alta (deci un intrerupator/selector).
Atentie mare la scurturi. Teoretic nu se prajeste nimic, ca au alimentatoarele in general protectie. Dar nu e bine sa te bazezi pe asta, ci e mult mai bine sa fii atent.
(si daca nu ai inteles, scurt inseamna pe de o parte ca pui un metal pe sina, dar si de asemenea ca faci o legatura intre circuite sau alimentezi o locomotiva jumatate dintr-un circuit, jumatate din altul). Daca curentii sunt in acelasi sens nu e mare bai, dar nici asa nu e recomandat, dar cand sunt in sensuri diferite atunci nu e deloc bine.
 
Am inteles , stiu ce inseamna scurt ca am facut si eu pe electricianul pe la o firma .
Eu am incercat si am calculat ca trenul de pe bucla interioara sa treaca pe bucla exterioara si invers dar dupa cate spui traseul este prea simplu si nu pot sa fac asta .
Intrebarea mea este ;daca asi mai adauga o bucla ca in cea de a doua imagine cea punctata, sau doua bucle nu ar fi mai usoara automatizarea.
 
Eventual daca in loc de cele 2 macaze nu ai nimic, ai 2 portiuni de sina independente, mai castigi ceva spatiu pe bucla de trecere, dar pierzi spatiu pe bucla exterioara. Tot nu prea e bine pentru ca problema principala e ca traseul este destul de mic, si nu cred ca ai timp sa gestionezi trenurile. Poate doar cu oprirea unuia undeva, dar tot nu prea vad cum poti sa rulezi 2 trenuri pe diorama respectiva altfel decat fiecare pe bucla lui si cam atata.
 
Imi pare rau daca va stresez cu intrebarile mele dar sunt la inceput si am facut o mare gresala cand m-am apucat de diorama .
Eu trebuia sa fac mai intai circuitul si dupa aceea trebuia sa il pun pe placa nu invers ,acuma asta este .
Mai am o idee si as vrea sa imi spuneti daca nu cumva fac un scurt .
Unde se vede linia curbata alba vreau sa fac un pod peste toata diorama si atunci pot sa bag doua garnituri.
 
dap, cu siguranta va face scurt, iar ca sa eviti problema asta circuitul electronic nu e deloc simplu de facut, plus ca daca langa macazul din jos mijloc ai sanse mari sa faci trecerea la nivel, in schimb ori pui macazul din stanga ori renunti la macaz si la linia care duce spre gara (pentru ca nu cred ca ai destul loc sub podul respectiv sa treaca un tren, si in plus ar iesi un macaz in panta, ceea ce nu prea e deloc recomandat)
 
http://i982.photobucket.com/albums/ae303/ionel32/100_2232.jpg
Ai trecut pe langa solutie fara s-o bagi in seama?
Garand un tren in abatuta punctata, vei putea aduce pe cel de pe bucla interioara fara probleme

PDI
 
De ce ma incurc eu ,pentru ca nu inteleg un macaz nu stiu schema unui macaz cum se transmite curentul .
Am vazut ca are niste punti pe dedesupt.
Off nu stiu ce sa fac datimi o idee ca vreau sa pun mai multe sine.