PIC-uri in automatizari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

macleod

Well-Known Member
Trenulist
28 Ianuarie 2009
1.732
4
46
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
LOCATION
Bucuresti
Mai ales dupa ce am vazut automatizarea facuta la remiza burgstein si care m-a pus serios pe ganduri, ma gandesc sa pun si eu o intrebare pentru cei care au lucrat cu pic-uri.

M-ar interesa daca exista un PIC cu urmatoarele caracteristici (n-am lucrat eu personal deloc pana acuma cu pic-uri, doar am ceva cunostinte generale de la diversi amici care s-au mai jucat pe alocuri cu asa ceva):
- sa aiba cati mai multi pini prin care sa comand (prin ceva relee/optocuploare) diverse alimentari pe diorama (circuite de OUT); cred ca un numar de vreo 20-30 ar trebui sa fie ok, dar nu stiu daca exista astfel de pic-uri
- sa poata primi prin intermediul altori pini informatii de pe parcurs (deocamdata ma pot gandi doar de la relee reed, oricum in principiu ideea este sa sesizeze ca se face salt la tensiune pe pin-ul respectiv de la zero la ceva pozitiv)
- sa aiba niste registri / zone de memorie in care sa pot seta si citi diverse valori de stare
- sa aiba posibilitatea unor rutine de initializare (gen reset) atunci cand primeste curent prima data (rutina o scriu eu, nu e bai, dar sa poata sa o execute)
- sa aiba posibilitatea de interfatare prin rs232 ceva cu un calculator (chit ca scriu eu tot protocolul, nu e bai)

Stiu, sunt cam multe in lista, dar cum pic-urile sunt la moda, am zis ca ar fi cazul sa ma documentez si in privinta asta, insa nu prea stiu de unde sa incep :p.