Alimentare independenta a 2 circuite.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
am doua circuite analog si leam pus pe o singura sursa de curent si un macaz ca sa aibe legatura intre ele si se alimenteaza amandoua de la aceeiasi sursa dar am o mica intrebare acum nu imi merg decat in aceiasi directie daca schimb directia de la variator de directie se schimba la amandoua sensul imi puteti da un sfat cum pot sa le fac analog fiind dar sa mearga in sensuri diferite va rog mult
 
pai trebuie sa izolezi circuitele intre ele si de preferinta sa folosesti cate un variator
ptr fiecare circuit
 
Sau, dupa ce separi cele doua circuite, pur si simplu inversezi conexiunile intre circuite, adica sina dreapta de la circuitul exterior la sina stanga a circuitului din interior si viceversa. Astfel, ambele trenuri vor fi comandate de acelasi alimentator, dar vor merge in sensuri opuse, fiecare pe linia lui.
 
mai bine treci pe digital si nu-ti mai trebuie doua alimentari si alte clipsulete, papuci si izolari. e mai simplu si mai placut.
 
lupul_alb a spus:
mai bine treci pe digital si nu-ti mai trebuie doua alimentari si alte clipsulete, papuci si izolari. e mai simplu si mai placut.

Cine spune ca nu trebuie izolatori, clipsuri, alimentari si legaturi?

Pai poate nu stii ce NASA este la pcg pe diorama, de fapt sub diorama, si atunci inteleg sa faci afirmatia asta.
Este drept ca are mai putine legaturi decat in analog, cam cu 30 - 40% desi pcg zice ca diferenta este de 50% si nu-l contrazic.
 
LDH Vroia sa spuna ca intr-un circuit digital cum este cel a lui pcg sunt la fel de multe fire si conexiuni electrice ca intr-o racheta NASA. In general daca ceva are multe cabluri si componente electrice, arata complicat si te uiti la el ca la felu' 4 incercand sa intelegi ceva, se spune ca parca ar fi NASA ;)
 
Sau in cazul meu:
<<Ei COObra!

Uite ca dac nu face parte din NASA

"Vinde" tot din casa>>

cre'ca LDH se referea la secretomanie...

@bobbo
in analog daca vrei sa ai comenzi independente pt locomotive, cate locomotive ai - tot atatea variatoare si tronsoane izolate electric trebuie sa ai...

sau, faci un circuit principal cu mai multe segmente alimentate prin intrerupatoare; astfel poti tine oprite pe linie mai multe locomotive in timp ce numai una "evolueaza"...
 
De ex. poti avea un "oval" care pe o latura sa aibe o gara cu 3-4 linii.
liniile garii pot fi alimentate prin intrerupatoare si astfel in timp ce o garnitura parcurge "ovalul", altele se "odihnesc" in gara...

Iar intrerupatoarele pot comuta simultan si luminile unor semafoare si astfel locomotivele din gara au "rosu"...

Frumos, nu?
 
Asa ceva se poate si in cazul analogului dar si in cazul digitalului. Chiar ca NASA
:D
layout101.jpg
 
de la "prietenii" mei americani. Urmaresc site-urile americane pt ca astia nu prea le au cu cumparatul, ci mai mult cu Home made-ul si automat si explica exact cum fac. Din pacate nu stiu adresa :(
 
Nu am gasit articolul legat de poza de mai in spate, dar am gasit altceva asemanator aici Sper ca e inspirant