Comanda macaze cu informatie pozitie

Scheme de automatizare in analog.
dave

Mesaj de dave » Lun Apr 26, 2010 6:33 pm

Din cate vad eu, tensiunea in colectorul tranzistorului aflat in conductie (cel cu led-ul aprins la un moment dat) este de cca 2V, adica Uled+Uce. Acea tensiune ajunge si in baza celuilalt tranzistor, care ar trebui sa aiba sub 0.6V ca sa nu intre in conductie. Daca ai monta LED-urile in colectorul tranzistoarelor, adica intre R3 si nodul R1+colectorQ2, respectiv R4 si nodul R2+Q2?

In plus, sursa de alimentare trebuie sa fie solida, facuta cu un traf de minim 2-3A, punte de minim 3A si condensator de filtraj de 470-1000UF

Si daca butoanele de actionare sunt la distanta de bistabile, prin manunchi fire lungi paralele, sa pui si condensatoare de 10...100nF intre baze si emitoare.
dac

Mesaj de dac » Mar Apr 27, 2010 7:55 pm

Ledurile nu se pot muta in circuitul de colector pt. ca ar contribui la polarizarea tranzistorului opus si nu s-ar stinge complet la blocarea tranzistorului propriu.

Tensiunea de deschidere este Ube + Uled care este cu cel putin 0,5V mai mare decat Uce + Uled si satisface conditia de stabilitate. Daca ledurile nu sunt identice iar tensiunile de deschidere difera cu 0,5V pot aparea probleme de comutare. Solutia ar fi inserierea unei diode 1n4148 cu ledul avand tensiunea de deschidere mai mica (rosu).
saebbs

Mesaj de saebbs » Mar Apr 27, 2010 10:16 pm

pfff... deja ajungem sa imperechem si tranzistorii? cautam si rezistente cu tolerante sub 1%? ce iese? nasa?
dac, e doar un nenorocit de bistabil, chiar crezi ca diferenta de consum intre led rosu si led verde conteaza? io unu nu cred!
<a href="http://htm.ro">HTM.RO - Hobby Tools Manufacturing</a>
dave

Mesaj de dave » Mie Apr 28, 2010 1:17 pm

Cred ca am fost inteles gresit, insa oricum si schema originala aratata mai sus ar trebui sa functioneze. Eu cam asa ma gandeam in postul anterior:
Imagine

Eu as verifica din nou sursa de alimentare si as pune condensatoare in bazele tranzistoarelor,, catre masa.
dac

Mesaj de dac » Mie Apr 28, 2010 1:29 pm

In varianta asta, cand tranzistorul corespunzator este blocat, prin led trece totusi curentul de baza al celuilalt tranzistor si va lumina slab.

Solutia este utilizarea a inca o pereche de tranzistoare, cuplate in darlington cu primele si in al caror colector sa se regaseasca ledurile cu rezistentele de limitare.

Dublandu-se practic nr de componente, scade insa eficienta "tehnologica"...
IronM

Re: Comanda macaze cu informatie pozitie

Mesaj de IronM » Vin Noi 04, 2016 7:36 pm

Salutare,

Am sa incerc sa invii acest topic. Pana la urma, s-a aflat solutia buna? :)

Eu sunt la inceput de drum si vreau pe o diorama TT sa pun niste leduri pt pozitia macazelor (electrice, Berliner TT Bahnen), 4 la numar, alimentate in AC (16-17V /1,2A) de un Piko FZ1.

Vreau sa-mi ramana aprinse pt a sti oricand pozitia macazelor (vreau sa pun cate 2 si pe diorama, pe post de semnale pitice si cate 2 pe panoul de control - am gasit niste butoane misto, cu sageti luminoase:) ).
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Automatizari”