TrainController - programare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dRacus

Active Member
26 Iulie 2007
131
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Salut,
Dupa o lunga absenta de pe forum (doar ca postari de de citit am semnat condica aproapa zilnic) iata ca am revenit.

Prezentare:
Soft: TrainController Silver
Hard - Lenz:
Centrala Lenz LZV 100
Senzori de ocupare: LB 101 + module LR101 (modul feedback)
Decodoare semnale LS100

Interfata de conectare PC - Cenrala: LI101F (pe serial)
OS: WIN 7 - 32
Decodoare loco: ESU, Lenz

Instalare usoara si rapida, softul recunoaste centrala imediat fara probleme.
Versiunea pe 64 biti a lui Win nu am reusit sa o fac sa se inteleaga cu interfata .

Micile programari merg simplu , cu ajutorul manualului care are si o parte de quick steps.

Marea problema care o am acum:

Am setat punctele de oprire pe blocuri - conform manualului.
Teoretic, locomotiva trebuia sa opreasca dupa distanta indicata (de ex 50cm)
Indiferent de valoarea distantei(10-20-....-100cm) locomotiva opreste in acelasi loc (cam la 120-150 de la inceputul blocului in discutie)

Are cineva idee unde e greseala? Trebuie facuta si o pregatire a locomotivei? - ca eu nu am gasit ce anume.

PS: titlul e generic: "programare" ca sigur vor urma si alte intrebari
 
Eu aveam senzatia ca trebuie "aranjate" si valorile din CV4 (in locomotiva). Nu?
Un extras din NMRA - Configuration Variables For Digital Command Control (CV3 & CV4),
Configuration Variable 3 Acceleration Rate
Determines the decoder's acceleration rate. The formula for the acceleration rate shall be equal to (the contents of CV3th_.896)/(number of speed steps in use). For example, if the contents of CV3 =2, then the acceleration
is 0.064 sec/step for a decoder currently using 28 speed steps. If the content of this parameter equals "0" then there is no programmed momentum during acceleration.
Configuration Variable 4 Deceleration Rate
Determines a decoders braking rate, in the same fashion as acceleration above (CV 3).
 
Da, merci de raspuns.
Am citit mai cu atentie manualul si am gasit solutia. Am facut ceva teste si se pare ca e ok - ramane sa ii aloc mai mult timp sa vad daca asta era.

va tin la curent!

Solutia era aici:

Start Speed:
This value corresponds to the start speed stored in CV2 of the decoder.

Mid Speed:
This value corresponds to the mid speed stored in CV6 of the decoder.

Max Speed:
This value corresponds to the max speed stored in CV5 of the decoder.

Acceleration Rate:
This value corresponds to the acceleration rate stored in CV3 of the decoder.

Deceleration Rate:
This value corresponds to the deceleration rate stored in CV4 of the decoder.

+ stabilirea unui profil al locomotivei ("invatarea" softului cu locomotiva - calibrarea)
 
Salut,

De asemenea mai trebuie setat speed profile pentru fiecare locomotiva. Ai procedura exacta in manual.
Fara speed profile nu poti controla perfect oprirea la pozitia dorita.
Pentru si mai multa precizie ai nevoie de 3 senzori pe fiecare bloc de cale.

Cu stima ,
Pcg