Ce statie digitala utilizati?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Sistem digital utilizat:


  • Total voters
    0

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

doresc sa fac un sodaj cu privire la modelul de statie digitala utilizat de aceea va rog pe toti cei care sunteti pe digital sa votati.

Am trecut pentru inceput statiile produse de Roco si Piko, pe cei care aveti alte tipuri/modele de statii va rog sa postati mesaj cu modelul statiei si il voi adauga la sondaj, apoi veti putea vota si acel model.

Sa vedem ce iese.
 
Vezi ca mai exista unii care au mai multe statii digitale prin ograda. Am si roco si piko, si chiar daca tehnic vorbind roco este clar superioara in mai toate privintele, totusi ca 'handling' de stat cu telecomanda in mana si dand rapid comenzi, adica mai pe rom-glezeste 'usability' parca atarna mai mult balanta la piko (desi multi considera si chiar si eu ma gandesc uneori la ea ca la o jucarie). Totusi, daca exista un piko + roco la optiuni as fi votat cu amandoua, pentru ca fiecare este utila pentru exact scopul caruia i se adreseaza.
 
LMMEng :D
Adica "facuta in casa". Momentan merge "sistem piko" - cu telecomanda in IR, ca n-am mai apucat sa bricolez nimic la ea.
 
Salut,

am adaugat si optiunea "home made" ca si optiune generala pentru ca probabil cele facute home made sunt diferite, deci se poate vota si optiunea asta.

Daca sunt si altii cu "home made" pot eventual si posta 2-3 cuvinte legat de acestea, cu ce sistem sunt compatibile, etc.
 
Sunt fericitul posesor al unei statii Lenz Set 100, de care sunt foarte multumit :aplauze:
Bineinteles ca i-am gasit chiar si ei un foarte mic nod in papura :D , dar asta e, perfectiunea nu "se" exista :D, iar problemutza respectiva a fost demult rezolvata, chiar in mai multe variante 8)
 
Ar trebui adaugate si alte optiuni. Personal folosesc Un NCE Pro Cab pentru colectia americana si citit CV-uri si mai am un Multimouse ca back-up.
 
atraian a spus:
Florine,

Adauga si optiunea "Altele".
Mai sunt producatori: Digitrax,Tams, ESU, ZIMO, etc

uhu a spus:
Ar trebui adaugate si alte optiuni. Personal folosesc Un NCE Pro Cab pentru colectia americana si citit CV-uri si mai am un Multimouse ca back-up.

Fratilor, asta am zis mai sus, daca sunteti utilizatori a unui sitem digital care nu se regaseste in optiuni spuneti inainte de a vota si voi adauga,

Am mai adaugat niste optiuni, astept sa spuneti deca se mai doresc si altele, nu voi adauga toate staiile posibile existente pe piata, poate poate are cineva, voi adauga atunci cand cineva spune "am cutare si nu este in lista"
 
Marklin ? Sau sondajul se refera la DCC ?
(eu oricum am pontat la Roco...)

Cred ca optiunea Roco + Piko ar trebui stearsa; cai care au mai multe centrale ar trebui fie sa opteze pt. cea pe care o prefera, fie sa voteze la fiecare.
 
Salut,in sistemul meu digital folosesc statia Roco,din 2007,eu sunt multumit cu asta.
 
salut colegi,eu folosesc statie MARKLIN 60214 care poate lucra si in sistem DCC si sunt foarte multumit de ea.pentru recomandarea si achizitionarea ei ii multumesc lui robertanasa.
 
Buna,

Sondajul ne arata cat de departe este lumea modelistica din Romania de cea din alte tari; centralele cele mai utilizate in Vest (Intellibox de la Uhlenbrock cu Loco-Net si Seria 100 de la Lenz) nici macar nu apar ca optiuni in sondaj!

S-ar parea ca modelistii romani strang doar centrale "de nivelul al doilea" din Start-Seturi...

In ceea-ce ma priveste, folosesc "pentru joaca" acasa fie o MS1 (Mobile Station 1) de la Trix (DCC si Selectrix) fie un Multimaus Roco (DCC), mai usor de tinut in mana si cu F0-F20 suficient (nu am decodoare cu mai mult de 18 functiuni).

Intrucat imi doresc insa o retea LocoNet adevarata cu cate un FRED dedicat pentru fiecare locomotiv, probabil ca voi investi intr-o IB... Nu-mi trebuie nici Intellibox IR, nici noua IB2, o centrala veche sau o IB Basic mi-ar ajunge.
 
@Horia Radulescu,

...centrala Lenz este mentionata inca de la inceputul sondajului, numai ca nu s-a facut diferenierea : este Lenz set 100 sau Lenz-ul de start-set ....

...iar eu Lenz am avut...inca din 2007 , acum am Roco Multimouse si NU as mai cumpara Lenz ever never :evil: ....
DE CE ????
Pai foarte simplu: NU o foloseam la adevarata ei capacitate !!!!
Doar ce schimbam ceva adrese de locomotiva ( asta face si Roco ) .....si cam atat !!!
Nu am stat sa fac MultiUnit, Consist, nu am legat-o la computer (...desi am avut TOATA solutia pentru a face acest lucru, cumparasem TOT ce trebuia de la Lenz pentu o minidiorama )....

....mai pe scurt , am bagat in Lenz o CARUTA de bani, si nu am folosit-o mai deloc la capacitatea ei reala :D :D :D :D !!!!

Oricum, cei de la Lenz sunt un pic in urma cu centrala lor, si ma refer la faptul ca Lenzul este doar pentru DCC-ul normal, nu si pentru Maerklin sau selectrix...
...daca ne uitam la alti producatori de centrale, vom vedea ca pe langa DCC-ul normal, au integrat si sistemul Maerklin...cel putin: Uhlenbrock, Ecos etc....

....ca sa nu mai spun de cei de la CTelektronik, a caror centrala stie ( daca ii faci un update ...) si Selectrix.... ;-) .....si TOATE acestea la aceiasi bani ca Lenzu-ul... :!: :!: :!: :!: :!:

In concluzie, pentru mine, Roco este mai mult decat suficienta , foarte mult ma incanta facilitatea de "biblioteca' unde-ti poti stoca adresele locomotivelor... 8)
La lenz puteam stoca maxim 2 adrese de locomotiva, daca nu ma insel :wink:

q.e.d.
Marius.

PS: Nu mai spun de producatorii americani ( MRC, Digitrax...), acestia chiar daca oferea centrale doar pe sistemul DCC clasic ( two rails ), macar ei iti dau centrale care se comanda wireless sau prin unde radio....la aceeiasi bani ca Lenz-ul .. :wink: :fluierat: :fluierat: