AF EA 060 in digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

macleod

Well-Known Member
Trenulist
28 Ianuarie 2009
1.732
4
46
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
LOCATION
Bucuresti
M-ar interesa si pe mine feedback legat de functionarea locomotivelor de la Amintiri Feroviare in digital cu diverse modele de decodoare. Stiu ca pe alocuri am mai vazut diverse barfe, dar niciodata scrise la un loc. Daca cei care au testat pot sa scrie 2-3 linii cu plusuri si minusuri ar fi perfect ...
 
Spuneti-mi, va rog, ce valori ati introdus la CV2 si la CV5 ?
Va intreb, pentru ca si eu am modificata aceste valori (Cv2-30 si CV5-20).

Multumesc.
 
Mea, culpa, uitasem sa intreb si de centrale, ca si asta e pana la urma complicat; zilele trecute am auzit de niste dude intre esu-basic si piko digi 1, din cauza acelui minunat 'zero-streching'.
Apropos, am auzit de Uhlenbrock-uri, dar nu stiu foarte multe despre ele. Sunt cumva cele care vin default pe multe locomotive Roco digitizate din fabrica ? Din cate stiu ar fi ceva mai sus decat un ESU basic, dar nu chiar atat de bune decat un lokpilot de la mama lui (da stiu, risc sa nasc o mare flama pentru ca 'bun' e un cuvant atat de subiectiv, dar pana la urma e vorba de cumul de feature-uri si cumul de performante, deci sa zicem ca acel 'bun' ar fi cumva cuantificabil, macar intr-o anumita masura).
 
ESU LokSound v3.5 = functionare ireprosabila

CV3 (accelerare) = 16
CV4 (decelerare) = 18 -> franarea usor mai lenta decat accelerarea

CV2 (v.min) = 6 -> viteza minima = 5,5km/H0
CV6 (v.med) = 15 -> viteza medie este la 1/3 din maxima (nu la 1/2)
CV5 (v.max) = 33 -> viteza maxima = 123km/H0

CV53 = 56
CV54 = 24
CV55 = 8 -> reglajul BEMF asigura tranzitii mai fluide intre viteze

Din cate am observat eu, motorul de la EA este comparabil ca performante si silentiozitate cu cele folosite de Roco, prin urmare ar trebui sa se impace f. bine si cu decodoare mai simple (Basic).

@sandoz
decodorul tau este cumva ESU Basic ?

@macleod
atata vreme cat Digi1 nu da comenzi catre adresa 0, nu ar trebui sa ai probleme cu Basic-urile.
 
pana la un eventual upgrade cu sound, a mea functioneaza momentan cu un decodor Uhlenbrock (canibalizat dintr-un Roco), si se conduce cu un sistem NCE ProCab. La Cv-uri nu a trebuit sa umblu, functionand foarte bine cu setarile din fabrica.
 
Lumina in cabina EA 060 CFR

<t>Stimati prieteni mai intai as vrea sa imi cer scuze daca intrebarile mele vi se par puerile...<br/>
....Am achizitionat recent un EA 0105 "Clasic" si i-am montat un decodor Tams si spre bucuria mea am constatat ca la mersul inainte se aprinde si lumina in postul 1 de conducere ...in comparatie cu EA 773 "Delfin"...pe care am montat un decodor ESU si la care nu se aprinde lumina in cabina.<br/>
Pentru cei cunoscatori vreau sa intreb daca aceasta este o optiune in plus a modelului de decodor Tams sau numai la aceasta locomotiva exista lumina in cabina de la postul 1 ?<br/>
De asemenea pentru cei cunoscatori vreau sa ii intreb daca locomotiva EA 520 "coca-cola" are si ea lumina in cabina la postul 1 sau nu ?<br/>
Va multumesc anticipat....!!!!</t>
 
Big_Boy
Pă’rerea mea c㒠nu au treab㒠decodoarele. E doar iluzie, deoarece materialul care acoper㒠acel plastic, ce transmite lumina de la led la farul de sus, nu e lipit perfect şi ră’zbate lumina în cabină’. Pentru lumin㒠în cabin㒠poţi monta alt led ce va fi conectat la ieşirea auxiliar㒠a decodorului, deci va fi activat㒠cu alt㒠tastă’.

MacLeod
Eu am 2 electrice de la AF cu decodoare ESU Basic, le-am lă’sat setate cum vin din fabric㒠şi sunt mulţumit.
 
Am montat multe feluri de decodoare, dar parca cele mai multe posibilitati cred ca le-a oferit Tams LDG 33 datotita celor 6 iesiri si interfetei SUSI

Un exemplu de montaj aici

2 iesiri sunt inca nefolosite, acestea permit functii auxiliare, ca de exemplu lumina in cabine, lumina la farurile de ceata sau la boghiuri
 
Salutari,

De curand a intrat in custodia mea o locomotiva EA 47-7773 CFR conform etichetei de la AF!
Am trecut la montarea unui decodor Uhlenbrock cod 76400.
Va impartasesc din valorile CV-urilor alese de mine:

Cv1=73
CV2=1
Cv3=3
Cv4=2
Cv5=50
Cv6=40
Cv7=35 software version
Cv8=85 id decodor
Cv29=6
Cv49=32
Cv50=15 dimarea luminilor
Cv51=3
Cv52=30
Cv53= 40 pt o plecare relativ lina; daca alegeti val 120 implicita mers destul de tremurat :(, la o valoare de 17 obtineti un usor "tiuit" la viteze mici,cu plecare lina, poate usor placut pt. cineva care nu are decodor de sunet montat :)
Cv56=20 - aici la alegerea unei valori de genul 110-120: sunet de motor Diesel (asta in cazul in care montati decodorul la astfel de locomotiva si nu aveti modul de sunet ;))

Pagina prducator decodor: http://www.uhlenbrock.de/germany/PRODUKTE/decoder/0/I001719C-001.htm!ArcEntryInfo=0007.2.I001719C

Mihai
 
pentru ,,big_boy,,.
Ca sa poti avea lumina in postul de conducere este de ajuns sa indepartezi banda care izoleaza plasticul care transmite lumina la farul de sus. Felul decodorului conteaza doar daca doresti sa pui lumina pe auxiliar.
 
Pe Delfinul meu am montat un decodor Tams LDG 32. As fi interesat de niste valori optime pt. CV-uri ca sa am o buna functionare a locomotivei. Multumesc
 
Salut,

Am achizitionat de curand setul M. Eminescu de la AF (Art.25002, 060-EA) si un LokSound v4.
Toate bune si frumoase mai putin zgomotul motorului: am un bazait deranjant care nu provine de la partea audio a decodorului - se aude si cu functiile audio oprite. Zgomotul este constant indiferent de viteza de rulare si incepe de la prima treapta de viteza indiferent de directia de mers. Cu carcasa pusa devine chiar deranjant iar daca incerc sa fortez motorul sa traga mai greu (prin usoara apasare pe locomotiva) zgomotul creste considerabil.

Delfinul (aceiasi versiune cablaj), cu un decodor care nu este produs de ESU ruleaza impecabil, 0 zgomot.

Am o centrala PIKO Digi1 provenita de la un start set.

Credeti ca este o problema cu setarile decodorului?
 
Pai probabil e o rezonanta a carcasei la vibratiile motorului. Incearca sa o rulezi fara carcasa si cauta sursa vibratiilor.