citire CV cu Roco 10764+Multimouse

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gyuri

Active Member
Trenulist
14 Septembrie 2010
129
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Buna tuturor,

De cateva zile folosesc o statie Roco digitala (10764+Multimouse). Pe baza informatilor gasite pe net, si cea ce am experimentat, in aceasta configuratie, nu se pot citi CV-urile din decodoare. Amplificatorul 10764
nu are implementat hardware-ul necesar, dar din documentatie reiese, ca Multimouse-ul ar fi capabil de asa ceva (folosind un alt amplificator digital).

Are cineva experiente in acest domeniu? Daca da, a incercat cineva sa adapteze un circuit extern pentru ACK (pentru a realiza comunicarea bidirectionala Multimouse-Decodor)?

Multumesc,

Gyuri
 
Sau poti inlocui boosterul 10764 cu centrala NanoX a lui Paco; astfel poti scrie si citi CV-urile din decodoare fie cu un MultiMaus conectat, fie cu un PC (prin interfata GenLi).
http://www.tinet.cat/~fmco/main_en.html
 
exact aceiasi metoda o folosesc si eu. NonoX + Multimouse. La pc am legat un GenLi-USB. E foarte utila citirea CV-urilor mai ales cand vrei sa stabilesti viteze corecte pentru locomotive.
 
DAC, Sogard,

Configuratia recomandata de voi (NanoX+MultiMaus) difera de 10764+Multimaus. In configuratia Roco, 10764 este de fapt un amplificator digital (chiar booster) care are o intrare de la un master xpressnet (Multimaus-ul), deasemenea conexiune pentru slave-uri, si iesire pentru alt booster (conectorul de iesire are si pun de detectare al Short-ului de la boosterul urmator). Dar semnalul DCC este generat de Multimaus-ul master, iar 10764 este de fapt un boster aproape "dummy".
In versiunea NanoX+Multimaus, masterul care genereaza DCC-ul este insusi NanoX-ul, Multimaus-ul este conectat pe post de slave (daca va uitati pe schema NanoX, pinii 1 si 6 de la conectorul Multimausului nu sunt folositi. In acest caz, evident, citirea CV-urilor este facilitata de NanoX, Multimaus-ul interpreteaza informatia primita pe xpressnet.

Eu de fapt vroiam sa stiu, daca Multimaus-ul este capabil sa citeasca raspunsul decodoarelor direct de pe linia DCC. Din ce spuneti voi, si ce am experimentat eu, asa se pare ca nu (cu toate ca are o intrare, care ar putea fi folosit pentru asa ceva, dar ma tem, ca este folosit doar pentru a detecta prezenta unui scurcircuit, sau overload pe sina, de durata. Aceasta limitare, pana la urma este din softul din Multimaus, si cred ca nu o putem depasi).

Mersi,
Gyuri
 
Dap, Rocrail este free si poti descarca versiunea 2.0 de aici : https://launchpad.net/rocrail
Eu folosesc o versiune ceva mai veche 1.4.999 de care sunt insa multumit si pe care o pot trimite pe mail celor care o vor.

Pt. programare decodoare poti folosi si Trainprogrammer.