Problemele mele cu 10785 by ROCO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cablul de la 10764 la 10785 este unu la unu . Se folosesc doar patru fire 2,5 alimentaresi 3,4 semnal. poti sa folosesti cablu cu doar doua fire (3,4) dar va trebui sa alimentezi separat modulul 10785. Atentie nu folosi cablu de telefon ca atare (cu 4 fire). Taie mufa de la un capat si roteste-o cu 180 de grade dupa care o serizezi din nou. Succes!
 
Multumesc frumos pt sfaturi

Am facut cablul 6p4c - 6p4c unu la unu si acum macar se aprinde becul rosu la 10785, deci se alimenteaza.

Totusi nu reusesc sa comand nimic, becul verde din 10785 nu se aprinde niciodata. Interesant este ca Rocomotion imi recunoaste centrala 10785 cand il deschid, dar atat.

Suspectez ca e o problema cu cablul de la PC la 10786. L-am pozat:


4p4c.jpg

DB9mama_1.JPG

DB9mama_2.JPG


Poate am gresit pozitiile pinilor?
 
Cablul pentru PC este corect facut. In ROCOMOTION in meniul "Setup digital system" selecteaza portul COM1 al calculatorului. Daca calculatorul tau are mai mult de un port serial selecteaza COM2.. etc .(ma indoiesc insa ptr ca in general Desktop-urile au u n singur port serial iar la lapetop practic serial nu mai exista. Apropo, daca folosesti un emulator USB - COM s-ar putea sa nu functioneze, nu toate emulatoarele sunt compatibile cu serialul RS232. Da mai multe detalii despre configuratia PC-ului.
 
Da, asa e. M-am prins dupa http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rj45plug-8p8c.png

De fapt ce ma inducea pe mine in eroare era faptul ca Rocomotion-ul spunea ca imi gaseste 10785 pe COM3, ceea ce era gresit. Dupa ce l-am setat pe COM1, si cu cablul corect, merge si nici Rocomotion-ul nu mai expira dupa 15min.

Acum dupa vreo 3-4 zile de comandat macaze si facut rute incep sa ma gandesc ce sistem sa adopt pentru o diorama complet computerizata (controlata cu TrainController).

Cineva imi spunea ca 10785-ul nu accepta decat module de feedback de la Roco si ca daca merg pe calea aceasta sunt ingradit doar la aceasta firma.
De asemenea imi recomanda niste module S88 de la Viessmann... tb sa cercetez

Multumesc pt ajutor,
Cristian
 
@kuky :probleme tale cu roco 10785 incep in momentul in care te cramponezi de minunatia asta de interfata de la roco. nu zic ca nu e ok, dar te forteaza sa cumperi acum tot setul de jucarele : 10785 se comporta ca un slave pe xbus, ai nevoie de master pe centrala. 10785 poate sa faca ce nu poate masterul ( multimaus-u ) adica sa iti tina minte trasee dar ce te faci in momentul in care ceva pe diorama se decaleaza fie si cu o secunda. in orice automatizare ai nevoie de bucla de intoarcere (feedbackul). daca folosesti 10785 deja esti fortat sa folosesti si interfata lor dedicata care din pacate nu zice nicaieri ca ar fi pe s88 sau rs sau alt protocol destept. daca ar fi asa nu si/ar mai vinde jucariile pt ca s/ar arata de dupa colt baietii destepti care sa rezolve problema de pret (80 usd modulul e putin exagerat). ok, deci cumperi si 10787 - Roco Digital Feedback Module 16 Inputs ... dupa care incepi sa te gandesti ??? ce fac daca mai vreau sa maresc diorama si mia trebuie blocuri (teoretic cele 16 intrari ar trebui sa ajunga pt vreo 16m de linie) dar cand va creste ? si din pacate nu e s88 ...
solutia care ti/o propun, nu stiu cat de bun esti la electronica dar sigur sunt aici pe forum cativa care pot sa te ajute: incearca ceva mai ieftin, genli de exemplu. stiu ca nu e elegant dar macar e free, piesele costa f putin, merge pe protocol de lenz daca bine stiu. dupaia pt feedback ai rs2pc, modulele rs is al naibii de simple si nici nu pun mari probleme de interfata (2 fire torsadate). partea urata se va intampla in pc , vei ocupa 2 porturi usb dar ... what a hell , ai sigur 2 porturi libere si sunt sigur ca softurile gen traincontroller stiu sa le foloseasca.
intreaba si ti se va raspunde :)
spor !